Rekordowe aukcje

Ponad 70 mln złotych. To łączna wartość dzieł sztuki, które tylko na przełomie listopada i grudnia tego roku, w ciągu trzech tygodni, zostały wylicytowane na aukcjach w DESA Unicum. To prawie 1/4 tego, ile wyniósł obrót całego rynku sztuki w Polsce w 2019 roku (blisko 300 mln zł).

Spektakularny obrót, bo ponad 30 mln złotych, przyniosły trzy sesje aukcji sztuki współczesnej: Klasycy Awangardy po 1945, Op-art i Abstrakcja Geometryczna Instalacje - Environment – Nowe Media. Warto wspomnieć, że wymieniona trzecia sesja była innowacyjną, pierwszą w Polsce aukcją poświęconą instalacjom, a w jej ofercie znalazły się ikoniczne prace autorstwa najważniejszych polskich twórców. Absolutny rekord sprzedażowy, to 7,3 mln zł za rozetę "M22" Wojciecha Fangora, która osiągnęła  najwyższą sumę uzyskaną za dzieło sztuki na aukcji w Polce i stała się zarazem najdrożej sprzedanym dziełem artysty na świecie. Fangor pobił tym samym aż o 2,6 miliona złotych własny rekord sprzedażowy ustanowiony przed dwoma laty.

Tegoroczna, złożona z dwóch sesji aukcja sztuki dawnej przyniosła spektakularny finał. Łączny obrót obu sesji aukcji "Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie" wyniósł blisko 27,4 mln zł. Nie sposób nie wspomnieć o rekordowej na polskim rynku sprzedaży obrazu stworzonego przez kobietę. "Czytająca I" Tamary Łempickiej - najdroższego polskiego artysty i trzeciej najdroższej artystki na świecie - została sprzedana za blisko 4,5 mln zł.

Niniejsze aukcje ustanowiły nowe rekordy sprzedażowe obrazów polskich artystów na rynku światowym. Mowa o pracach współczesnych: Wojcecha Fangora, Teresy Pągowskiej, Jana Dobkowskiego, Tomasza Tatarczyka oraz dawnych: Tamary Łempickiej, Tadeusza Makowskiego, Bolesława Cybisa.

Wisienką na torcie sensacyjnego końca roku stała się aukcja najcenniejszej w Polsce - przynoszącej 8 mln zł obrotu - kolekcji monet, zawierająca obiekty od czasów Zygmunta I Starego do wczesnych lat II Rzeczypospolitej. Rekordowe 2,8 mln zł  zapłacono za 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 roku.

SZTUKA DAWNA. XIX WIEK, MODERNIZM, MIĘDZYWOJNIE • SESJA II

17 grudnia 2020 godz. 19:00

Po sukcesie I sesji aukcji Sztuka Dawna. XIX w. - Modernizm - Międzywojnie przyszedł czas na jej drugą odsłonę, która również przyniosła spektakularne wyniki. "Maria z Dzieciątkiem na tle prowansalskiego pejzażu (recto) / Kompozycja alegoryczna z krzyżem (verso)"  autorstwa  Meli Muter, została wylicytowana za ponad 1 mln zł. Z kolei płótno Mojżesza Kislinga "Portret pisarza Francis'a de Miomandre" kupiono za ponad 991 tys. zł. Łączny obrót dwóch sesji rekordowej aukcji "Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie", to blisko 27,4 mln zł.

Aukcja gromadzi obrazy klasyków oraz małych mistrzów sztuki polskiej XIX i XX wieku. Kolekcjonerzy, wśród blisko 90 prac, mogli wybrać do swoich zbiorów doskonałe dzieła polskiego realizmu i szkoły monachijskiej, Młodej Polski czy École de Paris. Na najważniejsze obiekty składają się prace Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana, Józefa Pankiewicza, Włodzimierza Tetmajera, Bronisławy Rychter-Janowskiej, Teodora Axentowicza czy Henryka Epsteina. Gwiazdy aukcji, to monumentalna, dwustronna praca Meli Muter, namalowana przez artystkę w trakcie pobytu w Awinionie oraz wczesny i bardzo rzadki obraz Mojżesza Kislinga, "Portret pisarza Francis'a de Miomandre" z 1915 roku.

SZTUKA DAWNA. XIX WIEK, MODERNIZM, MIĘDZYWOJNIE • SESJA I

10 grudnia 2020 godz. 19:00

Rekordowa na polskim rynku kwota sprzedaży obrazu stworzonego przez kobietę. Dzieło "Czytająca I" Tamary Łempickiej - Królowej  Art Déco, najdroższego polskiego artysty i trzeciej najdroższej artystki na świecie - zostało sprzedane za blisko 4,5 mln zł podczas aukcji Sztuka Dawna. XIX w. - Modernizm - Międzywojnie - sesja I w DESA Unicum. Łączny obrót aukcji to aż ponad 23 mln zł. Padły też kolejne rekordy na najdroższe prace dwóch artystów na rynku światowym. Mianowicie, za 4,5 mln zł sprzedał się obraz Tadeusza Makowskiego "Dzieci i zwierzęta (Jardin d'acclimatation)", który stał się najdroższą pracą tego artysty na świecie. Z kolei za blisko 1,6 mln zł kupiono najwybitniejszy obraz Bolesława Cybisa "Boże Narodzenie w Łowiczu". To obecnie najdroższe dzieło tego malarza.

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Wybitny obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki na świecie, pojawił się na aukcji w Polsce. Do tej pory dzieła tej klasy nie były pokazywane w kraju. W tym roku na aukcji w Christie's jej obraz sprzedał się za rekordowe 82 mln zł.

Zaprezentowane szerokiej publiczności zostało również najcenniejsze dzieło Tadeusza Makowskiego "Dzieci i zwierzęta (Jardin d'acclimatation)". Obraz prezentowany był po raz pierwszy w 1928 roku w galerii Berthy Weill, słynnej paryskiej galerzystki, która jako pierwsza odkryła Pabla Picassa i wypromowała Amedeo Modiglianiego. Dzieło należało do kolekcji pisarza i głównego mecenasa Tadeusza Makowskiego, Louisa Léon-Martina.

Ponadto, na aukcji pojawiły się uważane przez dekady za zaginione prace Juliusza Kossaka i Artura Grottgera oraz pokazywany w Polsce po raz pierwszy obraz Bolesława Cybisa.

SZTUKA WSPÓŁCZESNA. INSTALACJE - ENVIRONMENT - NOWE MEDIA

3 grudnia 2020 godz. 19:00

Za dzieło Romana Opałki  "DETAL 3546421 - 3562392" z cyklu "1965/1 - ∞"  zapłacono ponad 3,6 mln zł. Obrazy liczone Romana Opałki na aukcjach na całym świecie osiągają rekordowe kwoty. Kupiona została również  praca Ryszarda Winiarskiego  "Gra nr 7", jej cena wyniosła 885 tys. zł. Z kolei dzieło Tadeusza Kantora sprzedane zostało za kwotę  ponad 1 mln zł. Łączny obrót aukcji, to prawie 7,5 mln zł!

Ikoniczne instalacje autorstwa najważniejszych polskich twórców pojawiły się na pierwszej w Polsce aukcji poświęconej instalacjom w DESA Unicum. Wśród nich znalazły się aż dwie prace Romana Opałki. Jego program artystyczny to jedno z najważniejszych dzieł konceptualizmu. Każdy wchodzący w skład jego twórczości "Detal" złożony jest z trzech elementów: wielkoformatowych płócien o ujednoliconych wymiarach 196 × 135 cm, zwanych obrazami liczonymi, nagrań audio, na których artysta rejestrował na taśmie magnetofonowej recytowane na głos kolejne liczby oraz fotograficznych autoportretów wykonywanych każdorazowo po pracy. Jego poetyckie dzieła mają na celu zobrazowanie upływu czasu. Roman Opałka wierzył, że poprzez powtarzalność i konsekwencję pracy jest w stanie dostrzec procesy kierujące ludzkim życiem. Imponujących rozmiarów program to niezaprzeczalnie największe osiągnięcie w karierze artysty. Koncepcja Opałki nieustannie zaskakuje widzów od kilkudziesięciu lat, poruszając emocje i wyobraźnię. Obok instalacji Romana Opałki w DESA Unicum pojawiłya się również twórczość m.in. Tadeusza Kantora, Stanisława Dróżdża, Teresy Tyszkiewicz i Marii Pinińskiej-Bereś.

SZTUKA WSPÓŁCZESNA. OP-ART I ABSTRAKCJA GEOMETRYCZNA

3 grudnia 2020 godz. 19:00

Nowy rekord na rynku sztuki! Ponad 7,3 mln zł – za tyle kupiono dziś w Desa Unicum podczas aukcji Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna dzieło "M22" Wojciecha Fangora. To najdrożej sprzedany obraz w Polsce i zarazem najdrożej sprzedane dzieło tego wybitnego twórcy. Obok dzieła Wojciecha Fangora podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna" za ponad 1,1 mln zł sprzedana została praca "Relief biało-czerwono-fioletowy" Henryka Stażewskiego, a dzieło Victora Vasarely'ego "Vega-Bk" kupiono za ponad 800 tys. zł. Łączny obrót aukcji to prawie 15,5 mln zł!

Bez wątpienia, największą uwagę w ofercie aukcji sztuki współczesnej zwraca unikatowa rozeta Wojciecha Fangora. Podobna praca została dwa lata temu sprzedana w DESA Unicum za niemal 5 milionów złotych, bijąc tym samym absolutny rekord ceny zakupu obrazu w Polsce. Praca jest jedną z zaledwie trzech rozet stworzonych przez wybitnego artystę.

Hipnotyzujący obraz pulsujący kolorem, to niesamowite połączenie przeciwstawnych barw, które tworzą wzrokową iluzję. Twórca w sposób niezwykle wyrafinowany prowadził grę optyczną pomiędzy swoimi płótnami a widzem. To właśnie ona sprawiła, że jest rozpoznawalny na całym świecie. Na jego dorobek składają się prace zarówno abstrakcyjne, jak i figuralne,  jednak to właśnie abstrakcje Wojciecha Fangora zyskały ogromne uznanie. Na aukcji pojawiła się również twórczość innych mistrzów op-artu i abstrakcji geometrycznej, m.in. Richarda Anuszkiewicza,  Aleksandry Jachtomy i Henryka Stażewskiego.

KOLEKCJA POLSKICH MONET ZŁOTYCH 1535 - 1925

30 listopada 2020 godz. 19:00

Ponad 2,8 mln zł. To rekordowa kwota, jaką zapłacono za monetę w Polsce. Tyle kosztowało 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 roku na wczorajszej aukcji: Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535 - 1925 w DESA Unicum. Z kolei ponad 420 tys. zł zapłacono za unikatową czterodukatówkę z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku. Łączny obrót aukcji  wyniósł ponad 8 mln zł.

Blisko 3 miliony złotych – tyle jest warta pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku. To najdroższa moneta, jaka kiedykolwiek była sprzedawana w Polsce. Na największej aukcji monet w kraju zlicytowana została najcenniejsza kolekcja obiektów z różnych okresów – od czasów Zygmunta I Starego do wczesnych lat II Rzeczypospolitej. Wiele egzemplarzy pochodzi ze znakomitych kolekcji.

Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945

26 listopada 2020 godz. 19:00

Blisko 732 tys. zł. To kwota, za którą podczas aukcji: Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945, sprzedana została "Kompozycja" Marii Jaremy. Padły też rekordy sprzedażowe obrazów Teresy Pągowskiej, Jana Dobkowskiego oraz Tomasza Tatarczyka. Łączny obrót aukcji to ponad 7,3 mln. zł! Za 472 tys. zł kupiono pracę "Magiczna grupa II" Teresy Pągowskiej. To najdrożej sprzedane dzieło tej artystki. Za blisko 130 tys. zł kupiono obraz "Eteryczna" Jana Dobkowskiego. To również najdrożej sprzedana praca tego twórcy - prekursora pop-artu w sztuce polskiej. Z kolei wyjątkowa, alegoryczną i wiele mówiącą o społecznym funkcjonowaniu artysty, pracę "Trzech artystów" Tomasza Tatarczyka kupiono za ponad 283 tys. zł.

Akty oraz przedstawienia kobiet to główne motywy twórczości Jerzego Nowosielskiego. Nagie kobiece ciało stanowi centrum zarówno tego obrazu, jak i całej twórczości artysty. W ramach aukcji "Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy" pojawił się wyjątkowy obraz Jerzego Nowosielskiego "Akt na plaży". W centrum obrazu znajduje się kobieta siedząca na plaży nad brzegiem morza. Całość kompozycji ze względu na swój umiar i prostotę, a także wyrazistość kształtów ciała ma monumentalny charakter. Artysta często mawiał, że kobieta jest dla niego tajemnicą, a samego siebie uważał za erotomana. Prezentowane w DESA Unicum płótno pozwala zauważyć, że obrazy kobiet autorstwa Nowosielskiego mogły też charakteryzować się niesamowitą elegancją, umiarem i prostotą.