Departamenty
Typ Historii
18 stycznia 2021
Kilka słów o Zakopanem…
Z okazji zbliżającej się aukcji "Zakopane, Zakopane. Słońce, góry i górale" przedstawiamy Państwu zbiór interesujących wypowiedzi opisujący sylwetki zakopiańskich legend. Zakopane było swoistym fenomenem, centralnym punktem na mapie Polski, miejscem, w którym żyła elita kulturalno-polityczna. W okresie międzywojnia było szczególnie popularne – nazywano je zimową stolicą Polski. Zapraszamy do lektury ...
18 stycznia 2021
Witkacy - Artysta, czy Kapitalista?
"Oczy szare, stalowe mają teraz wyraz zmęczenia, twarz wydłużona jakby po chorobie, czoło wysokie, włosy mocno szpakowate- wszystko zdradza człowieka zużywającego wiele czasu na pracę umysłową."
12 stycznia 2021
Artystki z kręgu Grupy Krakowskiej
Wśród członków Grupy Krakowskiej znalazła się silna reprezentacja kobiet-artystek, które swoimi dokonaniami wyraźnie zaznaczyły się w historii sztuki powojennej. Teresa Rudowicz, Erna Rosenstein, Jadwiga Maziarska i Wanda Czełkowska to jedne z najciekawszych postaci Polskiej sceny artystycznej. Poniżej przybliżamy sylwetki twórczyń, o których nieczęsto można przeczytać w podręcznikowych opracowaniach.
8 stycznia 2021
Kilka słów o Grupie Krakowskiej
Działalność Grupy Krakowskiej należy podzielić na dwa etapy – I Grupę Krakowską (1932 – 1937) oraz II Grupę Krakowską (od 1957). Radykalny charakter pierwszej formacji był kontynuowany przez powojennych artystów co sprawiło, że zjawisko jest jednym z najciekawszych w polskiej sztuce.
17 grudnia 2020
ORNO. Uroda srebra
"Charakterystyczną cechą ornowskich wyrobów jest eksponowanie walorów tworzywa, czyli srebra. Służyło temu zastosowanie najprostszych technik złotniczych: wycinania z blachy, formowania z drutu, fakturowania. Czasem wynikało to z faktu, że młodzi adepci rzemiosła dopiero poznawali tajniki zawodu, ale zazwyczaj było wynikiem świadomej decyzji: dążenia do połączenia klarownej formy i wyrazistej, choć ...
17 grudnia 2020
Piękny stół na wyjątkowy czas
Uroczysty świąteczny stół zastawiony wigilijnymi specjałami, zyska wyjątkowy charakter, jeśli ozdobi go unikatowa zastawa. Porcelanowe serwisy, sztućce, srebrne i platerowane patery z XIX i początku XX stulecia oraz międzywojnia prezentujemy w ofercie aukcji online: Przy wigilijnym stole.
15 grudnia 2020
Mela Muter: mozaika z życia
Mela Muter była jednym z najstarszych twórców kręgu École de Paris, portrecistką nasycającą swe obrazy spektakularnym ładunkiem psychologicznym, malarką posługującą się rozległym repertuarem środków plastycznych, ambitnym samoukiem czerpiącym ze spuścizny dawnych i współczesnych mistrzów pędzla.
14 grudnia 2020
"La Traviata" Rafała Olbińskiego
Rafał Olbiński przyjeżdża do Nowego Jorku jesienią 1981 roku, zaproszony na wystawę swoich plakatów organizowaną przez Polski Instytut Naukowy. Powrót do kraju uniemożliwia mu wprowadzenie przez władze komunistyczne w Polsce stanu wojennego, co decyduje o związaniu się z metropolią na kolejne dekady.