Jak sprzedawać dzieła sztuki na aukcjach

Sprzedaj sztukę z DESA Unicum

 

Zastanawiasz się, ile może być warte Twoje dzieło sztuki i jak je sprzedać? Wystarczy wykonać poniższe czynności, a nasi specjaliści bezpłatnie rozpatrzą zgłoszenie i w ciągu kilku dni roboczych przedstawią wstępne szacunki wartości oraz zaproponują najbardziej adekwatną formę sprzedaży.

 

Jesteś artystą i chcesz sprzedać swoje dzieło na aukcji?

 

Terminy

Terminy przyjmowania obiektów

Aukcja
Osoba kontaktowa
Aukcja
Sztuka Współczesna. Ekspresja Przełomu Wieków
Data aukcji: 26 marca 2024
Termin zgłoszeń: 27 lutego 2024
Zgłoś obiekt
Osoba kontaktowa
Katarzyna Szczęsna
+48 538 522 885 k.szczesna@desa.pl
Aukcja
Rzeźba i Formy Przestrzenne
Data aukcji: 11 kwietnia 2024
Termin zgłoszeń: 15 marca 2024
Zgłoś obiekt
Osoba kontaktowa
Aukcja
Sztuka Współczesna. Urban Art
Data aukcji: 15 kwietnia 2024
Termin zgłoszeń: 15 marca 2024
Zgłoś obiekt
Osoba kontaktowa
Aukcja
Szkło · Sztuka · Design
Data aukcji: 23 kwietnia 2024
Termin zgłoszeń: 26 marca 2024
Zgłoś obiekt
Osoba kontaktowa

Jak wycenić obiekty?


Dlaczego sprzedawać w DESA Unicum

 

Jako lider na rynku dzieł sztuki w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej DESA Unicum odnotowuje sukcesy sprzedażowe osiągając ceny, które spełniają lub przekraczają szacunki przedaukcyjne. Wynika to z kombinacji następujących elementów:

 

Opieka zespołu specjalistów

czytaj więcej

Nasz wykwalifikowany zespół przeprowadzi Cię przez cały proces sprzedaży. Tworzą go najlepsi historycy sztuki, konserwatorzy i eksperci, posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy na rynku sztuki. Dzięki temu masz pewność, że Twoje przedmioty znajdują się pod opieką najbardziej doświadczonych specjalistów. Jako największy dom aukcyjny w Polsce od lat zajmujemy się profesjonalną wyceną i sprzedażą dzieł sztuki. Gwarantujemy bezpieczeństwo oraz pełen profesjonalizm na każdym etapie sprzedaży.


Bezkonkurencyjne doświadczenie na rynku sztuki

czytaj więcej

Jesteśmy największym i najdynamiczniej rozwijającym się domem aukcyjnym nie tylko w Polsce, lecz także w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie u nas zostały zrealizowane najważniejsze rekordy sprzedaży na polskim rynku sztuki.


Różne platformy sprzedażowe

czytaj więcej

Organizujemy największą w Polsce liczbę aukcji – ponad 200 w ciągu roku we wszystkich najważniejszych kategoriach – z powodzeniem sprzedając prawie 7 500 obiektów rocznie. Jesteśmy liderem aukcji na żywo, aukcji online i sprzedaży prywatnej. Dzięki możliwości doboru najbardziej adekwatnej platformy sprzedaży Twoje dzieło ma szansę osiągnąć najwyższą cenę.


Jak sprzedawać w DESA Unicum

 

 


Sprzedaż krok po kroku

 

Zgłoszenie obiektu

Jak zgłosić obiekt?

Aby zgłosić obiekt i otrzymać wstępną ocenę jego wartości, prześlij nam jego podstawowe dane i zdjęcia poprzez:

Czy wstępna ocena jest bezpłatna?

Za wstępną ocenę obiektu nic nie płacisz, co więcej – żeby ją uzyskać, nie musisz nawet wychodzić z domu!

Jakie obiekty można zgłaszać?

Przyjmujemy artystycznie wartościowe obrazy, rzeźby, biżuterię, fotografię, rzemiosło artystyczne, porcelanę, srebra, plakaty, oryginalne rysunki, grafiki, fotografie artystyczne oraz inne zabytkowe i wyjątkowe przedmioty, które mogą zainteresować kolekcjonerów. 

Co dalej?

Nasi eksperci skontaktują się z Tobą w ciągu kilku dni od wysłania zgłoszenia. Jeśli zobaczymy możliwość sprzedaży Twojego obiektu za pośrednictwem DESA Unicum, po wstępnej ocenie poprosimy o jego dostarczenie. W razie potrzeby pomożemy w zorganizowaniu transportu. 

Nie przedstawiamy estymacji ani dodatkowych informacji o przedmiotach, dla których nie widzimy możliwości sprzedaży za naszym pośrednictwem.


Profesjonalna wycena

Wycena komisji ekspertów

Po dostarczeniu obiektu do naszej siedziby zostanie on poddany profesjonalnej wycenie. W trakcie Komisji Ocen grono naszych ekspertów pieczołowicie sprawdza i potwierdza autentyczność dzieła oraz ustala jego wartość rynkową.  Na jej podstawie ustalana jest estymacja

Czy profesjonalna wycena jest bezpłatna?

Wycena stanowiąca część procesu sprzedaży jest bezpłatna. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na pozostawienie obiektu do sprzedaży za naszym pośrednictwem, nie zostaniesz obciążony żadnymi kosztami w związku z wyceną. 

Ubezpieczenie i depozyt

W czasie, gdy Twój obiekt jest poddawany badaniom komisji w celu kwalifikacji na aukcję, pozostaje bezpiecznie magazynowany i ubezpieczony na kwotę określoną w dokumencie depozytowym. Dzięki temu masz pewność, że jest w pełni chroniony przez cały okres przygotowań do aukcji

Co, jeśli mój obiekt jest zniszczony lub niekompletny?

Jeżeli stan Twojego obiektu nie jest wystarczająco dobry, doradzimy skorzystanie z dodatkowych usług, które pomogą przywrócić jego należyty kształt. Pośredniczymy w konserwacjach, odnawianiu i zmianach opraw obrazów oraz renowacjach rzeźb i przedmiotów rzemiosła artystycznego. Dbamy o to, by obiekt trafił do sprzedaży w jak najlepszym stanie, ponieważ pozwala to maksymalnie zwiększyć jego szanse na najkorzystniejszą sprzedaż. Jeśli rekomendujemy wykonanie konserwacji lub wymianę ramy, zachęcamy, by skorzystać z naszej pomocy i doradztwa. Za wszystkie dodatkowe usługi pobieramy opłatę po sprzedaży lub przy odbiorze pracy. Każdy element związany z poprawą stanu zachowania dzieła, konsultujemy z Tobą indywidualnie.

Czy obiekty należy przygotować do wyceny? Czy mogę przywieźć nieoprawione prace?

Przed dostarczeniem obrazu do DESA Unicum nie należy wyjmować go z ram, czyścić we własnym zakresie, zdrapywać nalepek wystawowych i aukcyjnych na odwrociu. Uszkodzonych rzeźb lub porcelany nie należy samodzielnie sklejać, srebra nie muszą być wyczyszczone. Każdy obiekt powinien być dostarczony w oryginalnym stanie. W razie potrzeby, czyszczeniem lub konserwacją zajmą się nasi Specjaliści, jeśli zostanie to z Tobą uzgodnione.

Nieoprawione prace tj. rysunki, grafiki i fotografie chętnie przyjmiemy do wyceny. Jeśli zostaną zakwalifikowane do sprzedaży, zazwyczaj muszą zostać oprawione. Taką usługę można zlecić i wykonać za naszym pośrednictwem. 

Spotkaj się z ekspertem DESA Unicum w Twoim mieście

Aby zapewnić jeszcze bardziej komfortowy i bezpieczny przebieg sprzedaży każdego dzieła sztuki oferujemy możliwość spotkania się z naszymi Specjalistami w wybranych miastach w całej Polsce. W celu umówienia spotkania z Martyną Kolanowską, prosimy o kontakt telefoniczny (+48 880 918 882) lub mailowy (m.kolanowska@desa.pl).


Umowa komisowa

Jak podpisać umowę komisową?

Po dokonaniu oceny skontaktujemy się z Tobą, by przekazać wnioski z badania i uzgodnić warunki sprzedaży. Następnie sporządzimy Umowę Komisu. Można ją podpisać osobiście, w naszym biurze, poprzez pocztę elektroniczną bądź tradycyjną lub przez e-podpis. Po podpisaniu umowy komisowej obiekt jest gotowy, by trafić na aukcję.

 

Sprzedaż

Aukcja na żywo

Twój obiekt zostanie poddany licytacji na publicznej aukcji. Zostanie sprzedany osobie licytującej, która zaoferuje najwyższą cenę zaakceptowaną przez aukcjonera. Sprzedaż będzie podlegała Warunkom Sprzedaży Aukcyjnej.

W dniu aukcji możesz obserwować przebieg licytacji swojego obiektu na żywo w siedzibie DESA Unicum lub śledzić aukcje w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Internetu.

Aukcja online

Twój obiekt zostanie poddany licytacji na aukcji odbywającej się wyłącznie online, poprzez platformę bid.desa.pl lub aplikację mobilną DESA Unicum dostępną w Appstore i Play Store. Zostanie sprzedany osobie licytującej, która zaoferuje najwyższą cenę do czasu zakończenia licytacji.

Private Sale

Twój obiekt zostanie sprzedany z pominięciem aukcji, w dyskretnej, niepublicznej transakcji bezpośrednio z nabywcą, w kwocie zgodnej z warunkami umowy, w trybie niezależnym od kalendarza aukcji.


Wypłata

W jaki sposób otrzymam wypłatę należności?

Płatność za sprzedany obiekt dokonywana jest przelewem bankowym w terminie 28 dni od daty aukcji pod warunkiem pełnej zapłaty za obiekt przez nabywcę. Płatność dokonywana jest w złotówkach, na podane konto, o ile nie uzgodniono innej metody płatności. Jeżeli wymagana jest zapłata w walucie innej niż złotówki, kosztami związanymi z zakupem waluty i dokonaniem płatności w tej walucie zostaje obciążony klient. O wysłaniu płatności informujemy e-mailem.


Sprzedawaj sztukę z liderem polskiego rynku aukcyjnego