12 października 2021

École de Paris – Parada mistrzów

Międzynarodowe środowisko École de Paris to istna parada wielkich i małych mistrzów malarstwa, grafiki i rzeźby. W tym zacnym gronie jednym tchem wymienić należy takie nazwiska jak chociażby Mojżesz Kisling, Mela Muter, Henryk Hayden, Włodzimierz Terlikowski czy Jakub Zucker. Każdy z tych wybitnych twórców to osobna historia i indywidualne podejście do sztuki. Każdy z nich to wyjątkowa osobowość artystyczna.

Paryż stał się stolicą światowej sztuki już w XIX stuleciu. To tam powstawały nowe prądy, a artyści obwieszczali swoje awangardowe manifesty. Od około połowy stulecia pojawiać zaczęły się kolejne kierunki, które w bezceremonialnym stylu zrywały z obowiązującymi dotąd kanonami. Realizm, impresjonizm, symbolizm, a później także fowizm, kubizm i ekspresjonizm torowały drogę nowej myśli plastycznej. Twórcy związani ze Szkołą Paryską działali zarówno w samej stolicy Francji, jak również i w innych ośrodkach. Ich główną inspirację stanowiły zawsze podróże, te bliskie, jak i dalekie. Początkowo artystyczna bohema okupowała dzielnicę Montmartre, później stopniowo przeniosła się na osławiony Montparnasse. To tam skandal gonił skandal. Rodziły się wielkie gwiazdy i jednocześnie upadały niespełnione talenty. Kolejni artyści wkraczali na tamtejszą scenę. Jedni zostawali na niej jeszcze długo po II wojnie światowej, inni nie odnieśli oczekiwanego sukcesu i pogrążyli się w odmętach niepamięci, jeszcze inni stracili życie podczas okupacji. Wszystkich ich łączyło jedno – niegasnąca pasja do sztuki i upór, z którym kroczyli przez pełne trudów życie.    

Niezaprzeczalną część tego fascynującego środowiska stanowiła liczna rzesza twórców o polsko-żydowskich korzeniach. Nad Sekwanę przybywali kierowani przeróżnymi powodami. Jednych do miasta świateł przygnała bieda, jeszcze innych chęć szybkiego zysku i mit metropolii. W szalonych latach 20. i 30. Paryż nigdy nie zasypiał. Artyści bawili się na miejskich bulwarach, w kawiarniach i w okrytych złą sławą knajpach. Najbardziej uczęszczanym lokalem stała się Café de la Rotonde. To tam krzyżowały się drogi Kislinga, Modiglianiego czy Soutine'a. Kisling okrzyknięty został w tym kręgu mianem "Księcia Montparnasse'u". Malarz był niewątpliwie najbarwniejszą personą paryskiej sceny artystycznej. Zapisał się w historii sztuki jako wysmakowany portrecista kobiet. Jego akty przesycone są wysublimowanym erotyzmem, czego znakomitym przykładem jest wczesna praca twórcy prezentowana na aukcji Art Outlet. Sztuka Dawna. 

W ofercie tej znalazły się również i inne, interesujące kompozycje reprezentantów École de Paris. Takim dziełem jest chociażby intrygujący pejzaż autorstwa Meli Muter. Utrzymany w stosunkowo monochromatycznej kolorystyce pejzaż ukazuje jeden z awiniońskich kościołów, a mianowicie świątynię Saint-Didier. Muter ukrywając się w czasie okupacji poza Paryżem rezydowała na południu Francji, m. in. w tym właśnie mieście. Z lat 40. pochodzi cała seria ekspresyjno-luministycznych krajobrazów z doliny Rodanu, w tym także indywidualnie przetworzone weduty. Malarka zahipnotyzowana wyjątkową atmosferą regionu powracała tam jeszcze długo po wojnie. 

Podobnie jak do Muter, miano wytrawnego "wędrowca" znakomicie pasuje do Jakuba Zuckera. Lista kierunków jego podróży jest jednak znacznie dłuższa. Bliski Wschód, Hiszpania, Francja, Ameryka Północna, wydaje się, że można by wymieniać w nieskończoność. Zucker był artystą niezwykle płodnym. Jak sam mawiał, nie malował dla pieniędzy, ani dla sławy, a ze zwyczajnej potrzeby serca. Patrząc dzisiaj na jego pejzaże, portrety i martwe natury odnosimy bezsprzecznie takie właśnie wrażenie. Wielu malarzy, podobnie jak Zucker, podejmowało w swojej twórczości tak odmienne od siebie gatunki. Pojawiają się one chociażby u Włodzimierza Terlikowskiego i Henryka Haydena. Dzieła tych właśnie mistrzów znajdują się również w przygotowanym katalogu aukcyjnym Art Outlet. Sztuka Dawna. 26 października kolekcjonerzy i miłośnicy Szkoły Paryskiej będą mieli niepowtarzalną okazję, aby wylicytować także i inne wyjątkowe kompozycje, a wśród nich prace Stanisława Eleszkiewicza, Elizabeth Ronget, Jacquesa Gotko czy Josepha Pressmane'a.

Art Outlet. Sztuka Dawna
Zobacz ofertę aukcji