Najwyżej sprzedane dzieła NFT

19 listopada 2021

Najwyżej sprzedane dzieła NFT

Pomimo, że rynek wirtualnej sztuki dopiero się kształtuje, to szaleństwo związane z obrotem dziełami NFT niebywale rośnie. Popularność i ogólne zainteresowanie tym tematem kusi coraz więcej artystów do tworzenia bardziej ambitnych i różnorodnych realizacji. NFT nie powinno być kojarzone wyłącznie ze sztuką. W zakres NFT wchodzą również takie zasoby jak karty kolekcjonerskie, muzyka, wideo czy nawet domeny internetowe. Jednak to sztuka przoduje w popularności sprzedaży.

Beeple, Everydays – the first 5000 days

Rekordowym jak dotąd dziełem NFT jest wystawione na aukcji w Christie's "Everydays – the first 5000 days" autorstwa Beeple. Jest to kolaż składający się z 5000 grafik tworzonych przez artystę codziennie przez 5000 dni. Obraz został sprzedany na początku 2021 roku za 69 mln dolarów czyniąc Beeple jednym z trzech najbogatszych żyjących artystów.
Dla porównania, najdroższym sprzedanym obrazem świata, jest Salvator Mundi autorstwa Leonardo da Vinci. Został sprzedany w 2017 roku za 450,3 mln dolarów. Jest to wciąż znacząca różnica cenowa, lecz niepohamowany wzrost zainteresowania sztuką NFT może sprawić, że ta granica będzie się coraz prędzej zacierać się i wyrównywać. 

Leonadro da Vinci, Salvator Mundi

"CryptoPunk" to projekt stworzony przez studio LarvaLabs. Składająca się z 10.000 pikselowych obiektów kolekcja na dzień dzisiejszy posiada wartość przekraczającą sumę 1,5 mld dolarów. Każdy obiekt przedstawia indywidualną, niepowtarzalną postać. Kolor tła na którym dana postać się znajduje określa natomiast aktualny status obiektu. Niebieski oznacza “niedostępny do sprzedaży", czerwony “dostępny do sprzedaży", a fioletowy "aktywny na aukcji". Najdrożej sprzedanymi do tej pory CryptoPunkami są Punki #3100 i #7804. Obydwa osiągnęły wartość po 7,58 mln dolarów.

LarvaLabs, "CryptoPunk"

3 co do wyniku sprzedaż to również dzieło artysty Beeple znane pod tytułem "CrossRoad #1/1". Sprzedane zostało na platformie sprzedającej NFT Nifty Gateway za ponad 66 000 000 milionów dolarów.  Sprzedaż została zrealizowana jeden dzień przed legendarną sprzedażą zorganizowaną przez Christie's. Praca Crossroad swoją inspirację czerpie z czasów wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych z 2020. Zależnie od wyniku wyborów, zamieszczone przez Beeple video mogło opiewać zwycięstwo Donalda Trumpa lub drugiego kandydata na prezydenta.