Rosnąca popularność Młodej Sztuki

Artykuł

Rosnąca popularność Młodej Sztuki

Prace młodych artystów prezentowane na aukcjach "Młodej Sztuki" w DESA UNICUM cieszą się rosnącym uznaniem. DESA UNICUM jako pierwszy dom aukcyjny w Polsce zorganizowała aukcje Młodej Sztuki. Już od 2008 roku mamy przyjemność współpracować z wieloma młodymi artystami, wspierać ich w debiutowaniu na rynku sztuki oraz obserwować rozwój ich kariery.

 

Młoda Sztuka z roku na rok skupiał coraz większą uwagę kolekcjonerów. Rosnące zainteresowanie zaowocowało osiągnięciem rekordowego obrotu niemal 20 mln zł w ciągu sześciu lat. W minionym roku średnia cena oferowanych na aukcji obiektów wzrosła o 30% w stosunku do 2020 roku. Jesteśmy bardzo szczęśliwi obserwując rozwój wielu nowych talentów, a jednocześnie cieszy nas wzrost zainteresowania sztuką wśród naszych odbiorców. Coraz więcej z nich pragnie kolekcjonować i otaczać się sztuką. 

 

W związku z powyższym, w 2021 roku byliśmy świadkami najbardziej spektakulaqrnego wzrostu sprzedażowego dla aukcji Młodej Sztuki na polskim rynku. Od stycznia DESA Unicum zaoferowała 1000 prac młodych artystów o łącznej wartości ponad 4 mln złotych. Zakupionych zostało aż 96% z nich. Średnia cena dzieł wyniosła niemal 4 tys. zł, jest to wzrost o 70% w stosunku do ceny sprzed sześciu lat. Młoda Sztuka to także pierwszy projekt DESA Unicum, w którym wprowadzona została formuła prelicytacji online przy aukcjach stacjonarnych. Możliwość licytacji internetowej przed aukcją ułatwiła tym samym przystąpienie do aukcji oraz zwiększyła osiągane na niej wyniki. 

 

W 2021 roku na naszych aukcjach pojawiło się wiele nowych nazwisk. Niemal w każdej z aukcji debiutują kolejni młodzi twórcy. W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z takim twórcami, jak Piotr Wolski, Nicole Szmidt, Anna Maria Jankiewicz, Anna Krycia. Największe sukcesy odnieśli natomiast Kacper Załogowski tworzący obrazy o monochromatycznych tłach i niepokojącym gąszczu ciał, Beniamin Cierniak tworzący abstrakcyjne, wibrujące kolorami kompozycje, czy Piotr Rutkowski malujący pełne uroku, nadmorskie pejzaże. Ponadto współpracowaliśmy ze znanymi już artystami. 

Prezentowaliśmy prace takich nazwisk, jak Bartłomiej Koter, Dariusz Grabuś, Grzegorz Klimek, Katarzyna Chmiel, Adelajda Kot, Rafał Kapica, Kat Garstka, Romuald Musiolik, Agnieszka Zabrodzka. W naszej ofercie znaleźć można wiele tematów i stylów twórczych. Prezentujemy figurację, portrety, pejzaże i abstrakcję. 

 

Zachęcamy do zgłaszania obiektów na aukcję:

Zgłoś obiekt na aukcję

 

Zapraszamy do zapoznania się z procedurą sprzedaży dzieła sztuki na aukcji w DESA Unicum. 

Jak sprzedać dzieło sztuki na aukcji?