Imponujące wyniki aukcji Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy

28 maja 2021

Imponujące wyniki aukcji Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy

 

Ponad 12 milionów zł. To obrót wczorajszej aukcji klasyków awangardy. To imponujący wzrost, bowiem rok temu, wynik analogicznej aukcji wyniósł ponad 7 mln zł. Trend na sztukę współczesną rośnie dynamicznie od kilku lat, co pokazała także czwartkowa licytacja. 

 

Gwiazdą wieczoru była Teresa Pągowska, której jedna z prac sprzedała się za ponad pół miliona złotych.  "Spacer w chmurach ze Smugą - pożegnanie" zawierający jeden z ulubionych motywów  malarskich artystki - zwierzęta - a szczególnie jej własne, ukochane psy - to obecnie najdrożej sprzedane dzieło Pągowskiej. 

Blisko 2 miliony zł kosztował obraz Victora Vasarely'ego "Zig-Zag" - niezwykle charakterystyczny dla twórczości tego artysty, tworzący iluzję trójwymiarowości oddanej na płaskiej powierzchni płótna. 

Za ponad milion złotych sprzedały się również prace Wojciecha Fangora i Henryka Stażewskiego. "Relief nr 13" pochodzi z lat 60., czyli okresu, kiedy artysta decyduje odejść od malarstwa na rzecz poświęcenia się tworzeniu form reliefowych. Przyczyną tej zmiany były poszukiwania twórcze Stażewskiego w kwestiach przestrzeni w obrazie i tworzenia złudzenia ruchu.

Rekordowo zakończyła się licytacja prac Henryka Musiałowicza. Jedną z nich wylicytowano za 50 tys. zł przy kilka razy niższej estymacji. To najdroższe dzieło tego artysty. 

Wyniki Aukcji

Dziękujemy za udział w aukcji i gratulujemy udanych licytacji!