Dlaczego warto kupować młodą sztukę?

Sztuka - poradnik inwestora

Dlaczego warto kupować młodą sztukę?

Spektakularne wyniki, wyjątkowe talenty, zadziwiające sukcesy artystów nowej generacji. Aukcja Młodej Sztuki dostarcza wiele emocji, ale przede wszystkim wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno kolekcjonerów jak i samych artystów. Zachęcająca formuła projektu to nierzadko początek fantastycznej artystycznej przygody.

 

 

Zobacz najbliższe aukcje

 

 

Młoda Sztuka pełni bardzo ważną rolę na polskim rynku sztuki. Charakteryzują go trzy najważniejsze cele. Aukcje Młodej Sztuki mają za zadanie promować początkujących artystów - młodych, zdolnych twórców, którzy poprzez aukcje bardzo często stawiają swoje pierwsze kroki w świecie rynku sztuki. Propagowanie kolekcjonerstwa w Polsce jest dla nas bardzo ważną misją, dlatego tego typu aukcje stanowią również dużą wartość dla upowszechniania kultury obcowania ze sztuką. Wraz z otwarciem rynku na sztukę młodych artystów została zniesiona bariera uczestnictwa w aukcji dla wielu młodych kolekcjonerów i miłośników sztuki. Za sprawą tego formatu aukcji swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki rozpoczęło tysiące osób, a dla współpracujących z nami artystów udział w aukcji był często trampoliną do sukcesu. Zainteresowanie pracami młodych artystów nie słabnie, a wręcz rośnie z roku na rok. 

 

"Sztuka najnowsza jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku, a obiekty trafiające pod młotek szybko zyskują na wartości. To świetna okazja dla osób chcących rozpocząć inwestowanie w sztukę, a nie dysponujących znaczącymi środkami na jej zakup. Satysfakcję z posiadania obrazu lub rzeźby zwiększa dodatkowo możliwość śledzenia rozwoju kariery jej autora, nabierającej dopiero rozpędu".

– mówi Agata Szkup, Prezes DESA Unicum.

 

W ubiegłym roku średnia cena uzyskana za oferowane na aukcji obiekty wzrosła o 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W latach 2015 – 2021, kiedy odbywało się co najmniej 12 aukcji w roku, pod młotek trafiło łącznie ponad 6,8 tys. obiektów sztuki najnowszej w ramach 103 aukcji, a obroty nimi sięgnęły prawie 20 mln zł. Od początku 2021 roku DESA Unicum zaoferowała ponad 1000 prac młodych artystów o łącznej wartości ponad 4 mln złotych. Zakupionych zostało aż 96 proc. z nich. Średnia cena dzieł wyniosła niemal 4 tys. zł, jest to wzrost o 70 proc. w stosunku do ceny sprzed sześciu lat. Jest to także pierwszy projekt DESA Unicum, w którym wprowadzona została formuła prelicytacji online przy aukcjach stacjonarnych.


Młoda, tworzona w XXI wieku sztuka, reprezentowana jest przez liczne grono utalentowanych artystów, mających na swoim koncie wystawy indywidualne i prestiżowe nagrody. Wielu z nich zyskało już status gwiazd rynku kolekcjonerskiego, a ich dzieła osiągają ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tego rzędu wyniki uzyskały prace m.in. Bartłomieja Kotera, "Séquence de piano. Paris" (42 tys. zł) oraz Katarzyny / Orno Orońskiej, "Caput cum nubibus" (ponad 38 tys. zł), Dariusza Grabusia, "Dom blisko oceanu" (54 tys. zł).
 

 

Natomiast oprócz tych bardziej rozpoznawalnych nazwisk warto również zwrócić uwagę na debiutujących na naszych aukcjach artystów, śledzić ich rozwój oraz dokonania i wyniki. Wielu z nich podąża wytyczoną już ścieżką, którą udało nam się przez lata wspólnie wypracować. Możemy z dumą przyznać, że dzięki aukcji Młodej Sztuki swoje kariery rozpoczęli reprezentanci najmłodszego pokolenia związani z projektem od dłuższego czasu. Przykładem na tego rodzaju rozwojowe sukcesy w DESA Unicum są m.in. Anna Zalewska, Grzegorz Klimek, Aleksandra Staniorowska, czy Agnieszka Zabrodzka, którzy zaznaczyli już mocną i stabilną pozycję na rynku sztuki.

 

Projekt "Młoda Sztuka", realizowany przez DESA Unicum od niemal 14 lat!

 

Dedykowany jest wspieraniu i promocji artystów debiutujących na rynku sztuki. Zorganizowane w tym czasie aukcje stacjonarne oraz internetowe przyniosły młodym twórcom znaczący rozgłos, a także umożliwiły im nawiązanie kontaktów z kolekcjonerami i miłośnikami malarstwa i rzeźby. Selektywne podejście do każdej aukcji pozwala zaprezentować ofertę złożoną z najciekawszych prac obecnie dostępnych na rynku. Jest to wybór, który umożliwia zapoznanie się z oryginalnym zbiorem określającym aktualne trendy. Młoda Sztuka otwiera nowe możliwości, ma za zadanie służyć młodym artystom i ich miłośnikom, dostarczać radości z obcowania z dziełem sztuki oraz sprawiać by stało się to jak najbardziej powszechne i dostępne. 

 

 

 

 

Treści publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych i edukacyjnych. Przed każdą inwestycją należy samodzielnie ocenić zalety i ryzyko związane z planowaną transakcją. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy rozważyć (na przykład z pomocą doradcy finansowego), czy rozważane transakcje są odpowiednie w świetle szczególnych potrzeb zainteresowanego i jego sytuacji finansowej, adekwatności inwestowania w jakiekolwiek aktywa lub stosowania jakichkolwiek strategii inwestycyjnych. 
Przedstawione informacje opierają się na obecnej wiedzy autorów w chwili opublikowania i mogą stracić aktualność. Nie stanowią także zapewnienia, że rynek sztuki w przyszłości utrzyma dotychczasowe trendy. Obrót dziełami sztuki obarczony jest zawsze szeregiem ryzyk, które należy indywidualnie rozważyć przed podjęciem decyzji o dokonaniu transakcji. Żadne informacje zawarte w publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej ani żadnej opinii w odniesieniu do stosowności jakichkolwiek zabezpieczeń, a opinie wyrażone na tej stronie nie powinny być traktowane jako porady dotyczące kupna, sprzedaży lub posiadania jakichkolwiek zabezpieczeń. DESA Unicum ani autor publikacji nie ponoszą żadnej odpowiedzialności z tytułu podjętych przez odbiorców opublikowanych treści decyzji, które zawsze pozostają indywidualnym wyborem strony ewentualnych transakcji. 
Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem straty, a zainteresowany transakcjami na rynku sztuki powinien zasięgnąć profesjonalnej porady finansowej lub prawnej.