Rynek sztuki NFT – działalność domów aukcyjnych i platform

Artykuł

Rynek sztuki NFT – działalność domów aukcyjnych i platform

“Kryptosztuka" wyszła naprzeciw dotychczasowym problemom i pytaniom dotyczącym autentyczności i wartości wirtualnej sztuki. Opracowanie tokenów NFT sprawiło, że w obieg aukcyjny weszły obiekty istniejące wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Wszelkiego rodzaju animacje i digital painting zyskały w tym momencie wiarygodność i renomę. Kupno NFT opiera się przede wszystkim na wsparciu artysty i kolekcjonerstwie obiektów cyfrowych, lecz dodatkowo inwestorzy widzą w dziełach cyfrowych potencjał do wzrostu ich wartości w przyszłości.


Wraz z popularnością NFT, zaczęły powstawać nie tylko nowe wirtualne dzieła, ale i wirtualne galerie i platformy zrzeszające cyfrową sztukę. Najpopularniejszymi z nich są OpenSea, Rarible i Nifty Gateway. Dają one zarówno możliwość kupienia dzieła NFT, jak i jego sprzedania, bądź stworzenia własnego. W OpenSea  dodatkowo istnieje funkcja zbudowania sklepu internetowego ze swoimi obiektami.


Na większości z wirtualnych giełd (ang. marketplaces) sprzedaż dzieł dokonywana jest w kryptowalutach, dlatego też zanim inwestor zdecyduje się zainwestować swój kapitał w jakieś dzieło, najpierw powinien utworzyć specjalny portfel (ang. wallet) do przewalutowania i magazynowania swoich zasobów cyfrowych. Istnieje wiele portfeli, a ich wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji inwestora.


Sprzedaż dzieł NFT przypomina tradycyjne aukcje online, z tą różnicą, że w rezultacie dostajemy identyfikację wizualną danego dzieła wraz z unikalnym kodem gwarantującym oryginalność obiektu. Dowód zakupu, na zawsze zapisany w jednej z sieci blockchain, powoduje, że nabywamy prawa własnościowe i możemy ponownie wystawić go na sprzedaż lub podziwiać go w swojej galerii. Zostały stworzone nawet specjalne ramy (eng. frames), na których można przedstawiać sztukę cyfrową w sposób zbliżony do tradycyjnej.

Do najbardziej rozpoznawalnych zagranicznych domów aukcyjnych zajmujących się sztuką cyfrową zaliczyć można Christie's i Sotheby's. To właśnie tam padają aktualne rekordy sprzedaży NFT. Wybór dzieł jest coraz większy, a dostęp coraz prostszy, dlatego poza platformami utworzonymi stricte pod sprzedaż NFT, swoje oferty o wirtualne dzieła powiększają również klasyczne domy aukcyjne.


Desa Unicum jest pierwszym domem aukcyjnym w Polsce i jedynym w Europie Środkowo-Wchodniej, która rozpoczyna sprzedaż cyfrowych aktywów będących dziełami sztuki. Desa Unicum zawsze dostrzegała ogromny potencjał nowych formatów sztuki cyfrowej, który ze względu na ograniczenia technologiczne nie mógł być w pełni zrealizowany. Z ciekawością obserwowaliśmy rozwój technologii blockchain, która pozwala zapewnić unikatowość cyfrowych dzieł sztuki poprzez powiązanie ich z trwałym i niezamienialnym rejestrem cyfrowym.


Wierzymy, że tokenizacja dzieł sztuki stanowi otwarcie nowego rozdziału dla europejskiego rynku sztuki cyfrowej. NFT nie tylko umożliwia szeroki obrót tokenami powiązanymi z cyfrowymi dziełami sztuki, lecz także przekaże nowe narzędzia ekspresji polskim i zagranicznym artystom. Nie możemy zatem doczekać się, żeby zobaczyć pierwsze owoce ich działań.