Departamenty
Typ Historii
19 kwietnia 2021
„NA NASZYM RADARZE” ̶ PIOTR BAZYLKO
Nie wiem, czy to już było kolekcjonowanie, ale pierwszy obraz kupiłem jeszcze w latach 90. Pracowałem wtedy w "Życiu" z Kubą Sufinem. Pewnego dnia powiedział mi, że wieczorem idzie do pracowni Marka Sobczyka. A ja na to: "Idę z Tobą". I pojechałem. Pamiętam, że weszliśmy do ciemnej piwnicy w bloku ...
17 kwietnia 2021
Fotografia z pierwszej profesjonalnej sesji Angeliny Jolie
Autorem portretu aktorki Angeliny Jolie jest Harry Langdon. Historia tej fotografii wiąże się z pewną tajemnicą. Fotograf nie wiedział, że fotografuje dziewczynę, która ma jedynie 15 lat. Zdjęcia powstałe podczas sesji były pierwszymi profesjonalnymi fotografiami w karierze aktorki.
17 kwietnia 2021
Fenomen Grupy Łódź Kaliska
Grupa Łódź Kaliska jest fenomenem w historii polskiej sztuki i fotografii. Artyści, którzy przez 40 lat tworząc w jednej formacji pozostają twórczy i nowatorscy.
17 kwietnia 2021
Nikifor – refleksje o Nikiforze Krynickim (Epifaniuszu Drowniaku)
Lubię malarza z Krynicy. Lubię jego urzekające, czasem ckliwe lub urokliwe, czasem dramatyczne malarstwo. Od lat poznaję osobliwe zjawisko zwane Nikiforem. Zjawisko postrzegam w dwóch płaszczyznach, dwóch żywiołach – żywiole życia człowieka oraz żywiole pasji twórczej o niezwyczajnej skali. Czasu i miejsca narodzin nie możemy wybrać. Przychodzimy na świat nieświadomi, ...
9 kwietnia 2021
Nikifor/Dwurnik. Dialog mistrzów
"[Nikifor] był moim najważniejszym mistrzem, właściwie jedynym. (…) Do dzisiaj, ilekroć wychodzę w plener lub maluję akwarelką, mam przed oczami tamtą wystawę" (O Nikiforze, wywiad Mirosława Ratajczaka z Edwardem Dwurnikiem, "Odra" 1996, nr 4).
9 kwietnia 2021
Film: Rzeźba i Formy przestrzenne
Już 15 kwietnia w domu aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się kolejna aukcja Rzeźby i Form przestrzennych. Kilka obiektów sprawia, że oferta ma szczególny, międzynardowy charakter. Wśród licytowanych dzieł znajdują się m.in. "Pocałunek" Augusta Rodine'a, "Who are you" Chen Wenlinga czy "Long Term Parking" Armana.
2 kwietnia 2021
Dekada Buntu. Polska Sztuka lat 80.
Lata 80. to w historii Polski trudny czas. Dekada rozpoczęła się sierpniowymi strajkami na Wybrzeżu w 1980, zakończyła natomiast wolnymi wyborami 4 czerwca 1989. To moment nasilonych napięć politycznych i ostrych odpowiedzi komunistycznego państwa na próby odzyskania wolności.
1 kwietnia 2021
Twórczość w Kręgu „WPROST”
"Chcemy wyrażać wprost, nie pomijać wielorakich możliwości w plastyce: tematów, symboliki, form znaczących, tworzywa stosowanego dla treści. Każda użyteczna metoda i tworzywo służące ekspresji jest ważne dla wyobraźni, to znaczy – ujawniania kształtu przeżyć. Pokazujemy to, co robimy, swój warsztat, by ujawnić myśli i wyobrażenia w jej bezpośredniej, często pierwszej ...
31 marca 2021
Auguste Rodin u wrót piekieł
Rok 1880 stanowił w twórczości Auguste'a Rodina punkt zwrotny. Wówczas rozpoczął się pod wieloma względami nowy rozdział zarówno w jego życiu prywatnym, jak i w jego karierze. Zdaje się, że Rodin osiągnął już wtedy pełnię artystycznej świadomości.