Wyjątkowe aukcje wyjątkowych obiektów.

Artykuł

Wyjątkowe aukcje wyjątkowych obiektów.

DESA Unicum wyróżnia się na polskim rynku sztuki organizowanymi aukcjami tematycznymi i monograficznymi. Są to niestandardowe projekty przedstawiające wyjątkowe obiekty, które łączy wspólna historia, pochodzenie czy też dziedzina sztuki, jaką reprezentują. Na aukcjach oferujących obiekty z różnych dziedzin sztuki, kolekcjonerzy uzupełnić mogą zbiory o szczególnie poszukiwane przez nich obiekty, dlatego tego typu projekty z roku na rok budzą coraz większe zainteresowanie wśród miłośników sztuki.

Do jednej z najciekawszych tego typu aukcji należy aukcja "Zakopane, Zakopane!", prezentująca obiekty stworzone przez artystów związanych z Tatrami. Oferta aukcji jest niezwykle różnorodna. Oprócz gwaszy Zofii Stryjeńskiej, pastelowych portretów Witkacego, czy górskich pejzaży Rafała Malczewskiego, poszukujemy także rzeźb artystów kręgu Szkoły Zakopiańskiej oraz wyrobów rzemiosła artystycznego w stylu zakopiańskim. Chętnie przyjrzymy się zakopiańskim kilimom, meblom oraz innym drewnianym wyrobom z dawnych chat góralskich. Zakopane stało się miastem kultowym dla twórców różnych epok, dlatego oferta nie ogranicza się jedynie do obiektów z początku dwudziestego stulecia. Poszukujemy również twórczości artystów związanych z Tatrami po II wojnie światowej, w szczególności dzieł Władysława Hasiora, Andrzeja Wróblewskiego, Wacława Taranczewskiego, czy Tadeusza Brzozowskiego.

 

 

Szczególnym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszy się także aukcja oferująca dzieła w stylu art déco, na której prezentujemy przekrój obiektów z różnych kategorii sztuki: od malarstwa, przez rzeźbę oraz rzemiosło. Wyselekcjonowana oferta dzieł stanowi duże ułatwienie zwłaszcza dla miłośników sztuki kolekcjonujących dzieła pochodzące z początku XX wieku, z tego powodu każda tego typu aukcja budzi na rynku sztuki dużo emocji. Na ubiegłorocznej aukcji "Art déco. Styl i epoka" gwasz Zofii Stryjeńskiej podczas licytacji osiągnął kwotę 220 000 zł przewyższając tym samym górną estymację o 70 000 zł. Każdej z aukcji towarzyszą także atrakcyjnie wizualnie katalogi, oddające klimat i ducha epoki. W tym roku DESA Unicum planuje także zorganizować trzecią już edycję aukcji z cyklu "Kolor Roku". Poszukujemy obiektów z różnych dyscyplin sztuki, dla których wspólnym mianownikiem jest dominanta barwy wybieranej przez Instytut Pantone. Wyborem na rok 2022 jest kolor Very Peri, barwa oscylująca wokół niebieskości i fioletu. Do aukcji "Kolor Roku" włączamy obrazy i rzeźby o takiej dominancie kolorystycznej, meble, ceramikę oraz szkło. Chętnie podejmiemy współpracę również z obecnie tworzącymi artystami oraz projektantami.

 

Przedmiotem kolekcji pozostać mogą różnorodne obiekty, a DESA UNICUM otwarta  jest na wszystkie interesujące propozycje. Z chęcią nawiążemy współpracę z kolekcjonerami oraz spadkobiercami zbiorów po znanych przodkach. Pamiątki również stanowią atrakcyjne obiekty aukcyjne, czego dowodem jest aukcja memorabiliów po Władysławie Szpilmanie, która osiągnęła spektakularny sukces. Wśród obiektów aukcyjnych znalazł się m.in. fortepian, wylicytowany za kwotę 1 100 000 zł oraz zegarek, który przy początkowej kwocie 7 000 zł ostatecznie osiągnął kwotę 210 000 zł. Zorganizowaliśmy także aukcję pamiątek po gwiazdach związanych z rock'n'rollem. Przedmiotem licytacji zostało ponad 100 obiektów, wśród których znalazły się gitary należące do rock'n'rollowych zespołów, czy rękopisy popularnych utworów. Aukcje pamiątek po znanych osobistościach cieszą się również dużym rozgłosem medialnym, zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach. 

 

 

Z chęcią podejmiemy się także zorganizowania aukcji obiektów pochodzących z kolekcji prywatnych oraz instytucjonalnych. DESA Unicum była organizatorem aukcji kolekcji firmy mBank, na której zaprezentowane zostały zarówno dzieła sztuki dawnej, jak i prace twórców współczesnych. Aukcji towarzyszył obszerny katalog dokumentujący zbiory banku oraz liczne filmy poświęcone wybranym pracom. Aukcja była spektakularnym sukcesem finansowym. Jej wynik przekroczył kwotę 6 000 000 złotych, a zebrane na aukcji fundusze bank przeznacza na wspieranie rozwoju młodych twórców (Fundusz "M jak malarstwo"). 


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się również aukcja kolekcji dzieł polskich artystów współczesnych, należąca do Piotra Bazylko. Obród aukcji wyniósł 1 250 880 zł. Zaufaniem obdarzyły nas także profesor Irena Huml oraz wieloletnia dyrektorka Zachęty Anda Rottenberg.
 

 

DESA Unicum, jako pionier w dziedzinie aukcji memorabiliów oraz aukcji tematycznych, gorąco zachęca do nadsyłania propozycji z różnych dziedzin sztuki. Z przyjemnością rozważymy każdą ciekawą ofertę.

 

Zachęcamy do zgłaszania obiektów na aukcję:

Zgłoś obiekt na aukcję

 

Zapraszamy do zapoznania się z procedurą sprzedaży dzieła sztuki na aukcji w DESA Unicum. 

Jak sprzedać dzieło sztuki na aukcji?