Przekraczanie granic

Artykuł

Przekraczanie granic

Aukcje Prace na Papierze to projekt, który na przestrzeni ostatniego roku udowodnił, że prace na papierze klasyków malarstwa to znakomita inwestycja. Rozwój tego sektora, w ubiegłym roku doprowadził do przekroczenia wielu granic. 

Dbamy o rozszerzanie i pogłębianie materii kolekcjonerskiej w 2022 roku. Wśród tych niezwykłych obiektów mogą się znaleźć również Państwa.

 

Sztuka Współczesna. Prace na Papierze.

 

Na sukces aukcji wpływa fakt, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych można wylicytować prace najlepszych artystów, których płótna sprzedają się w cenie kilku milionów złotych. Atrakcyjne ceny wyjściowe oraz najważniejsze nazwiska artystów XX wieku sprawiają, że aukcja prac na papierze to prawdziwa gratka dla poczatkujących oraz dojrzałych kolekcjonerów. 

Dowodami na to są rekordowe sprzedaże prac takich artystów jak Andrzej Wróblewski, Tomasz Tatarczyk, Wojciech Fangor, Henryk Stażewski, Maria Jarema czy Władysław Strzemiński. Najdroższym dziełem sprzedanym na aukcji prac na papierze była praca Andy'ego Warhola "Dolar" z 1982 roku. Dolar w kolorze różowym został sprzedany za 540 000 zł.

 

DESA Unicum jest pierwszym domem aukcyjnym w Polsce, który zorganizował aukcję poświęconą temu medium. Oprócz aukcji młotkowych, prace na papierze oferujemy na licznych, monograficznych i nie tylko, aukcjach on-line. Dotychczas zorganizowaliśmy aukcje prac na papierze m.in. Jana Tarasina, Jana Lebensteina czy Edwarda Dwurnika.

Zgłoś obiekt do wyceny

Sztuka Dawna. Prace na Papierze.

 

Osiągnięte rekordy w 2021 na prace Witkacego "Wieloryb i Andromeda" sprzedany za 700 000 zł, najdrożej sprzedany gwasz Zofii Stryjeńskiej "Góralka z dzbanem" za 220 000 zł, oraz regularnie przekraczane górne granice estymacji wielu obiektów, sprawiają iż jest to idealny moment na sprzedaż.

Aukcje, które skupiają się na prezentacji dzieł pastelowych, gwaszy, akwareli, rysunków i szkiców, technik bardzo atrakcyjnych wizualnie, dających artystom dużą swobodę tworzenia, ujawniających nie tylko wirtuozerstwo techniczne ale również wrażliwość artystów na wartości kolorystyczne i kompozycyjne, są niepowtarzalną okazją dla doświadczonych i początkujących kolekcjonerów na nabycie, często w atrakcyjnych cenach, dzieł czołowych polskich artystów, których obrazy są dumą polskich muzeów. 

Aukcje, zbierają nie tylko prace rodzimych mistrzów pastelu, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teodora Axentowicza, prace wybitnych akwarelistów takich jak Julian Fałat, Józef Mehoffer, Stanisław Masłowski, oraz rysunki i szkice najważniejszych polskich twórców XIX i I połowy XX wieku, takich Jan Matejko czy Wojciech Gerson.

 

Dbamy również o rozszerzanie i pogłębianie materii kolekcjonerskiej. Dążymy, by poza niezmiennie wartościowymi nazwiskami takimi jak Witkacy, Stryjeńska czy Malczewski, prezentować coraz szersze spectrum dokonań polskich artystów. 

 

Wzrost liczby rodzimych kolekcjonerów rok do roku o około 20 procent oraz stale zwiększające się zainteresowanie polskimi artystami w gronie zachodnich kolekcjonerów, pozwala nam prognozować utrzymanie się tendencji wzrostowej i dalszego rozwoju tego segmentu rynku sztuki w Polsce.  Obecna koniunktura, niestabilności innych rynków oraz rosnąca inflacja sprawiają, że sztuka staje się coraz bardziej popularną alternatywną metodą inwestycji. Prace na papierze stają się lokatą kapitału dla klientów, którzy początkowo chcieliby zainwestować nie tylko najwyższe kwoty, a poszukują dzieł najważniejszych nazwisk w historii polskiego malarstwa. 

 

Zachęcamy do zgłaszania obiektów na aukcję:

Zgłoś obiekt na aukcję

Zapraszamy do zapoznania się z procedurą sprzedaży dzieła sztuki na aukcji w DESA Unicum. 

Jak sprzedać dzieło sztuki na aukcji?