Rekordowe sprzedaże na aukcji Klasyków Awangardy

27 listopada 2020

Rekordowe sprzedaże na aukcji Klasyków Awangardy

 

Blisko 732 tys. zł. To kwota, za która podczas wczorajszej aukcji: Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945, sprzedana została "Kompozycja" Marii Jaremy. Padły też rekordy sprzedażowe obrazów Teresy Pągowskiej, Jana Dobkowskiego oraz Tomasza Tatarczyka.

 

W liście do Tadeusza Kantora Maria Jarema pisała:

"Podstawowym odkryciem malarstwa współczesnego jest wolność. Nie bezinteresowność, ani fantazja, ani oryginalność jak to się mówi ‘za wszelką cenę' – ale prawo dochodzenia malarza bez zastrzeżeń, do ostatnich granic samego siebie. Swoje własne ‘ja' – to dla każdego zagadnienie najbardziej pełne wątpliwości i najmniej dostępne"

Tę opinię dobrze ilustruje twórczość artystki II połowy lat 50, do której zalicza się sprzedana wczoraj za blisko 732 tys. zł. "Kompozycja". 

 

Wczorajsza aukcja przyniosła sporo zaskoczeń i ustanowiła nowe sprzedażowe rekordy. Prace trojga artystów: Teresy Pągowskiej, Jana Dobkowskiego i Tomasza Tatarczyka, zostały ogromnie docenione, a ich ceny zostały wzniesione na rekordowy poziom w kontekście dotychczas sprzedawanych prac. 

 

Za 472 tys. zł kupiono pracę "Magiczna grupa II" Teresy Pągowskiej. To najdrożej sprzedane dzieło tej artystki. 

Zdarzenia w obrazach Pągowskiej zawsze świadczą o głębszej analizie i przeżyciu emocjonalnym. Przez swoje niedomknięcie, brak cudzysłowu, umożliwiają widzowi wejście w dialog i budowanie własnej narracji. O swojej twórczości Teresa Pągowska mówiła:

"Kiedy maluję, po prostu fruwam albo wpadam w rozpacz. Letnie uczucia nie dotyczą wielkiej sztuki."

Za blisko 130 tys. zł kupiono obraz "Eteryczna" Jana Dobkowskiego. To również najdrożej sprzedana praca tego twórcy - prekursora pop-artu w sztuce polskiej. 

 

Z kolei wyjątkowa, alegoryczną i wiele mówiącą o społecznym funkcjonowaniu artysty,  pracę "Trzech artystów" Tomasza Tatarczyka kupiono za ponad 283 tys. zł. 

 

Gratulujemy udanych licytacji.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcji.

Pozostałe wyniki aukcji