Rok 2019 w DESA Unicum

18 grudnia 2019

Rok 2019 w DESA Unicum

2019 to kolejny rok rekordów na polskim rynku sztuki.  W rankingu najdrożej sprzedanych prac pierwsze miejsce zajmuje Magdalena Abakanowicz i jej instalacja "Caminando", która została kupiona w październiku na aukcji Rzeźba i Formy Przestrzenne za ponad 8 mln złotych. To najdroższe dzieło sprzedane kiedykolwiek na polskim rynku aukcyjnym. Również po raz pierwszy najdroższym obiektem została praca wykonana przez kobietę.

Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem wyjątkowych prac sprzedanych za rekordowe kwoty w DESA Unicum w 2019 roku.

1

Alina Szapocznikow, "Przyjaźń"

Aukcja 29 marca 2019

Kolejna rzeźba na podium rekordów polskiego rynku sztuki. Praca została kupiona w marcu  za ponad 2 mln złotych podczas marcowej  aukcji "Rzeźba i Formy Przestrzenne" i do października pozostawała najdrożej sprzedaną rzeźbą w Polsce.

Praca Szapocznikow powstała w ramach konkursu w 1953 roku. Przedstawiała dwóch mężczyzn trzymających sztandar i pozostających w braterskim uścisku. Monumentalna rzeźba z brązu witała przez lata gości odwiedzających Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Po przemianach ustrojowych pomnika, jak zresztą wielu podobnych, postanowiono się pozbyć. W tym celu zatrudniono firmę, która miała ją – zgodnie z zapisem zlecenia od zarządu Pałacu Kultury – "zlikwidować". W trakcie wynoszenia obiektu z budynku, okazało się, że nie mieści się w drzwiach. Postaci przedstawionych w rzeźbie pozbawiono więc rąk i sztandaru. W ramach rozliczenia za usługę właściciel firmy otrzymał samą "Przyjaźń". Jednak zamiast sprzedać rzeźbę po cenie złomu, przechowywał ją na podwórku. Po ponad ćwierćwieczu dzieło można było zobaczyć ponownie. Praca, zakupiona przez prywatnego kolekcjonera, ma zostać przekazana w depozyt do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

2

Rembrandt van Rijn, "Archanioł Rafael opuszczający rodzinę Tobiasza"

Aukcja 7 maja 2019

Grafika autorstwa Rembrandta, która pokazywana była w maju w DESA Unicum, to jedna z najciekawszych historii 2019 roku na polskim rynku sztuki. Praca, zanim trafiła na aukcję, została zakupiona przez starszą kobietę na pchlim targu we Francji. Dzieło na papierze posiadało znak wodny przedstawiający bazyliszka, używany przez Rembrandta w dwóch wariantach między rokiem 1641 a 1647. "Archanioł Rafael opuszczający rodzinę Tobiasza" został sprzedany za ponad 56 tys zł. na aukcji Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna.

3

Wojciech Fangor, "M44"

Aukcja 24 czerwca 2019

4,7 mln złotych zapłacono w listopadzie 2018 roku za pracę "M39" Wojciecha Fangora. To najdroższy obraz sprzedany w Polsce, a do października 2019 roku najdroższe dzieło sztuki na polskim rynku aukcyjnym. Z kolei obraz "M44"sprzedany za blisko 1,3 mln złotych to rekord na aukcji online w Polsce. To dużo więcej, niż dolna estymacja dzieła wynosząca 700 tys zł. W 2018 roku aż 3 prace artysty były najdrożej sprzedanymi pracami w Polsce.

4

Jan Lebenstein, "Figura osiowa"

Aukcja 10 września 2019

Wśród wybitnych dzieł na papierze, warto wymienić sprzedaną za blisko 65 tys. zł pracę Jana Lebensteina "Figura osiowa" z 1961 roku. To jedyne polskie dzieło pochodzące z kolekcji Davida i Peggy Rockefellerów, uznawanych za jednych z najbogatszych ludzi na świecie. "Figura osiowa" zakupiona została przez multimiliardera po słynnej wystawie "15 Polish Painters" w prestiżowym nowojorskim muzeum MoMA.

5

Magdalena Abakanowicz, "Caminando"

Aukcja 29 października 2019

Zobaczmy to jeszcze raz....

Ponad 8 milionów złotych wynosi nowy, absolutny rekord na polskim rynku sztuki. Tyle zapłacono podczas październikowej aukcji "Rzeźba i Formy Przestrzenne" w DESA Unicum za instalację "Caminando" Magdaleny Abakanowicz pochodzącą z kolekcji Robina Williamsa, zmarłego tragicznie słynnego aktora. Pozycja Magdaleny Abakanowicz na światowym rynku sztuki zawsze była silna, ale nigdy tak, jak dziś. Pojedyncze rzeźby zmarłej w 2017 roku artystki sprzedają się za równowartość pół miliona złotych. Dotychczasowy rekord na pracy tej artystki w Polsce wynosił ponad milion złotych. Tyle zapłacono w 2018 roku za pracę "Parys" i "Odys". Cykl rzeźb Abakanowicz "Caminando" to jedno, integralne dzieło. Wykonane z brązu obiekty powstały w 1999 roku w odlewni w Bolonii. W tym samym roku trafiły do kolekcji Marshy i Robina Williamsów.

6

Antonio Canova, "Tancerka z palcem na brodzie"

Aukcja 29 października 2019

Relacja na żywo

"Tancerka z palcem na brodzie" autorstwa jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy Europy, Antonio Canovy to kolejna w zestawieniu najdrożej sprzedana praca w 2019 roku. Zapłacono za nią rekordową kwotę 5,78 mln zł. Ta sama rzeźba w 2006 roku sprzedała się za ponad 1,3 mln zł i ustanowiła wtedy rekord cenowy rzeźby w Polsce. Praca licytowana była podczas październikowej aukcji "Rzeźba i Formy Przestrzenne", chwilę przed "Caminando" Magdaleny Abakanowicz. Kilka minut wcześniej to właśnie rzeźba Canovy ustanowiła absolutny rekord sprzedaży na polskim rynku sztuki. Praca "Tancerka z palcem na brodzie" datowana jest na lata 1806-15 i pochodzi z kolekcji Witolda Tadeusza Czartoryskiego, a wcześniej Izabelli Czartoryskiej. W Polsce zobaczyć można tylko dwie prace Canovy: w Krakowie i Łańcucie.

7

Dorota Nieznalska, "Pasja"

Aukcja 14 listopada 2019

Stworzenie tego dzieła sztuki skończyło się dla artystki skazaniem w najgłośniejszym procesie dotyczącym obrazy uczuć religijnych w historii współczesnej Polski. Choć po latach Dorotę Nieznalską z zarzutów oczyszczono, jej "Pasja" pozostaje dziełem kontrowersyjnym. 18 lat po pierwszym wystawieniu pracę można było zobaczyć ponownie na wystawie, a także wylicytować na aukcji. "Pasja" Doroty Nieznalskiej została sprzedana w DESA Unicum za 424 800 zł. To rekord na aukcji "Nowe pokolenie po 1989". Po raz pierwszy zapłacono również w Polsce tak wysoką kwotę za pracę, której integralnym elementem jest film wideo.

8

Erna Rosenstein,  "Don Kichot Mrozu"

Aukcja 28 listopada 2019

Blisko pół miliona złotych zapłacono na listopadowej aukcji Sztuki Współczesnej w DESA Unicum za pracę "Don Kichot Mrozu" Erny Rosenstein. To najdrożej sprzedane dzieło tej artystki na świecie. Rosenstein wypracowała indywidualną symbolikę, swobodnie kojarząc formy abstrakcyjne ze światem rzeczywistych kształtów. W czasie wojny przebywała we lwowskim getcie, a wspomnienie traumatycznych przeżyć wojennych przewijało się przez całą jej twórczość.

9

Tadeusz Kantor, "Emballages, objets, personnages nr 5"

Aukcja 5 grudnia 2019

Ponad 1,7 mln złotych zapłacono podczas grudniowej aukcji Sztuka Współczesna za pracę Tadeusza Kantora z 1968 roku. To najdrożej sprzedane dzieło tego artysty. Obraz "Emballages, objets, personnages nr 5" przedstawia chłopca owiniętego pasem tkaniny. Towarzyszy mu duża, zamykana na pasek torba, motyw wielu prac Kantora. Takie ukazanie żywej postaci wśród martwych przedmiotów przypomina motyw "Żywego ambalażu". Był to happening wykonany kilkakrotnie przez artystę: w 1965 w Warszawie, w 1966 w Krakowie, a w 1968 w Norymberdze. Za każdym razem Kantor owijał wówczas ciało Marii Stangret (malarki, aktorki, a prywatnie żony twórcy) taśmą, tworząc w ten sposób jego opakowanie. Prezentowany na obrazie chłopiec również przypomina taką opakowaną postać. Mówiąc o powracającej w jego sztuce czynności opakowywania, Kantor podkreślał jej "bezinteresowność i absurdalność".

10

Roman Opałka, “Detail 5137748 - 5157846" z cyklu “1965/1 - ∞"

Aukcja 5 grudnia 2019

Polski rekord na pracy Romana Opałki padł na grudniowej aukcji Sztuka Współczesna. Za dzieło  "Detail 5137748 - 5157846" z cyklu “1965/1 - ∞" kolekcjoner zapłacił ponad 3,2 mln złotych. W październiku w londyńskim oddziale Christie's padł z kolei rekord światowy na podobnym dziele Opałki –  blisko 800 tys. funtów (prawie 4 mln złotych). Zapoczątkowany w 1965 roku cykl tzw. obrazów liczonych, a raczej, jak chciał artysta – "Detali" należy niewątpliwie do kanonu współczesnej sztuki światowej. Cykl "1965/1 - ∞" to rozpisane na całe dekady, realizowane aż do śmierci artysty w 2011 roku "opus vitae" Romana Opałki. Jego realizacja składała się z trzech elementów: wielkoformatowych płócien o ujednoliconych wymiarach 196 × 135 cm, nagrań audio, na których artysta rejestrował na taśmie magnetofonowej recytowane na głos kolejne liczby oraz fotograficznych autoportretów wykonywanych każdorazowo po pracy, które po latach w sposób najbardziej jaskrawy obrazują upływ czasu, dokumentując zmieniającą się fizjonomię artysty.

11

Maurycy Gottlieb, "Autoportret w stroju polskiego szlachcica"

Aukcja 12 grudnia 2019

Sensacją w 2019 roku na polskim rynku sztuki był niezaprzeczalnie "Autoportret w stroju polskiego szlachcica" Maurycego Gottlieba. Obraz, który zaginął na ponad 70 lat, został odnaleziony w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych przez ekspertów z DESA Unicum. Podczas grudniowej aukcji Sztuka Dawna pracę sprzedano za ponad 3,1 mln złotych. Wartość dzieła była szacowana od 1,4 do 2 mln zł. "Autoportret w stroju polskiego szlachcica"  to jedna z najwcześniejszych znanych prac malarza, a zarazem uważana za jedną z najwybitniejszych. Artysta namalował obraz mając zaledwie 18 lat. Jako osoba o żydowskim pochodzeniu, chciał nim wyrazić przynależność do polskiej kultury i historii.

12

Józef Brandt, "Pochód z łupami - powrót z wyprawy wiedeńskiej"

Aukcja 5 grudnia 2019

13

Józef Brandt, "Targ w okolicach Krakowa"

Aukcja 5 grudnia 2019

Rekordowe ceny podczas grudniowej aukcji Sztuka Dawna osiągnęły dwa obrazy Józefa Brandta. Łącznie zapłacono za nie 4,7 mln złotych. "Targ w okolicach Krakowa" to jedno z najwybitniejszych dzieł malarza. Na płótnie artysta przedstawił ponad pięćdziesiąt postaci ubranych w ludowe opoczyńskie stroje. Z kolei drugi obraz "Pochód z łupami - powrót z wyprawy wiedeńskiej" przedstawia różnobarwne korowody hajduków, Tatarów i Kozaków. Dzieło było wystawiane m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Dreźnie.