Artyści Młodej Sztuki - jak rozwinęły się ich kariery?

Przewodnik kolekcjonera

Artyści Młodej Sztuki - jak rozwinęły się ich kariery?

Młoda Sztuka odgrywa bardzo ważną rolę na polskim rynku sztuki. Aukcje mają za zadanie promować początkujących artystów – młodych, zdolnych twórców, którzy poprzez aukcje bardzo często stawiają swoje pierwsze kroki w świecie rynku sztuki. Aukcje te są również pierwszym wyborem kolekcjonerów rozpoczynających swoją przygodę ze sztuką.

 

Wraz z otwarciem rynku na twórczość młodych artystów bariera uczestnictwa w aukcji dla wielu młodych kolekcjonerów i miłośników sztuki została zniesiona. Za sprawą przystępnego i dynamicznego formatu aukcji swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki rozpoczęło tysiące osób, a dla współpracujących z nami artystów udział w aukcji był często trampoliną do sukcesu. W tym artykule chcielibyśmy opowiedzieć właśnie o sukcesach, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych młodych twórców.

"Sztuka najnowsza jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku, a obiekty trafiające pod młotek szybko zyskują na wartości. To świetna okazja dla osób chcących rozpocząć inwestowanie w sztukę, a niedysponujących znacznymi środkami na jej zakup. Satysfakcję z posiadania obrazu lub rzeźby zwiększa dodatkowo możliwość śledzenia rozwoju kariery jej autora, nabierającej dopiero rozpędu".

– mówi Agata Szkup, Prezes DESA Unicum.

Wielu artystów prezentujących dziś swoje prace na aukcjach sztuki najnowszej i współczesnej, jak "Aukcja Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora", czy "Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989" swoją karierę na rynku rozpoczynało właśnie na Aukcjach Młodej Sztuki. W pierwszych aukcjach młodych artystów, organizowanych przed DESA Unicum jeszcze w latach 2008-2010, udział brali dzisiaj już stali bywalcy aukcji z obszaru sztuki współczesnej – Sylwester Ambroziak, Zdzisław Nitka, Basia Bańda, Marcin Maciejowski czy Rafał Bujnowski.

Wraz z biegiem lat, sukcesami wystawienniczymi i rosnącą rozpoznawalnością ich prace zaczęły trafiać na coraz bardziej prestiżowe aukcje oraz osiągały coraz wyższe wyniki finansowe. Prace wspomnianych twórców trzynaście lat temu często można było kupić za niecałe 2000 zł. Dziś ich wyniki aukcyjne są kilkadziesiąt razy wyższe. Na czele bez dwóch zdań stają prace Bujnowskiego i Maciejowskiego, za które pod młotkiem padają rekordowe sumy przewyższające 100 000 zł.

Powyższe transfery zachodzą również dzisiaj. Młodzi twórcy rozwijający swój warsztat i umacniający pozycję w świecie sztuki – a co za tym idzie osiągający coraz bardziej znaczące sukcesy rynkowe – pojawiają się na aukcjach prezentujących wyselekcjonowaną ofertę tworzoną we współpracy ekspertów sztuki najnowszej i kuratorów z szeroko pojętego obszaru kultury. Aukcje "Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora" gościły już Agnieszkę Sandomierz, Julitę Malinowską, Małgorzatę Kosiec czy Adama Bakalarza. Przykładowo prace Sandomierz w latach 2013-2014 pojawiały się na aukcjach Młodej Sztuki w cenach od 2 000 do 4 000 zł, a od 2018 do dziś są stale pokazywane na Aukcjach Nowego Pokolenia i osiągają ceny do 14 000 zł. Podobnie Julita Malinowska, rozpoczynająca na aukcjach Młodej Sztuki, dziś na aukcjach "Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora" osiąga wynik 18 000 zł. Spośród wymienianych nazwisk najjaśniejszą gwiazdą jest jednak Adam Bakalarz. Krakowski absolwent grafiki prezentował swoje prace na Aukcjach Młodej Sztuki od 2015. Już wtedy jego obrazy systematycznie rosły na wartości, a pod młotkiem padały kwoty nawet 12 000 zł. Dziś prace Bakalarza pojawiają się na aukcjach z zakresu sztuki najnowszej i współczesnej. Podczas kwietniowej Aukcji "Rzeźba i Formy Przestrzenne" licytowana będzie najnowsza rzeźba artysty, o zawrotnej estymacji w granicach od 50 000 do 70 000 zł.

W zeszłym roku na aukcjach kuratorskich pojawiły się prace kolejnych obiecujących młodych twórców. Swoje obrazy prezentuje tam obecnie jeden z rekordzistów Młodej Sztuki – Bartłomiej Koter. Artysta wyspecjalizował się w imponujących pejzażach miejskich przedstawiających największe światowe stolice w efektowym, pełnym światła klimacie. Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych na rynku twórców młodego pokolenia osiąga rekordy cenowe rzędu ponad 40 000 zł. Widowiskowe ceny uzyskują również strukturalne abstrakcje Patryka Paliwody. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Łodzi wypracował intrygujący styl i warsztat malarski kształtujący falującą powierzchnię jego czarnych obrazów. Paliwoda rozpoczął swoją drogę na rynku właśnie na Aukcjach Młodej Sztuki, a następnie zadebiutował na Aukcji "Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora" pod patronatem Wojtka Sokoła.

Świetną okazją do zapoznania się z twórczością niszowych młodych twórców była następna z kolei aukcja "Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora" stworzona we współpracy ze znawczynią sztuki współczesnej i znaną kuratorką Dorotą Monkiewicz. Podczas wrześniowej aukcji mieliśmy przyjemność zaprezentować prace debiutujących artystów wyselekcjonowanych przez kuratorkę. Wielu z nich pojawiło się na rynku po raz pierwszy. Grupa twórców brała również udział w głośnej wystawie młodego pokolenia "Niepokój przychodzi o zmierzchu" w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Spośród grona niszowych, zaangażowanych artystów szczególnej uwadze polecamy twórczość Kamili Walendykiewicz. Świeżo upieczona absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pomimo młodego wieku prezentowała swoje prace w prestiżowych galeriach. Poza wspomnianą już Zachętą na swoim koncie ma wystawę prac dyplomowych w warszawskiej galerii HOS. W swojej twórczości zaciera granice między techniką cyfrową a klasycznym medium, jakim jest malarstwo.

Serdecznie zachęcamy do systematycznego zapoznawania się z ofertami naszych aukcji z obszaru sztuki najnowszej. Warto śledzić dynamicznie rosnące wyniki aukcyjne młodych twórców i poszerzać swoją kolekcję o kolejne ciekawe nazwiska. Aukcje "Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora" to idealna przestrzeń do świadomego rozwijania swojej kolekcji i podążania śladem ciekawych osobowości oraz autorytetów z obszaru kultury i sztuki. Aukcje Młodej Sztuki to natomiast świetna okazja do obudzenia swojej żyłki kolekcjonerskiej i zakupu pierwszych prac. W bogatej ofercie na pewno uda się znaleźć dzieło odpowiadające osobistym oczekiwaniom i gustom.