Rzeźba

O Departamencie

Jako jedyny dom aukcyjny w Polsce organizujemy cykliczne aukcje rzeźby dawnej i współczesnej. Szczególnie cenione są rzeźby największych polskich rzeźbiarzy – np. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz czy Igora Mitoraja. Dużą popularnością cieszą się również anonimowe drewniane figurki z kręgu Szkoły Zakopiańskiej czy rzeźby sakralne.

Na październikowej licytacji w 2019 roku w DESA Unicum padł rekord sprzedaży nie tylko w tej kategorii, ale historii polskiego rynku sztuki w ogóle – zestaw 20 figur „Caminando” Magdaleny Abakanowicz został sprzedany za 8 024 000 zł. Na tej samej aukcji padł również rekord rzeźby dawnej – „Tancerka z palcem na brodzie” Antonia Canovy osiągnęła cenę 5 782 000 zł.

Na aukcjach oferujemy rzeźby kameralne, plenerowe, reliefy, instalacje i tkaninę artystyczną. Prezentujemy dzieła największych polskich rzeźbiarzy. Rzeźby w stylu art déco czy wykonane w szkole przemysłu drzewnego w Zakopanem, gdzie w fenomenalny sposób rozwinęła się oryginalna sztuka rzeźbiarska i dekoracyjna.

Kontakt

Więcej informacji Mniej informacji
Małgorzata Skwarek Starszy Specjalista +48 22 163 66 48, +48 795 121 576 m.skwarek@desa.pl
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Do zespołu Domu Aukcyjnego DESA Unicum dołączyła w 2012 roku. Koordynuje Aukcję Sztuki Dawnej. Prace na Papierze, a także współpracuje przy projektach poświęconych Grafice Artystycznej oraz Rzeźbie i formom przestrzennym. Główne tematy jej zainteresowań z obszaru sztuki to drzeworytnictwo i sztuka polskiego międzywojnia.
Agata Matusielańska Specjalista +48 22 163 66 50, +48 539 546 699 a.matusielanska@desa.pl
Absolwentka historii sztuki na University of Sussex oraz Cultural Heritage Studies na University College of London. W trakcie studiów współpracowała z magazynem Art&Business, a także odbyła staż w Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie pomagała przy powstawaniu wystawy poświęconej polskiej i brytyjskiej sztuce lat 90. ‘British British Polish Polish. Art from the Edges of Europe in the Long ’90 and Today’. Po skończonych studiach podjęła pracę w jednej z prywatnych londyńskich galerii sztuki. Po powrocie do Polski dołączyła do zespołu DESA Unicum, gdzie koordynuje aukcję Sztuka Współczesna. Prace na Papierze, a także współpracuje przy projektach Rzeźba i Formy Przestrzenne oraz Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945.