Filmy

wszystkie

Piękno na co dzień, piękno dla wszystkich - aukcje Designu i Ceramiki w DESA Unicum

Pod koniec września siedziba DESA Unicum wypełnia się wyjątkowymi przedmiotami. Wszystko to za sprawą aukcji: „Design. Piękno w użyciu” oraz „Polska Szkoła Ceramiki”. Wśród wyjątkowych przykładów sztuki użytkowej znajdziemy niezwykłe „pikasiaki”, serwisy Lubomira Tomaszewskiego, ćmielowskie serwisy Bogdana Wendrofa oraz bogatą ofertę mebli z lat 50. i 60. Prezentując ofertę ceramiki jako samodzielny projekt aukcyjny, chcemy zwrócić uwagę na ogromne znaczenie tej techniki. Na wystawie przeduakcyjnej podziwiać można wyłącznie przykłady ceramiki unikatowej, stanowiącej swoisty przekrój różnych pokoleń artystów: od nestora polskiej ceramiki – Konstantego Laszczki, przez najważniejszych powojennych ceramików (Hanna i Leszek Nowosielscy, Andrzej Trzaska) po współczesnych artystów, takich jak Olaf Brzeski czy Paweł Olszczyński.
OBEJRZYJ

Wojciech Fangor - ikona polskiego malarstwa powojennego

Twórczość Wojciecha Fangora, poprzez swój indywidualny i niepowtarzalny styl, zapisała się na stałe nie tylko w polskiej historii sztuki, ale i międzynarodowej. Dzieła jego autorstwa można określić mianem kamieni milowych w historii malarstwa, plakatu, sztuki publicznej, a także rzeźby i form przestrzennych. Mimo, wielu zmian stylistycznych, jakie następowały w trakcie jego twórczości, największą sławę i uznanie przyniosły mu przedstawienia hipnotyzujących okręgów i fal o rozmytych konturach. Eksperci DESA Unicum, Alicja Sznajder oraz Michał Bolka wraz z kolekcjonerem, Wojciechem Fibakiem, przeprowadzają nas przez twórczość, począwszy od wczesnych prac, gdzie artysta zafascynowany był kubizmem, poprzez dzieło "Matka Koreanka", aż do (jak mawiał sam malarz) "obrazów bezkrawędziowych".
OBEJRZYJ

Historie

Maria Anto. Zapiski wyobraźni

"Jestem malarką, natchnioną amatorką. W tym świecie, w którym nie ma spokoju, poczucia bezpieczeństwa, żadnej pewności, radość jest krótka, nadzieja trwa, a demony nonszalancko spacerują po trotuarach, w tej wędrówce malowanie jest mi niezbędne. Poezja porusza moją wyobraźnię, pojedyncze kartki z ulubionymi wierszami noszę po kieszeniach. Głowę mam pełną wierszy"
CZYTAJ WIĘCEJ

W kręgu tradycji: Wit Stwosz i Jan Matejko

Fascynacja działalnością artystyczną twórcy późnego średniowiecza – Wita Stwosza narodziła się w kulturze polskiej w dobie XIX wiecznego historyzmu. Historia średniowieczna i nowożytna była dla Matejki niewyczerpanym źródłem inspiracji. W swoich najważniejszych dziełach, począwszy od "Stańczyka" (1862, Muzeum Narodowe w Warszawie) realizował swoją wizję malarstwa historycznego, w której wypadki przeszłości ...
CZYTAJ WIĘCEJ

Grafika Salvadora Dalego

Salvador Dali to jedna z najgłośniejszych postaci sztuki XX wieku. Poza niewątpliwym talentem artystycznym (przyprawiającym jego samego o drżenie rozkoszy), odznaczał się też ponadprzeciętnymi zdolnościami do zwracania uwagi na siebie i do irytowania otoczenia. Był też znakomitym rysownikiem i grafikiem.
CZYTAJ WIĘCEJ

Wywiad z Grażyną Kulczyk

"Staram się "naoglądać" – wtedy skojarzenia przychodzą bardzo szybko. Ale równocześnie jestem zdania, że narzucona interpretacja może blokować odbiór dzieła sztuki. Lubię samej sobie opowiedzieć jakąś historię, mieć wolność myślenia o dziele sztuki."
CZYTAJ WIĘCEJ

Aktualności

Transmisja rozmowy z Grażyną Kulczyk

Pięć aukcji dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk to wydarzenie, które jest okazją do opowiedzenia niebywałej historii. A jest to historia pasji i odwagi osoby, która stworzyła najbardziej znaczącą i odkrywczą kolekcję w Polsce, mającej swoje wysokie miejsce w świecie. Dlatego zapraszamy do obejrzenia transmisji rozmowy prezesa DESA S.A.,Juliusza Windorbskiego z ...
CZYTAJ WIĘCEJ

"Wierzę, że sztuka musi żyć" - Grażyna Kulczyk

Wierzę, że sztuka musi żyć – mówi Grażyna Kulczyk I wspólnie z DESA Unicum wystawia na aukcję część ważnych dzieł ze swojej kolekcji, ogłaszając przy tej okazji kolejny rozdział działalności: kolekcjonerka poświęci się w następnych latach głównie promocji kobiet w świecie sztuki.
CZYTAJ WIĘCEJ

Jubileusz 40-lecia "Nowej Fantastyki"

8 października 2022 r., w Kulturotece Falenica przy ul. Walcowniczej 4/6 odbędzie się impreza o charakterze fantastycznego minikonwentu z okazji jubileuszu 40-lecia "Nowej Fantastyki". Wśród planowanych atrakcji m.in. panele dyskusyjne z zaproszonymi goścmi, pokazy filmów, sesje autografowe, wystawa najlepszych okładek miesięcznika, warsztaty, sesje RPG, cosplayerzy.
CZYTAJ WIĘCEJ

Sztuka dzisiaj. Wybór Doroty Monkiewicz

Dorota Monkiewicz, laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy w 2017, założycielka i w latach 2011-16 dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław. Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA dwóch kadencji (2003-09).W latach 1990-2009 pracowała w dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Przeszła tam wszystkie szczeble kariery muzealnej: od asystentki ...
CZYTAJ WIĘCEJ

Dom Aukcyjny Desa Unicum

Największy dom aukcyjny w Polsce. Lider rynku sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej. Profesjonalna wycena i sprzedaż dzieł sztuki.