Kolekcja Sylwestrowiczów

23 listopada 2020

Kolekcja Sylwestrowiczów

Na aukcji Klasyków Awangardy po 1945, która odbędzie się 26 listopada 2020, pojawią się trzy prace, które pochodzą z jednej z najbardziej znanych zagranicznych kolekcji polskiej sztuki współczesnej – kolekcji Sylwestrowiczów. Przez wiele lat kolekcja była eksponowana w podmiejskiej modernistycznej willi w Bernardsville w stanie New Jersey.

Bohdan Urbanowicz, źródło: Creative Commons

Willa Sylwestrowiczów w Bernardsville została zaprojektowana w 1961 przez brata Hanny Sylwestrowicz, Bohdana Urbanowicza – malarza, architekta i profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Co ciekawe, szkice projektowe były wysyłane na pocztówkach, co miało na celu uniknięcie kontroli korespondencji z Polski do USA. Na podstawie szkiców powstał projekt rysowany przez lokalnego architekta. Po ukończeniu, dom spotkał się z szerokim uznaniem w środowisku amerykańskich architektów. Przez wiele lat dom projektu Ubranowicza pełnił rolę nieoficjalnej ambasady Polski, gdzie spotykali się pisarze, artyści, intelektualiści i akademicy.  

Dom Witolda i Hanny Dowoyna Sylwestrowicz, Bernardsville, New Jersey. Źródło: http://www.oppenheimart.com
Dom Witolda i Hanny Dowoyna Sylwestrowicz, Bernardsville, New Jersey. Źródło: http://www.oppenheimart.com

Willa służyła też ekspozycji tworzonej przez kolejne 25 lat kolekcji starannie wyselekcjonowanych dzieł sztuki polskich artystów powojennych. Oprócz około 50 ważnych prac malarskich, Sylwestrowiczowie zgromadzili sporą ilość prac na papierze, tkanin i rzeźb. Oprócz trzech prac, które znalazły się w ofercie listopadowej aukcji Klasyków Awangardy po 1945, w kolekcji znalazły się prace Wojciecha Fangora, Tadeusza Brzozowskiego, Zofii Burtymowicz, Zbigniewa Gostomskiego, Teresy Pągowskiej czy Jerzego Nowosielskiego. 

 

Jako jedna z większych kolekcji polskiej sztuki zagranicą, prace z kolekcji Sylwestrowiczów były prezentowane na dziesiątkach wystaw, w  m.in. Guggenheim Museum i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Los Angeles County Museum of Art, Miami Museum of Art. Prawie cała kolekcja została zaprezentowana podczas wystawy "Escapes: Polish Art in the Communist Era" w LMU|LA Laband Gallery i  "UCSB Polish Art 1955-1985" w Robert V. Fullert Art Museum, a następnie 15 mniejszych wystawach na wschodnim wybrzeżu USA.  

Witold i Hanna Dowoyna Sylwestrowicz. Źródło: http://www.oppenheimart.com

Witold Dowoyna Sylwestrowicz (1909-1986) ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Mechanicznym Sekcji Lotnictwa. W toku studiów odbył szkolenie wojskowe w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie. W trakcie II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii, by dołączyć do Polskich Sił Powietrznych w składzie RAF-u. Był uczestnikiem Bitwy o Anglię, podczas której wziął udział w trzech wylotach jako radionawigator jednego z czterech polskich dywizjonów – 307 Dywizjonie Nocnych Myśliwców. Mimo, że polskie dywizjony stanowiły tylko 5% sił RAF, udało im się zestrzelić około 12% sił niemieckich. Po wojnie, wraz z żoną – Hanną – mieszkał w Wielkiej Brytanii do 1952, kiedy wyjechali do USA. Aż do emerytury Witold Sylwestrowicz pracował w Bell Labs w Murray Hill, Brown University w Providance i Massachusetts Institute of Technology w Cambridge.