live

26 października 2021 19:00

Art Outlet. Sztuka Dawna

WARSZAWA

Wystawa: 20 października 2021 - 26 października 2021

Termin i miejsce aukcji:
26 października 2021 godz. 19:00

WARSZAWA

Departament:
Sztuka Dawna
kod aukcji:
982WYP062
Mela Muter, Mojżesz Kisling, Henryk Hayden, Włodzimierz Terlikowski czy Jakub Zucker, to malarze, których twórczość na stałe zapisała się w historii międzynarodowego środowiska artystycznego École de Paris. Październikowa aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna prezentuje znakomity wybór prac tychże twórców, począwszy od uchwyconych z niebywałą wrażliwością materii martwych natur, poprzez psychologizujące portrety i akty, aż do nastrojowych pejzaży. W tym niezwykle ciekawym zestawieniu reprezentantów Szkoły Paryskiej na pierwszy plan wysuwają się niewątpliwie dwie kompozycje. Są to wczesny akt Kislinga z 1918 roku oraz pełen ekspresji pejzaż z Awinionu Meli Muter.

W ofercie znalazły się również dzieła, których tematyka wiąże się ściśle z polską tradycją i kulturą, szczególnie ludową. Kolekcjonerzy odnajdą w niej chociażby różnorodne motywy wykorzystujące sylwetki koni, a pośród nich sceny z polowań Ignacego Zygmuntowicza i Romana Antoniego Breitenwalda, brawurowe sanny Władysława Chmielińskiego oraz kulig autorstwa, wciąż enigmatycznego dla historii sztuki monachijczyka, J. Konarskiego. Grupę tę dopełniają kameralne przedstawienia bielonych dworków Bronisławy Rychter-Janowskiej i aż trzy prace Wincentego Wodzinowskiego, wybitnego przedstawiciela tzw. „Piątki chłopomanów”.

Aukcja będzie stanowić również okazję do wylicytowania dzieł kryjących w sobie intrygujące historie. Warto wymienić tutaj alegoryczny portret księdza infułata Jerzego Bryły, którego w 1957 roku Wlastimil Hofman przedstawił w zbroi i z lancą, jako św. Jerzego. Na uwagę zasługują również dwie symbolistyczne kompozycje – portret dziewczynki z kwiatami Kazimierza Mastelskiego, wybrany dodatkowo na okładkę październikowej aukcji oraz nostalgiczna i zarazem tajemnicza „Mgła poranna” Wilhelma Kotarbińskiego. Pośród wielu prezentowanych w ofercie pejzaży wspomnieć należy niewątpliwie o pracy „Po deszczu” Romana Bratkowskiego wystawianej w 1901 roku w warszawskiej Zachęcie, znajdującej się niegdyś w prominentnej kolekcji Ludwika Mieczysława Kronenberga.

Koordynator sprzedaży

Redakcja katalogu

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie