Rekordowe aukcje sztuki współczesnej

3 grudnia 2021

Rekordowe aukcje sztuki współczesnej

50 mln zł – taki obrót miały 3 aukcje Sztuki Współczesnej w DESA Unicum. W ich ramach, po raz pierwszy w Polsce podczas aukcji na żywo sprzedane zostało dzieło NFT – była to praca  Pawła Kowalewskiego "Dlaczego jest raczej coś niż nic" sprzedana za 552 tys zł. 

 
Obrotem 17,6 mln zł zakończyły się aukcje "Op-art i Abstrakcja Geometryczna" oraz "Pop-art, Popkultura, Postmodernizm" w DESA Unicum. Oznacza to, że łączny obrót na trzech aukcjach sztuki współczesnej odbywających się w jednym tygodniu wyniósł blisko 50 mln zł. To połowa całorocznego obrotu DESA Unicum w 2020 roku w tym kluczowym dla sprzedaży sztuki segmencie. 
Zdj. Paweł Bobrowski

“Trzy aukcje sztuki współczesnej które przeprowadziliśmy w tym tygodniu potwierdzają ogromne zainteresowanie, jakim nieprzerwanie cieszy się ten segment sztuki wśród kolekcjonerów. Ich łączny obrót – blisko 50 mln zł - osiągnął poziom połowy naszego ubiegłorocznego obrotu na wszystkich aukcjach sztuki współczesnej. Sensacją wczorajszych aukcji były aż trzy prace Wojciecha Fangora oraz pierwszy obiekt NFT podczas aukcji na żywo. Jego sprzedaż za wysoką cenę 552 tys. zł bardzo dobrze rokuje temu nowemu w Polsce segmentowi rynku. Chcemy wyznaczać standardy nowego cyfrowego rynku sztuki w Polsce i mieć na nim wiodącą pozycję. W I półroczu 2022 roku planujemy aukcję poświęconą wyłącznie sztuce NFT. W kolejnych miesiącach licytacje dzieł wirtualnych mają stać się cyklicznym wydarzeniem w naszym domu aukcyjnym" 

Powiedział Juliusz Windorbski, Prezes DESA S.A.

Zdj. Paweł Bobrowski
Zdj. Paweł Bobrowski

Polski rynek sztuki sztuki op-art i abstrakcji geometrycznej należy do najbardziej liczących się na świecie. Na wczorajszej aukcji aż 5 prac zostało sprzedanych za kwotę przekraczającą 1 mln zł. Nabywców znalazły m.in. trzy prace Wojciecha Fangora, rekordzisty aukcji z 2018 i 2020 roku, które sprzedały się za łączną kwotę 6,2 mln zł. Na aukcji pojawiły się także poszukiwane dzieła kultowych twórców op-artu i abstrakcji geometrycznej: Victora Vasarely'ego (z których dwie zostały sprzedane za kwoty powyżej 1 mln zł), Juliana Stańczaka, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego czy Andrzeja Nowackiego.

 

Z kolei na aukcji "Pop-art. Popkultura. Postmodernizm", oprócz pierwszego na aukcji w Polsce NFT, pod młotek trafiły wybitne prace artystów kontestujących kulturę masową i łamiących społeczne tabu: Jana Dobkowskiego, Jerzego Ryszarda "Jurry'ego" Zielińskiego, Wilhelma Sasnala, Radka Szlagi oraz Rafała Bujnowskiego.

SZTUKA WSPÓŁCZESNA. POP-ART • POPKULTURA • POSTMODERNIZM
SZTUKA WSPÓŁCZESNA. ABSTRAKCJA GEOMETRYCZNA I OP-ART
SZTUKA WSPÓŁCZESNA. KLASYCY AWANGARDY PO 1945