Ile warta jest biżuteria?

Sztuka - poradnik inwestora

Ile warta jest biżuteria?

Na aukcjach w DESA Unicum pojawiają się rozmaite, niepowtarzalne obiekty, praktycznie z całego świata. Najczęściej pochodzą one ze zbiorów kolekcjonerów, od osób które przywożą piękne przedmioty z podróży, ale również od spadkobierców, którzy niejednokrotnie dopiero u nas dowiadują się jak wysoka jest wartość odziedziczonej biżuterii.

 

Ile warta jest biżuteria?


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wartość biżuterii to kwestia umowna.
Na kwotę wyceny zwykle mają wpływ kruszec i kamienie użyte do jej wykonania. Tak jest przy wycenie popularnych wyrobów najczęściej dostępnych w tzw. "sieciówkach", gdzie nie znajdzie się ręcznie wykonanych prac jubilerskich, a jedynie produkowane seryjnie wyroby wykonane metodą odlewu.
 

 

Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się z biżuterią wykonaną ręcznie, w pojedynczych egzemplarzach, gdzie artysta – złotnik przykłada wielką wagę do dopracowania szczegółów – począwszy od doboru kamieni, przez projekt, aż po ostateczne opracowanie gotowego wyrobu. W związku z tym, niekiedy obiekty z drobnymi gęsto i kunsztownie osadzonymi diamentami, tworzące piękną formę, będą wyżej ocenione niż gorszej jakości wyroby z nieznacznie większymi diamentami.


Za piękno, jakość i unikalność płaci się więcej…


W tym momencie nie można nie wspomnieć o dawnych XIX/XX wiecznych precjozach. Te kosztowności, pojawiające się na naszych aukcjach, zasługują na szczególną uwagę. Charakteryzują się doskonale przemyślaną konstrukcją, precyzją wykonania oraz zachwycającym wzornictwem. Z uwagi na to, że z biegiem lat będzie ich coraz mniej (ulegną nieodwracalnemu zniszczeniu, zostaną bezpowrotnie zagubione), ich wartość niezmiennie będzie wzrastać.

 

Z aukcji na aukcję w DESA Unicum obserwujemy wzmożone zainteresowanie inwestycją w wysokiej klasy biżuterię. Z pewnością złożyło się na to wiele czynników m.in. spektakularny wzrost cen złota na rynku krajowym, inflacja, czynniki polityczno-ekonomiczne dotyczące nas bezpośrednio, ale także – co najistotniejsze – grudniowy znaczny wzrost cen diamentów i kamieni szlachetnych.


Tendencja wzmożonego zainteresowania inwestycją w biżuterię niezmiennie utrzymuje się i domniemywać należy, że nie spadnie, a wręcz wzrośnie zainteresowanie w ten rodzaj lokowania środków pieniężnych.