Sprzedaj z liderem. Projekty specjalne

Artykuł

Sprzedaj z liderem. Projekty specjalne

 

Dzieła polskich designerów, wyselekcjonowane obiekty biżuteryjne z XIX, XX i XXI wieku, niezwykłe kolekcje czy sentymentalne pamiątki. Przedstawiamy wciąż rozwijające sie projekty specjalne w wypowiedziach naszych ekspertów. 

 

 

Design

"Staramy się dostrzegać wartość w zwykłych z pozoru przedmiotach codziennego użytku. Zwracamy uwagę na ich formę, wykonanie, doceniamy rolę w rozwoju polskiego wzornictwa. Dlatego w ofertach naszych aukcji designu swoje miejsce znajdują zarówno przedwojenne filiżanki z ćmielowskiej porcelany, popularne ‘pikasiaki' z włocławskiego fajansu, krzesła ze Spółdzielni ŁAD, polamowskie lampki czy wazony z Chodzieży.

Od ponad dekady polskie wzornictwo z okresu 20-lecia międzywojennego oraz z lat 50. i 60. XX w. cieszy się coraz większą popularnością. Atrakcyjność przedmiotów użytkowych dostrzegają kolekcjonerzy, dlatego podczas licytacji w DESA Unicum osiągają one ceny jakie dotąd płacono za rzeźby czy prace malarskie. W 2020 roku para figur z wytwórni w Pacykowie sprzedana została za kwotę 59 000 zł, ceramiczna kompozycja Leszka Nowosielskiego za 45 000 zł, cukiernica projektu Julii Keilowej za 36 000 zł, a porcelanowe figurki Lubomira Tomaszewskiego za nawet 25 000 zł."

                                                       

  Cezary Lisowski, Starszy Specjalista

 

Szkło

 

"Widziałem szkła na stronie Desy, ale takie artystyczne, a ja mam zwykłe wazony, to raczej nic cennego." "Mam szkła po mamie, ale to chyba nie jest ‘ten Horbowy', to pewnie Państwa nie zainteresuje". "Takie butle w okresie PRL w każdym domu stały, one pewnie nie są nic warte". Z podobnymi stwierdzeniami spotykam się na co dzień I z niekrytą satysfakcją wyprowadzam swoich rozmówców z błędnego przekonania o niskiej wartości powojennych szkieł użytkowych i dekoracyjnych. Wyniki ostatnich aukcji pokazały, że nie tylko formy artystyczne i unikatowe, jak szklane kompozycje Henryka Albina Tomaszewskiego (ok. 20 000 zł), czy Michała Diamenta (ok. 25 000 zł) , ale także z pozoru zwyczajne wazony, patery czy kieliszki stanowią obecnie obiekt kolekcjonerskich poszukiwań, a ich wartość rynkowa w dużym tempie rośnie. Świetnymi tego przykładami są wyniki sprzedaży takich prac jak patera z zestawu "Bałtyk" projektu Zbigniewa Horbowego (ponad 22 000 zł), czy dekoracyjna butla Henryka Wilkowskiego (12 000 zł). Dlatego wydzieliliśmy szklane obiekty z ofert innych projektów aukcyjnych i od 2022 roku cyklicznie organizować będziemy aukcje szkła artystycznego i użytkowego."

 

- Cezary Lisowski, Starszy Specjalista

 

 

Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX I XX W.

 

"DESA Unicum przygotowuje wyjątkowe aukcje biżuterii kolekcjonerskiej. W ofercie pojawiają się wyselekcjonowane obiekty biżuteryjne z XIX, XX i XXI w. Kolekcjonerzy mają szansę zakupu unikalnych okazów z minionych stuleci, pochodzących z Rosji, Francji czy Austrii. Na aukcjach znajdują się najwyższej klasy wyroby mistrzów złotnictwa, słynnych domów jubilerskich czy stworzone według projektów znanych artystów.

 

W 2021 r. na aukcji pojawiła się złota bransoleta z kolorowymi kamieniami i diamentami, która wzbudziła ogromne zainteresowanie klientów. Finalnie z początkowej ceny 16 000 zł osiągnęła kwotę 42 000 zł. Tego typu biżuteria bardzo chętnie znajduje nabywców w okresie wiosenno-letnim.

Podczas aukcji oferujemy kolczyki, pierścionki, naszyjniki i bransolety, ale także wyjątkowe zegarki, broszki czy spinki do mankietów. Szczególną wartość mają wyroby kolekcjonerskie, markowe bądź takie, które mają udokumentowaną historię lub były noszone przez znane osobistości.

 

DESA Unicum jest jedynym domem aukcyjnym w Polsce, który organizuje aż sześć aukcji biżuterii w roku. Aukcjom towarzyszą katalogi, które są efektem pracy specjalistów Desy ze stylistami. W drugim półroczu 2022 planujemy zorganizować dedykowaną aukcję zegarkom luksusowym w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie klientów."

 

Magdalena Kuś, Starszy Specjalista

 

Aukcje NFT

 

"DESA Unicum, jako lider na polskim rynku sztuki, a zarazem 8 dom aukcyjny w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 r. zainicjował nowatorski projekt aukcyjny – aukcję NFT – unikatowych cyfrowych tokenów, które działają w oparciu o architekturę blockchain.

Zawsze dostrzegaliśmy ogromny potencjał nowych formatów sztuki cyfrowej, który ze względu na ograniczenia technologiczne nie mógł być w pełni zrealizowany. Z ciekawością obserwowaliśmy rozwój technologii blockchain, która zapewnia unikatowość cyfrowych dzieł sztuki poprzez powiązanie ich z trwałym i niezamienialnym rejestrem cyfrowym. Tokenizacja dzieł sztuki stanowi otwarcie nowego rozdziału dla europejskiego rynku sztuki cyfrowej. Nasze działania nie tylko umożliwią szeroki obrót tokenami powiązanymi z cyfrowymi dziełami sztuki, ale także przekażą nowe narzędzia ekspresji polskim i zagranicznym artystom.

Z myślą o tym projekcie rozpoczynamy obecnie rozmowy z artystami tworzącymi w różnych mediach: począwszy od sztuki współczesnej po komiks. Jako pierwszy dom aukcyjny w Polsce w marcu 2022 r. planujemy zorganizować aukcję dedykowaną NFT.

Pierwszym wystawionym na aukcji NFT było dzieło Pawła Kowalewskiego "Dlaczego jest raczej coś niż nic", z którym wiąże się bardzo ciekawa historia. Dzieło w formie fizycznej zostało zniszczone podczas powodzi pracowni, jednakże nowa technologia blockchain umożliwiła jego przetrwanie w formie cyfrowej."

 

- Julia Materna, kierownik Działu Projektów Specjalnych

 

TEOFIL OCIEPKA, „ RAJSKI OGRÓD” 1960 SPRZEDANY ZA 82 600 ZŁ

 

Sztuka Naiwna

 

"Twórczości artystów nieprofesjonalnych, czyli niewykształconych w kierunku plastycznym, zarówno z kręgu sztuki ludowej jak i Art brut, już od końca XIX wieku fascynuje nie tylko etnografów i muzealników ale także kolekcjonerów, którzy chętnie gromadzą wszelkie plastyczne przejawy tego zjawiska. Rzeźba, malarstwo i ceramika "prymitywów" czy też "outsiderów" od początku zachwycała i inspirowała także artystów, będących absolwentami wyższych uczelni artystycznych. Mimo powszechnego uznania ze strony historyków sztuki, instytucji wystawienniczych i prywatnych kolekcjonerów, na rynku aukcyjnym sztuka naiwna pozostawała zawsze kategorią poboczną. Od 2020 roku DESA Unicum cyklicznie organizuje aukcje sztuki nieprofesjonalnej. Prace takich twórców jak Teofil Ociepka są ciągle poszukiwane i osiągają ceny powyżej 50 000 zł. W 2022 roku planujemy aukcję poświąconą właśnie temu kierunkowi artystycznemu."

 

- Julia Materna, kierownik Działu Projektów Specjalnych

 

Aukcje Tematyczne

 

"Aukcje tematyczne cieszą się szczególną popularnością wśród klientów Desy Unicum. Łączą one malarstwo, rzeźbę, rzemiosło, tkaninę i grafikę. We wrześniu 2020 r. inaugurowaliśmy projekt poświęcony międzywojniu zatytułowany "Lata 20. Lata 30.". W 2021 po raz drugi z sukcesem zorganizowaliśmy aukcję Zakopane! Zakopane! poświęconą sztuce Podhala. Aukcje tematyczne przyciągają grono kolekcjonerów zainteresowanych danym tematem lub w okresem w sztuce. Zogniskowanie oferty wokół określonego hasła czy idei pozwala nam jeszcze skuteczniej dotrzeć do grona kolekcjonerów. Z przyjemnością odnotowujemy rosnące zainteresowanie naszych klientów projektami tematycznymi, czego dowodem są liczne rekordy aukcyjne. Wśród nich warto wymienić sprzedany na aukcji "Lata 20. Lata 30." cykl prac Zofii Stryjeńskiej "Rzemiosło" (blisko 830 000 złotych) oraz obraz "Zima" Rafała Malczewskiego, który osiągnął cenę 840 000 złotych na aukcji zakopiańskiej."

 

- Julia Materna, kierownik Działu Projektów Specjalnych

 

Aukcje Kolekcji

 

"W latach 2020 i 2021 DESA Unicum zorganizowała ważne aukcje kolekcji. Jako pierwsi na polskim rynku sztuki przeprowadziliśmy sprzedaż kolekcji instytucji finansowej – Aukcję kolekcji mBanku. Przedmiotem sprzedaży była starannie wyselekcjonowana oferta sztuki dawnej i współczesnej oraz mebli. Obiekty wystawione na aukcji osiągały najwyższe kwoty, często tworząc rekordy aukcyjne.

Wyjątkową pracą aukcji był obraz Józefa Brandta zatytułowany "Pospolite ruszenie u brodu", który został wylicytowany za ponad 1 700 000 zł. Wielokrotnie wystawiana praca przedstawia mobilizację szlachty i właścicieli ziemskich do walki w wojnie. Wielobarwność ówczesnej szlachty i chłopów artysta uzyskał różnicując typy fizjonomiczne, stroje i transportowany dobytek. Z dbałością o historyczny detal, Brandt stworzył kompozycję rzeczową, jak również witalną, barwną i uwodzącą melancholijną nutą. W ofercie aukcji zaprezentowaliśmy również obraz Stanisława Witkiewicza "Jarmark w miasteczku" z 1882, który bez wątpienia należy do największych rzadkości kolekcjonerskich."

 

Julia Materna, kierownik Działu Projektów Specjalnych

 

Memorabilia

 

"DESA Unicum pozyskuje wyjątkowe pamiątki związane z różnymi dziedzinami kultury i rozrywki: muzyką, filmem, teatrem, sławnymi osobami czy miejscami. Podczas aukcji memorabiliów organizowanej przez DESA Unicum we wrześniu 2020 prawie 1,3 mln zł zapłacono za fortepian Steinway&Sons należący do jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, Władysława Szpilmana. To równocześnie najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w kraju. Z fortepianem wiązała się niezwykła historia, gdyż Władysław Szpilman codziennie na nim ćwiczył, komponował oraz grał podczas prób z Kwintetem Warszawskim.

Fortepian nie był jedyną pamiątką po wybitnym artyście. Na aukcji zaprezentowaliśmy wiele przedmiotów należących do bohatera filmu "Pianista". Wśród nich znalazły się ocalałe z getta pióro Mont Blanc oraz zegarek Omega, rękopis partytury "Życie maszyn", spinki do mankietów czy zestaw ulubionych fajek."

 

Julia Materna, kierownik Działu Projektów Specjalnych

 

Komiks

 

"Aukcje komiksu i ilustracji są w sposób szczególny związane z kreacją dotyczącą kwestii obyczajowych, politycznych, poszukiwaniem dróg do wolnościowej wypowiedzi. Te prace na papierze, rysowane bądź malowane, tworzą uniwersum kontekstów literackich, historycznych jak i fantastycznych. Kolekcjonerów łączy z pracami osobista relacja, sentyment, a przede wszystkim fascynacja przedstawionymi światami i bohaterami. Razem z rozrostem rynku sztuki w Polsce, rynek komiksu i ilustracji wzmacnia się, a prace osiągają coraz wyższe notowania. Stworzony przez Bogusława Polcha - Funky Koval - obracający detalicznie narysowaną monetę w rękach jest jedną z najbardziej poszukiwanych planszy - pod młotkiem zostało przybite 35 000 zł za pracę. Malowany, szczegółowy wizerunek połowy twarzy detektywa na okładce do "Nowej Fantastyki" z 1991 osiągnął wynik 48 000 zł."

 

Olga Winiarczyk, Koordynatorka aukcji

ZBIGNIEW RYCHLICKI, „GROMADKA MISIA USZATKA”, ILUSTRACJA, 1963 SPRZEDANA ZA 5310 ZŁ

 

Ilustracja

 

"Polska ilustracja jest zjawiskiem określonym mianem "szkoły" ze względu na osiągnięcia artystów gatunku w skali międzynarodowej. Artyści tj. Józef Wilkoń, Adam Marczyński, Daniel Mróz, Zbigniew Lengren, Bohdan Butenko, Zbigniew Rychlicki tworzyli prace najwyższej klasy w swoim gatunku. Ilustracje ich autorstwa biorą udział w wystawach międzynarodowych, a publikacje tytułów są wciąż wznawiane. Znaczenie artystyczne, historyczne i sentymentalne ilustracji buduje wartość, która wciąż rośnie. Szczególnym zainteresowaniem i sympatią cieszą się postacie, których przygody pojawiały się w odcinkach w prasie czy książeczkach. Misia Uszatka znają i kochają fani na całym świecie, szczególnie ceniony jest w Azji. Podobnie, prace przedstawiające Profesora Filutka czy Gapiszona są poszukiwane i chętnie kolekcjonowane jako humorystyczny zapis czasu trudnego, ale znaczącego dla historii współczesnej."

 

Olga Winiarczyk, Koordynatorka aukcji

 

Zachęcamy do zgłaszania obiektów na aukcję:

Zgłoś obiekt na aukcję

 

Zapraszamy do zapoznania się z procedurą sprzedaży dzieła sztuki na aukcji w DESA Unicum. 

Jak sprzedać dzieło sztuki na aukcji?