Najdroższa moneta w Polsce

1 grudnia 2020

Najdroższa moneta w Polsce

 

Ponad 2,8 mln zł. To rekordowa kwota, jaką zapłacono za monetę w Polsce. Tyle kosztowało 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 roku na wczorajszej aukcji: Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535 - 1925 w DESA Unicum. Łączny obrót aukcji wyniósł ponad 8 mln zł.

 

Ta bogato i wspaniale wykończona moneta, stanowi zupełnie niezwykłe dzieło w mennictwie polskim. Jest to najlepsza praca Samuela Ammona, wybitnego rytownika i medaliera. Przyczyna wybicia tak wielkiej i efektownej monety w złocie pozostaje tajemnicą. Od wieków przypuszcza się, że uczczono w ten sposób polskie zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem, które szerokim echem odbiło się w Europie. 

 

Z kolei ponad 420 tys. zł zapłacono za unikatową czterodukatówkę z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku. Na początku XX wieku odnotowano istnienie jedynie dwóch egzemplarzy tej monety i to w zbiorach muzealnych. W ciągu ostatnich stu lat nigdy nie pojawiła się w obiegu. Jest to jedyny znany dziś egzemplarz, o wielkim znaczeniu dla numizmatyki polskiej.

 

Łączny obrót aukcji wyniósł ponad 8 mln zł. To najdroższa aukcja monet w kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcji.

 

Gratulujemy udanych zakupów.

 

Wyniki aukcji