SZTUKA DAWNA W 2021 OKIEM SPECJALISTÓW DESA UNICUM

2 lutego 2022

SZTUKA DAWNA W 2021 OKIEM SPECJALISTÓW DESA UNICUM

 

Przedstawiamy najciekawsze sprzedaże, rekordy i wzrosty cen w poszczególnych segmentach rynku sztuki w 2021 roku w wypowiedziach naszych ekspertów.

 

 

Sztuka Dawna. XIX w - Modernizm - Międzywojnie

 

"W 2021 roku w zespole Sztuki Dawnej mieliśmy zaszczyt pracować z niezwykłymi pracami Jacka Malczewskiego. Rzadkie, pochodzące z prestiżowych kolekcji dzieła takie jak "Orfeusz i Eurydyka" z 1914 oraz "Jasełka" z 1888 roku ustanowiły rekordy aukcyjne na obrazy największego polskiego symbolisty. W kwietniu niewielki, lecz bardzo urokliwy portret uczennicy malarza, Zofii Atteslander z 1900 roku zakupiło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Niezwykłym doświadczeniem było odkrycie w prywatnej kolekcji w Warszawie zaginionego "Portretu Stanisława Witkiewicza", który dzięki konserwacji i badaniom archiwalnym okazał się jednym z najciekawszych dzieło przywróconych polskiej kulturze w ostatnich latach. Obraz, co wiemy dzięki tekstowi wspomnieniowemu, listom i fotografiom archiwalnym, powstał na tarasie willi "Pod Jedlami" w Zakopanem, gdzie u Jana Gwalberta-Pawlikowskiego Malczewski gościł latem 1902 roku. Wylicytowana za "Portret Stanisława Witkiewicza" kwota przebiła trzykrotnie górną estymację dzieła."

                                                                    - Tomasz Dziewicki, kierownik Działu Sztuki Dawnej

 

Sztuka Dawna. Prace na Papierze

 

"Stanisław Ignacy Witkiewicz należy do tych polskich artystów, którzy z upodobaniem i konsekwencją tworzyli na podłożu papierowym. Artysta od wczesnego etapu twórczości malował, odwołując się do własnej podświadomości fantastyczne kompozycje. W połowie lat 20. otworzył firmę portretową, z której wyszły liczne pastele stanowiące dziś niezwykły przekrój społeczny elit 20-lecia międzywojennego. "Sztuka to konieczność powiedzenia drugim istotom w formie Piękna o potworności samotnego istnienia w nieskończonym wszechświecie" - pisał Witkacy w "Nowych formach w malarstwie" w 1919 r. Niewątpliwie, ekstrawagancka sztuka Witkacego należy do najciekawszych zjawisk na rynku aukcyjnym. "Wieloryb i Andromeda", praca pochodząca z historycznego zbioru rodziny Żeleńskich, po zaciętej licytacji, została sprzedana za 840 000 złotych. To niezwykłej rzadkości dzieło należy cyklu kompozycji astronomicznych. Malarz tworzył je podczas swojego wojennego pobytu w Petersburgu, gdzie był świadkiem rewolucji październikowej. W przyszłym roku praca "Wieloryb i Andromeda" będzie prezentowana na wystawie poświęconej Witkacemu w Muzeum Narodowym w Warszawie."

 

Jan Rybiński, koordynator aukcji

 

 

Rzeźba i Formy Przestrzenne

 

"Prace rzeźbiarskie stają się coraz ważniejszym działem polskiego rynku sztuki. W ramach projektu "Rzeźba i Formy Przestrzenne" oferujemy nazwiskach klasyków sztuki europejskiej. Do dotychczasowego rekordu na dzieło Antoniego Canovy z 2019, w 2021 r. dołączył wynik na ikoniczną pracę Auguste'a Rodina "Pocałunek". Tzw. trzecia redukcja tej pracy powstała za życia artysty w latach 1901-1918 i przez dekady znajdowała się w polskiej prywatnej kolekcji. Podczas licytacji w DESA Unicum udało nam się osiągnąć jeden z najwyższych wyników na tego rodzaju pracę, także w skali światowego rynku sztuki. Polscy kolekcjonerzy cały czas poszukują klasyków polskiego modernizmu około 1900 roku, przede wszystkim Wacława Szymanowskiego, Bolesława Biegasa czy Xawerego Dunikowskiego oraz najważniejszych rzeźbiarzy doby dwudziestolecia międzywojennego, Stanisława Szukalskiego, Augusta Zamoyskiego, Magdaleny Gross czy twórców Szkoły Zakopiańskiej."

 

-Michał Szarek, koordynator aukcji

 

École de Paris

 

"Aukcje École de Paris prezentują dzieła głównie polsko-żydowskich malarzy działających w Paryżu na początku XX w. Krąg tzw. Szkoły Paryskiej budowały relacje towarzyskie, sieć marszandów, galerii i krytyków lewobrzeżnej części Paryża. Owe powiązania tworzyły międzynarodową bohemę artystyczną – rodzaj kolonii artystycznej istniejącej na terenie 14. dzielnicy Paryża, na Montparnassie. Majowa aukcja to wyczekiwane rokrocznie wydarzenie, podczas którego prezentujemy wybór starannie wyselekcjonowanych obiektów i obfituje w rekordy na dzieła Mojżesz Kislinga, Leopolda Gottlieba, Meli Muter, Henryka Haydena, Eugeniusza Zaka czy Henryka Epsteina. Staramy się także przybliżać kolekcjonerom mniej znane nazwiska, oferując prace np. Leona Kaufmanna, Marca Sterlinga, Jerzego Aschera czy Dory Kucembianki."

 

-Tomasz Dziewicki, kierownik Działu Sztuki Dawnej

 

Sztuka dawna. Grafika dawna

 

"Praca koordynatora w domu aukcyjnym to przyjemność polegająca na możliwości "spotkania" pracy znanego artysty bądź znanej artystki. Niektórzy z nich stają się czymś w rodzaju starych znajomych. Wyczekujemy ich prac, a gdy się pojawiają cieszymy się spotkać "starego znajomego". Wśród tych spotkań są też zupełnie wyjątkowe, jak pojawienie się na aukcji Grafiki Dawnej we wrześniu 2021 r. grafiki autorstwa Leona Wyczółkowskiego. Było to wyjątkowe "spotkanie". Wszystko w tej odbitce było rzadkie i wyjątkowe. Rzadko spotyka się prace tego mistrza grafiki wykonane w technice miękkiego werniksu (używał jej stosunkowo krótko). Rzadko można spotkać odbitki wykonane przez niego na dawnym papierze (wiadomo, że zbierał takie papiery). Rzadko w końcu jedna odbitka jest zapisem procesu twórczego artysty w tym stopniu co ów portret "Mangghi". Na jednej stronie znajduje się odbicie wizerunku Jasieńskiego, które musiało nie zadowolić Wyczóła. Dlatego obrócił pracę i odbił jeszcze raz. Tym razem efekt był satysfakcjonujący i tę stronę sygnował. I w końcu: sama praca jest efektem spotkania i wieloletniej przyjaźni największego polskiego grafika XX wieku z ekscentrycznym i energicznym promotorem tej dziedziny sztuki. Przyjaciel sportretował przyjaciela."

 

 - Marek Wasilewicz, Starszy Specjalista