Departamenty
Typ Historii
15 czerwca 2021
Kolory Dobkowskiego
"Gorące pnącze" to imponujących rozmiarów dyptyk autorstwa Jana Dobkowskiego. Głównymi środkami wyrazu są dla artysty linia oraz kolor. Podejście do tych kwestii wyróżniało malarza już na początku artystycznej drogi. Jego twórczość kształtował bunt wobec sposobu malowania powszechnie panującego na polskich uczelniach artystycznych.
15 czerwca 2021
Parnas nad Wisłą. Kazimierz Dolny i Artyści
Z historii sztuki znanych jest wiele miast, które szczególnie upodobali sobie artyści. Były wielkie ośrodki, jak Florencja, Rzym czy Paryż, związane z centrum władzy i ekonomii, gdzie artyści ściągali ze zrozumiałych powodów. Tam potrzebowano sztuki bardziej niż gdzie indziej. To "gdzie indziej" to artystyczne peryferia, tradycyjnie kontrastowane z "paryżami" i ...
11 czerwca 2021
Crystal Lady - Malarstwo Katarzyny Kani
Jej malarstwo to magia sama w sobie. Katarzyna Kania to artystka obdarzona ogromną liczbą przeczuć i intuicji. Dla niej sztuka to najlepsza odskocznia od rzeczywistości. Katarzyna Kania, czerpie inspiracje z literatury fantastycznej, z japońskich bajek, zafascynowana jest wampiryzmem i romantyzmem.
11 czerwca 2021
Dreamland
"Dreamland" inspirowany jest twórczością Edgara Allana Poe oraz muzyką dark ambient, rockiem progresywnym oraz muzyką gotycką.
11 czerwca 2021
Zbigniew Rychlicki, ilustracja. Miś Uszatek i Wesoła Gromadka
Zbigniew Rychlicki pracował z niezwykłym zaangażowaniem przez ponad czterdzieści lat. Laureat ponad 20 krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody im. Hansa Christiana Andersena w dziedzinie ilustracji (1982) przyznawanej przez Jury Międzynarodowego Komitetu do Spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży (IBBY) za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zilustrowanych ponad sto ...
11 czerwca 2021
Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora
Po ciepłym przyjęciu nowego projektu "Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora" zapraszamy do siedziby DESY Unicum przy ulicy Pięknej 1A w Warszawie na wystawę zapowiadającą jej drugą odsłonę.
10 czerwca 2021
Na żółto i na szaro
Totalna szarość i świetlisty żółty – wybór tych barw przez Instytut Pantone'a jako kolorów roku 2021 nie powinien nas dziwić. Po tygodniach, czy nawet miesiącach, pewnego rodzaju zatrzymania, wyciszenia i spokoju, które symbolizuje kolor szary na plan pierwszy wybija się pełen energii, optymizmu i nadziei żółty. Doskonale ilustruje to wystawa ...
8 czerwca 2021
Obrazy zalane krwią
Piotr Uklański to artysta-obserwator, który z odległości Stanów Zjednoczonych poddaje krytycznej analizie zjawiska obecne w polskiej kulturze i historii. Wychowany w polskiej tradycji wykorzystuje w swojej twórczości techniki i nawiązania do tradycji amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego.