Młoda sztuka. Błękit, turkus i niebieski

Artykuł

Młoda sztuka. Błękit, turkus i niebieski

Marcowa Aukcja Młodej Sztuki DESA Unicum posiada bogatą ofertę błękitnych prac. Jako zbiór artystycznych zapisów doznań i powidoków zbliżającej się ku końcowi zimy operują chłodną i spokojną stylistyką. Zarówno abstrakcje, jak i pejzaże emanują harmonią i elegancją. 

 

W aktualnej ofercie znajdą Państwo wiele prac stałych bywalców Aukcji Młodej Sztuki, a także nowych twórców. Szczególnej uwadze polecamy pracę Katarzyny (Orno) Orońskiej "Libertatis quaerendae" w typowej, bajkowej stylistyce artystki. Ciekawą propozycją jest również obraz Adama Wątora "Odzwierciedlenie". Dzięki wypracowanej technice i wyjątkowemu stylowi artysta oddaje delikatność i wdzięk modelki. Uwagę miłośników portretów zwracamy na pracę Pawła Porady "Zamyślona", utrzymanej w charakterystycznej dla niego graficznej stylistyce. Warto przyjrzeć się również propozycji Romualda Musiolika "Drzewo migdałowe". Kompozycje artysty inspirowane tematami z fotografii i pejzaży miejskich, świadomie pozbawione przez artystę nadmiaru sylwetek i kształtów, przyciągają tajemniczością.

W naszej ofercie znajdą Państwo także wiele prac abstrakcyjnych. Kompozycje artystek i artystów oddają najróżniejsze nastroje i myśli. Wrażliwość twórców wyraża się zarówno w misternie wyrysowanych kompozycjach geometrycznych, jak i intuicyjnych przejawach czystej ekspresji. W tym miesiącu zaprezentujemy Państwu bogatą ofertę młodej, błękitnej sztuki.

Filip Moszant za pomocą malarstwa oraz swojej unikalnej metody rysunku flamastrem wyraża emocje i wrażenia. Werbalizacja przegrywa w starciu z językiem plastycznym, który materializuje wewnętrzny stan ducha oraz efemeryczne przeżycia. W czasie rysowania artysta wkracza w nieznany dotąd obszar samego siebie. Nie planuje efektu, daje się ponieść intuicji i rezultatowi, który przyniesie. Twórczość intuicyjna to dla Filipa Moszanta metoda samopoznania. Tworząc, stara się wyjść poza wyuczone schematy myślenia i dotrzeć do tego, co ukryte i nieznane. Strumień odczuć i emocji przepływający przez jego świadomość odnajduje ujście w abstrakcyjnych i pełnych koloru kompozycjach. Rozchodzące się, barwne warstwy, są najdokładniejszym zapisem zatrzymanych odczuć danej chwili. Filip Moszant urodził się w 1987 we Francji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Bordeaux i Warszawie. Jego prace dyplomowe pojawiły się na wystawie Najlepszych Dyplomów ASP w Warszawie Coming Out 2017. W 2021 brał udział w projekcie "Bielska Jesień" – ogólnopolskim przeglądzie młodej, polskiej sztuki.

Podczas tworzenia barwnych, geometrycznych kompozycji Michał Jancik przenosi się do własnego świata, w którym przejmuje kontrolę nad otaczającą go twórczością. Precyzja pociąga go, zmusza i motywuje do utrzymania symetrii, zgodności geometrycznej i balansu barwnego. Nawet najmniejszy błąd potrafi zniweczyć cały wysiłek. Obserwując, dedukując i naśladując, poszukuje własnych sposobów i technik na przedstawienie tego, co do tej pory pozostawało jedynie w jego w wyobraźni. O swoich inspiracjach artysta mówi w ten sposób: "Świat op-artu, do którego zawitałem po fascynacji twórczością Jana Ziemskiego, przedstawiam niejako od środka, w dużym powiększeniu. Wykorzystując technikę malowania cieni, odkrywam niejako na nowo możliwości, które dają okręgi – najdoskonalsze z geometrycznych form Wszechświata". Michał Jancik urodził się w 1974 w Krakowie, maluje od 25 lat. Przenosi na płótno emocje wynikające z obserwacji otaczającego go świata, preferując sceny nieprzedstawiające z pogranicza op-artu. Inspiruje się pracami m.in. Marka Grotjahn'a, Jana Ziemskiego, Wojciecha Fangora.

Twórczość Joanny Półkośnik czerpie inspiracje z zachwycającej przyrody – ptaków i zwierząt zamieszkujących rodzinną przestrzeń artystki. Półkośnik na swoich płótnach stara się ująć ich grację, ruch i lekkość. Artystka maluje zarówno misternie wypracowane sylwetki zwierząt przedstawione na monochromatycznym, intensywnym tle, jak i bardziej abstrakcyjne kompozycje kwiatowe. Joanna Półkośnik urodziła się w 1981. Ukończyła studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej. Przez całe życie związana jest z Podlasiem, gdzie mieszka i tworzy. Lubi obserwować przyrodę, ptaki i zwierzęta, które czyni motywami przewodnimi swoich prac. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: "Wolność w kolorze" w Pragalerii w Warszawie w 2017 czy "Zima" w Galerii Sztuki Marchand w Białymstoku w tym samym roku.

Malarz, rysownik, reżyser, autorskich filmów animowanych i zapalony surfer amator. Na początku swojej drogi twórczej koncentrował się na malowaniu obrazów inspirowanych mediami społecznymi i publikowanymi na nich materiałami. Tak powstała jego autorska seria "YouTube'owych Screenshotów". Obecnie maluje pejzaże morskie. Inspiracje czerpie w szczególności ze swoich doświadczeń suferskich. Na płótnach oddaje atmosferę sportów wodnych i obcowania z naturą. Jak sam pisze: "Surfizm to filozofia życia, ale też nowy nurt malarski pokazujący bogactwo wizualnych wrażeń, jego kontemplacyjny wymiar, a także aspekt połączenia z naturą i żywiołem wody." Maciej Majewski urodził się w 1977. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi na kierunku Realizacji Filmu Animowanego. Brał udział w wielu wystawach, m.in. "Puma pojawiła się w MiTo" w MiTo art.cafe.books w Warszawie w 2013 oraz "Malarstwo Jutubowe" w Lukka Art Gallery w Warszawie w 2018.

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia wspominanych prac na żywo w naszej siedzibie w Warszawie przy ulicy Pięknej 1A. Od 1 marca do 7 marca będzie można zapoznać się z całą ofertą marcowej Aukcji Młodej Sztuki. Zachęcamy do wzięcia udziału w prelicytacji za pośrednictwem naszej aplikacji mobilnej. Zapraszamy także do uczestnictwa w aukcji na żywo i poprzez transmisję na stronie internetowej. Do zobaczenia w poniedziałek, 7 marca o godzinie 19.00.