Sztuka Współczesna

Op-art i Abstrakcja Geometryczna

O Projekcie Aukcyjnym

Op-art to jeden z najpopularniejszych i najciekawszych prądów w sztuce współczesnej. Zdobył popularność na początku lat 60. XX wieku. Opiera się na grze z ludzkim okiem, jego psychofizjologicznymi właściwościami. Artysta, eksperymentując z zasadami współbrzmienia i kontrastowania kolorów, tworzy iluzje optyczne, których walor estetyczny oddziałuje na odbiorcę. Prekursorem op-artu nazywa się Victora Vasarely’ego. To jego praca „Zebra” jest uznawana za początek całego nurtu.

„Op-art i abstrakcja geometryczna” to jedna z najbardziej prestiżowych aukcji sztuki współczesnej, na której licytowane są prace najważniejszych twórców XX wieku, takich jak Wojciech Fangor, Victor Vasarely czy Julian Stańczak.
To właśnie na aukcji Sztuka Współczesna. Op-art i abstrakcja geometryczna sprzedano pracę „M 39” Wojciecha Fangora za 4,72 miliona złotych. To absolutny rekord – najdrożej sprzedane dzieło współczesnego malarstwa w Polsce.

Obrazy Fangora wpisujące się w tę tendencję to wibrujące feerie barw, które przenikają się w trudnym do uchwycenia momencie. Artysta potęgował nasycenie barw poprzez idealne wyrównanie powierzchni płótna, na którym prawie nie widać śladów malarskiego procesu. Kontury tworzonych przez niego kompozycji de facto nie istnieją, co powoduje niezwykłe, iluzoryczne wrażenia optyczne.

Natomiast Henryk Stażewski jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej. Jego „Relief nr 19” – kompozycja składająca się z figur geometrycznych o różnej wielkości – sprzedany został za ponad 950 tysięcy złotych. W ciągu ostatniej dekady wartość prac artysty wzrosła niemal sześciokrotnie.

Na aukcjach Op-art i abstrakcja geometryczna pojawiają się prace tak cenionych artystów, jak Victor Vasarely, Carlos Cruz-Diez, Richard Anuszkiewicz, Julian Stańczak, Eduardo MacEntyre, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Jerzy Kałucki, Janusz Orbitowski, Aleksandra Jachtoma, Andrzej Nowacki czy Tadasuke Kuwayama.

Kontakt

Anna Szynkarczuk Kierownik Działu +48 22 163 66 41 +48 664 150 866 a.szynkarczuk@desa.pl