FILM: SZTUKA WSPÓŁCZESNA. KLASYCY AWANGARDY PO 1945

Artykuł

Sztuka dzisiaj. Wybór Wojtka Sokoła

Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora zadebiutowała ponad rok temu jako jeden z najbardziej pionierskich projektów w DESA Unicum. Tytuł zawarty w nazwie tej aukcji niezmiennie pozostaje pytaniem, które stawiamy zarówno Państwu, jak i naszym kuratorom, o to, jaka jest sztuka dzisiaj? Po czterech edycjach tej aukcji możemy śmiało stwierdzić, że dzieła artystów, które mieliśmy przyjemność zaprezentować, niejednokrotnie nas zaskoczyły, kierując ten projekt na niespodziewane tory.

fot. Marcin Koniak

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce katalog piątej odsłony tej aukcji, której kuratorem jest Wojtek Sokół – muzyk, raper, jeden z najbardziej uznanych artystów w Polsce, a prywatnie kolekcjoner sztuki. Każda z edycji Sztuki dzisiaj była naznaczona nie tylko gustem estetycznym, ale też historią danego kuratora. Za sprawą Wojtka Sokoła po raz pierwszy w ofercie znalazło się dzieło ze sztuki dawnej – szkic do kompozycji "Grób" autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Jest to zarówno nawiązanie do historii rodzinnej Sokoła, który jest prawnukiem Wyspiańskiego, jak i do utworu "Niech nikt nad grobem mi nie płacze", w którym łączy się twórczość tych dwóch niezwykłych artystów.

fot. Marcin Koniak

Zdecydowaliśmy się przedstawić kuratorowi aukcji zaskakujący zestaw dzieł, wśród których znalazły się dzieła Heleny Stiasny, Marcina Chomickiego, Anny Michalewicz, Tomasza Słupskiego, czy Normana Leto. Ten różnorodny zbiór prac łączy istotny mianownik, który celnie uchwycił Wojtek Sokół: "lubię rzeczy, które są "jakieś" i tylko ja wiem, czemu akurat jedne podobają mi się bardziej od innych". Tak indywidualny i osobisty odbiór znalazł swoją kontynuację w zaskakującej decyzji kuratora – "aby wszystkim utrudnić, nie dodam ani jednego słowa komentarza do żadnego dzieła. Wszystkie mają w sobie coś, co mnie zastanowiło, albo mi się spodobało, oprócz jednego, które było tak brzydkie, że musiałem je wybrać, bo tak brzydko można malować jedynie z premedytacją, a to bardzo szanuję". Tym samym w katalogu nie pojawiły się ani komentarze, ani sugestie ze strony Sokoła. Mamy nadzieję, że to niedopowiedzenie tylko spotęguje u Państwa chęć dyskusji i refleksji nad najnowszą sztuką polską.

fot. Marcin Koniak

Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora od początku była projektem nowatorskim – czerwcowa aukcja ze sprawą Sokoła na pewno zapisze się w historii jako ta najbardziej niepokorna i jednocześnie otwierając ten projekt na nowe obszary najnowszej sztuki. Na koniec pragniemy oddać głos naszemu kuratorowi:

 

"Zadanie wykuratorowania aukcji było o tyle trudniejsze, że o większości artystów, z których dzieł mogłem zrobić selekcję, nie wiedziałem nic.  Dopiero po dokonaniu wyboru dowiadywałem się, kim są, czy debiutują, czy są obecni na rynku od lat. Nie poszedłem na łatwiznę i nie wypisałem listy nazwisk znajomych mi oszustów, których zdradziecką sztukę cenię, ale dokonałem wyboru z artystów, którzy współpracują z Desą, czyli jak się potem okazało, głównie młodych twórców. Nie jestem znawcą ani krytykiem sztuki, wręcz przeciwnie - jestem raperem, czyli takim oszustem ze świata muzyki, który sprzedaje płyty, nie znając nut. Na złość wszystkim niespełnionym artystom – oto moja kalająca ten dom aukcyjny selekcja". 

 

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna od 7 czerwca w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.