Jak kupować na aukcjach dzieł sztuki

Kupowanie na aukcjach

Nasze aukcje to doskonała okazja do wzbogacenia się o nowe dzieła sztuki, ale także na doświadczenie wyjątkowych emocji, które towarzyszą rywalizacji podczas licytowania pięknych obiektów. 

Kupowanie dzieł sztuki w domu aukcyjnym DESA Unicum jest niezwykle prostym i przyjemnym procesem. Dzieła sprzedawane są w trakcie aukcji poprzez licytację. Aby wziąć w niej aktywny udział należy wcześniej się zarejestrować i odebrać lizak aukcyjny, dzięki któremu można licytować wystawione obiekty. Istnieje również możliwość licytacji telefonicznej, przy użyciu platformy licytacyjnej online DESA Unicum lub naszej aplikacji mobilnej. Udział w aukcji jest bezpłatny, nie wymaga wpłacania żadnego wadium. 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolekcjonowaniem dzieł sztuki zachęcamy do zapoznania się z naszym “słownikiem" i FAQ, dzięki którym łatwiej zapoznasz się z rynkiem sztuki.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego kupować w Desa Unicum


Dom aukcyjny DESA Unicum jest największym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się domem aukcyjnym nie tylko w Polsce ale także w Europie Środkowowschodniej.  Organizujemy ponad 70 aukcji rocznie, dzięki czemu gwarantujemy największą różnorodność i dostępność dzieł sztuki. Jesteśmy idealnym miejscem na znalezienie swojego wymarzonego dzieła sztuki. Nasi specjaliści dbają o oferowanie najbardziej wartościowych obiektów,  a Doradcy Klienta pomagają w zakupie najbardziej odpowiednich dla Ciebie dzieł sztuki. Z przyjemnością dzielimy się naszą ekspercką wiedzą z zakresu historii sztuki oraz znajomością rynku aukcyjnego, dzięki czemu możemy zapewnić Ci najlepsze możliwe warunki zakupu dzieł sztuki.

Oto kilka powodów dzięki którym DESA Unicum jest idealnym miejscem do zakupu dzieł sztuki: 

1

Różnorodność aukcji
Oferujemy szeroką ofertę aukcyjną aby móc spełnić Twoje oczekiwania. Specjalizujemy się w sztuce dawnej, współczesnej, młodej i najnowszej, a także sztuce użytkowej, designie, komiksie i ilustracji czy biżuterii kolekcjonerskiej. Ponadto organizujemy także niestandardowe aukcje tj. “Siostrzeństwo: Feminizm i Sztuka Kobiet", “Nowa Figuracja" czy “Ikony i sztuka sakralna". 

2

Komfort kupowania
Zapewniamy liczne możliwości zakupu dzieł sztuki: licytację osobistą, licytację telefoniczną, licytację online, licytację przez aplikację czy licytację w imieniu klienta. Sam decydujesz, który sposób udziału w aukcji jest dla Ciebie najwygodniejszy. 

3

Osobiste doradztwo
Nasi Doradcy Klienta pomogą Ci w zakupie odpowiedniego dzieła do Twojej kolekcji. A jeśli dopiero zaczynasz kolekcjonowanie z przyjemnością doradzą Ci w wyborze obiektu o jakim marzysz. Nawet jeśli nie znajduje się ono w obecnej ofercie aukcyjnej mogą pomóc Ci w jego znalezieniu dzięki usłudze prywatnej sprzedaży. 

4

Autentyczność obiektów
Każdy przedmiot wystawiany w naszym domu aukcyjnym jest dokładnie sprawdzany i wyceniany. Dzięki temu masz gwarancję zakupu przedmiotów z certyfikatem potwierdzającym ich autentyczność, proweniencję i stan faktyczny w trakcie zakupu. 

Jak kupować w Desa Unicum

1


Zapoznaj się z ofertą aukcyjną. 
Nasza aktualna oferta dostępna jest w zakładce Aukcje. Możesz zapoznać się z Nią także w naszej aplikacji mobilnej lub oglądając drukowane katalogi aukcyjne. Dodatkowo zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Pięknej 1a na wystawę przedaukcyjną, gdzie osobiście możesz obejrzeć wystawiane na aukcji dzieła sztuki. 

2

Zarejestruj się na aukcję. 
Aby wziąć udział w aukcji wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz, a nasi pracownicy pomogą ci przejść przez krótki proces rejestracji. Dzięki aplikacji mobilnej DESA Unicum możesz licytować także online w prosty i bezpieczny sposób, gdziekolwiek jesteś.

3

Wybierz sposób licytowania i licytuj. 
Nasi pracownicy pomogą Ci wybrać najwygodniejszą formę licytacji. To od Ciebie zależy czy chcesz licytować osobiście, telefonicznie, online czy przez naszą aplikację mobilną

4

Sfinalizuj transakcję i odbierz swoje dzieło. 
Po wygraniu licytacji ustal z naszymi Doradcami Klienta preferowaną formę płatności i sfinalizuj transakcję. Następnie odbierz swoje nowe dzieło sztuki - samodzielnie, lub poprzez wygodny i szybki transport kurierem, który pomożemy ci zorganizować.

Dzięki aplikacji mobilnej DESA Unicum możesz licytować w prosty i bezpieczny sposób, gdziekolwiek jesteś. Obiekty możesz kupować bezpośrednio z aplikacji, ustawiając wcześniej limity zleceń lub na bieżąco licytować interesujące Cię obiekty podczas trwania aukcji.

Daj się rozkochać sztuce

Wiemy jak ogromną wartość ma sztuka, nie tylko tę inwestycyjną, ale przede wszystkim estetyczną i intelektualną. Dlatego Naszym celem jest szerzenie pasji do sztuki i umożliwianie doświadczania emocji, które ona zapewnia. Chcemy udowodnić, że każdy z Nas może odnaleźć swój ulubiony nurt, styl czy konkretnego artystę. Dlatego zachęcamy do odkrywania piękna sztuki w DESA Unicum. Poznaj obiekty oferowane w nadchodzących aukcjach, przyjrzyj się historii naszych projektów aukcyjnych i poznaj ludzi, którzy o sztuce wiedzą wszystko, a miłością do niej dzielą się od lat. 

Nie znalazłeś czego szukasz? Daj nam znać a my się do Ciebie odezwiemy
Chcesz poznać departamenty Desa Unicum?

Płatności

Finalizacja transakcji w DESA Unicum jest bardzo prostym i sprawnym procesem. Aby obiekt jak najszybciej trafił do Twojej kolekcji należy uiścić za niego kwotę nabycia - zapłacić cenę rzeczywistą. Możesz zrobić to od razu po aukcji lub w ciągu kolejnych 7 dni. Płatność możesz dokonać za pomocą wpłaty gotówkowej, płatności kartą kredytową lub za pomocą przelewu bankowego. 

Jaka jest ostateczna kwota zakupu?

Ostateczna kwota zakupu zawiera w sobie cenę wylicytowaną powiększoną o opłatę aukcyjną. Opłata aukcyjna stanowi część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%. Opłata aukcyjna obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej. Do niektórych obiektów doliczamy również opłatę z tytułu "Droit de suite" (autorskich praw majątkowych z tytułu odsprzedaży). Informacja o fakcie naliczenia tej opłaty jest zawsze zawarta w opisie przedmiotu. 

Czy można dokonać płatności w dwóch formach karta + gotówka?

Tak, jest taka możliwość. Można dokonać płatności w różnych konfiguracjach, również łącząc płatność kartą i gotówką. Płatność gotówką jest możliwa tylko do kwoty 10,000 EUR. 

Ile mam czasu na opłacenie wygranej licytacji?

Płatności należy dokonać w ciągu 7 dni od aukcji. 

Czy za wylicytowane prace mogą Państwo wystawić fakturę?

Tak, za obiekty kupione w ramach aukcji sprzedaży galeryjnej możemy wystawić faktury VAT-marża. 

Czy możliwa jest płatność w walutach innych niż PLN?

Tak, można dokonywać płatności także w euro i dolarach amerykańskich. Jeśli chcesz zapłacić w obcej walucie zgłoś to wcześniej swojemu Doradcy Klienta.  

Na jakie konto mam przelać należność za wylicytowane obiekty?

Poniżej znajduje się numer konta i dane do przelewu: 

 

DESA Unicum S.A. 

ul. Piękna 1A 

00-477 Warszawa 

mBank S.A. 

Swift: BREXPLPWWA3 

PL 27 1140 2062 0000 2380 1100 1002 

Wysyłka i odbiór

Po zaksięgowaniu wpłaty za obiekt odbierz go w okresie 30 dni. Możesz to zrobić osobiście w naszej siedzibie przy ul. Pięknej 1A w Warszawie w godzinach funkcjonowania domu aukcyjnego: od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 19:00 oraz w soboty w godzinach 11:00 – 16:00. Jeśli nie masz takiej możliwości ustal szczegóły transportu ze swoim Doradcą Klienta. 

Czy inne osoba w moim imieniu może odebrać wylicytowany obiekt?

Oczywiście, jest taka możliwość. Osoba ta musi posiadać odpowiednie upoważnienie. Najlepiej dostarczyć je do Nas osobiście. W takim dokumencie powinien być określony zakres czynności, do których dana osoba jest upoważniona oraz dane z dowodu osobistego obydwu stron. 

Czy możecie wysłać zakupiony przeze mnie obraz pocztą/kurierem? Czy ta usługa będzie dodatkowo płatna?

Tak, możemy zorganizować wysyłkę przez wyspecjalizowaną firmę spedycyjną. Usługa ta jest dodatkowo płatna. Szczegóły dotyczące wysyłki należy uzgodnić z Doradcą Klienta.  

Czy mogę opłacić i odebrać jeden z kilku wylicytowanych obiektów?

Nie, odbiór obiektów jest możliwy dopiero po uregulowaniu należności za wszystkie wylicytowane pozycje.

Private Sale

 

Wierzymy, że każda kolekcja zasługuje na wyjątkową opiekę, dlatego dla koneserów sztuki oferujemy tzw. private sale. Jest to spersonalizowana sprzedaż obiektów spoza oferty aukcyjnej pozwalająca na uzupełnienie zbiorów o konkretne obiekty. Dzięki niej masz szansę zdobyć dzieło sztuki, o którym marzysz z utrzymaniem pełnej dyskrecji transakcji. 
 
Nasza wiedza i wieloletnie doświadczenie pozwalają Nam skutecznie pozyskiwać obiekty w Twoim imieniu. Pozostajemy w bliskich relacjach z najważniejszymi kolekcjonerami dzięki czemu mamy uprzywilejowany dostęp do rzadkich i unikalnych dzieł sztuki. 
 
Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami Klienta, którzy opowiedzą o aktualnych możliwościach zakupu i sprzedaży.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wziąć udział w licytacji dzieł sztuki?

Pierwszym krokiem do wzięcia udziału jest zarejestrowanie się w DESA Unicum jako kupujący. Jest to bardzo proste. Wystarczy, że na co najmniej 24 godziny przed licytacją odeślesz nam formularz ze zgłoszeniem chęci udziału w aukcji.  

Aukcje odbywają się w naszej galerii przy ul. Piękna 1A. Przyjdź do nas najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem aukcji i zarejestruj się. Po rejestracji otrzymasz lizak aukcyjny z numerem, uprawniający do licytacji.  

Możesz wziąć udział w aukcji osobiście albo licytować wybrane przedmioty telefonicznie, przez Internet lub przez aplikację.  

Czy za udział w aukcji muszę zapłacić?

Udział w aukcji jest bezpłatny, a aukcje otwarte są dla każdego. Nie pobieramy też wadium od licytujących

Czy mogę śledzić przebieg aukcji w Internecie?

Tak – aukcje transmitowane są za pośrednictwem naszej aplikacji mobilnej DESA Unicum dostępnej w Appstore i Play Store, na naszej strony internetowej (www.desa.pl) i profilu na Facebooku (https://facebook.com/DesaUnicumWarszawa/). 

Gdzie i kiedy mogę zobaczyć aktualną ofertę aukcyjną?

Aktualna oferta aukcji DESA Unicum dostępna jest w zakładce Aukcje. Dodatkowo 10 dni przed każdą aukcją organizowana jest wystawa przedaukcyjna na której osobiście można obejrzeć wystawiane obiekty. 

Jak licytować dzieła sztuki osobiście?

Licytacja osobista wymaga rejestracji. Możesz to zrobić najpóźniej na 24 godziny przed aukcją wypełniając formularz zgłoszenia. Przed rozpoczęciem aukcji odbierasz w naszej siedzibie przy ul. Piękna 1A, lizak aukcyjny uprawniający do licytacji.  

Licytacja dzieła sztuki zaczyna się od ceny wywoławczej ustalonej przez aukcjonera. Jeśli chcesz je kupić, podnosisz lizak do góry. Jeżeli okaże się, że chętnych do kupna jest więcej, aukcjoner podwyższa kwotę. Będzie ona sukcesywnie wzrastała, aż do momentu, kiedy potwierdzi ją tylko jeden z chętnych. W ten sposób wygrywa on licytację i po uiszczeniu należności staje się właścicielem przedmiotu. 

Na czym polega licytacja telefoniczna?

W trakcie trwania licytacji pozostajesz w kontakcie telefonicznym z naszym pracownikiem, który jest obecny na sali aukcyjnej i na bieżąco przekazuje Ci informacje o rozwoju sytuacji. W zależności od tego możesz podejmować najlepsze decyzje – zupełnie jak przy licytacji osobistej.  

Żeby licytować przez telefon, musisz wypełnić formularz zgłoszenia najpóźniej na 24 godziny przed aukcją i dostarczyć go nam osobiście, pocztą, faksem lub mailowo. Formularz jest dostępny w naszej siedzibie lub w katalogu aukcji na naszej stronie internetowej. Możesz również w tej sprawie wysłać maila na adres  zlecenia@desa.pl albo zadzwonić pod numer 22 163 66 00. Przed aukcją nasz pracownik skontaktuje się z Tobą, żeby omówić szczegóły. 

Mam określony budżet i potrzebuję pomocy w licytacji. Czy jest taka możliwość?

Oczywiście. W takiej sytuacji oferujemy Ci usługę licytacji z limitem cenowym. Żeby licytować obiekt z oferty aukcyjnej wystarczy, że określisz maksymalną sumę, jaką chcesz za niego zapłacić. Resztę zrobimy za Ciebie, gwarantując, że wybrany przedmiot kupisz najtaniej jak to możliwe. Za zlecenie licytacji z limitem cenowym nie pobieramy żadnych opłat.  

Wystarczy, że zlecisz nam tę usługę za pomocą formularza dostępnego w siedzibie naszego domu aukcyjnego lub w katalogu aukcji na naszej stronie internetowej. Możesz także skontaktować się z nami mailowo pod adresem zlecenia@desa.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc na nr 22 163 66 00. Zlecenie takiej usługi powinno nastąpić minimum 24 godziny przed aukcją

Na czym polega licytacja przez Internet?

Licytować na żywo on-line można przy użyciu platform licytacyjnych: www.bid.desa.pl lub www.invaluable.com. Jest to bardzo proste, wystarczy zarejestrować się w wybranym portalu aukcyjnym. Po zarejestrowaniu się, należy poczekać na kontakt z naszym pracownikiem, który po weryfikacji danych, akceptuje klienta do udziału w aukcji. Dlatego też prosimy o rejestrowanie się nie później niż 12 godzin przed rozpoczęciem licytacji. 

Czy jeżeli obiekt nie sprzeda się na aukcji, będę mógł go kupić?

Obiekty, które nie zostały sprzedane w ramach aukcji, można kupić po jej zakończeniu. Złożona oferta musi być jednak nie niższa, niż ich cena gwarancyjna (kwota, poniżej której właściciel nie jest zainteresowany sprzedażą).