Młoda sztuka. Pejzaż – Portret – Abstrakcja
Aukcja Młodej Sztuki DESA Unicum w lutym zapowiada się niezwykle obiecująco. W tym miesiącu oferujemy różnorodne prace młodych twórców, od surrealistycznej sceny Atomasha, przez hiperrealistyczny zimowy pejzaż Piotra Grzechowskiego "Zbyt zimno na zgiełk" i idylliczną scenę Romualda Musiolika "Sielanka zimowa".
Uwagę miłośników portretów zwracamy na pracę cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem Katarzyny Chmiel "Forma fizyczna – Carmen". Energetyczna kompozycja pełna czerwieni i brązów wywołuje poczucie ciepła, radości i energii. Warto przyjrzeć się również pełnej uroku bohaterce obrazu Adama Wątora "Ona". Dzięki wypracowanej technice i wyjątkowemu stylowi artysta oddaje delikatność i wdzięk modelki. Zupełnie inną kobiecość można dostrzec w obrazie Patrycji Nurkan Nr 17 z serii "Body". Bohaterka odważnie spogląda prosto w oczy widza, hipnotyzując spojrzeniem. Jej twarz i ciało uchwycone są sylwetkowo, łącząc portret z abstrakcją. Praca jest utrzymana w charakterystycznej dla Nurkan kolorystyce błękitu, różu i czerwieni.
W naszej ofercie znajdą Państwo także wiele prac abstrakcyjnych. Kompozycje artystek i artystów oddają najróżniejsze nastroje i myśli. Wrażliwość twórców wyraża się zarówno w misternie wyrysowanych, organicznych strukturach, jak i intuicyjnych kompozycjach czystej ekspresji. W tym miesiącu zaprezentujemy Państwu sylwetki czterech naszych artystek.
Prezentowana praca z cyklu "Ekspresje" to wyraz energii, opowieść Urszuli Kozieł o jej wewnętrznych przeżyciach. Artystka utożsamia się z ich siłą wyrazu i czystymi kolorami, które swobodnie i w sposób nieprzewidywalny spływają na płótno. Kozieł w swoich obrazach zawiera wolność, energię i pozytywne emocje wyzwalające się w trakcie procesu twórczego. Każdy z obrazów cyklu jest tak naprawdę autoportretem. Choć prace łączy wspólna idea, każda kompozycja jest inna, każda z nich to mieszanka uczuć, emocji i energii.
Proces twórczy jest dla Małgorzaty Pabis improwizacją, lecz nie w znaczeniu przypadkowości. W procesie twórczym celowość i ukierunkowanie równoważone są przez pozostawienie miejsca dla intuicji i swobody. Pomiędzy tymi skrajnościami jest przestrzeń, w której można dotknąć duchowego wymiaru sztuki. Artystka zdradza, że nie przygotowuje wcześniej określonego zestawienia kolorystycznego, gdyż byłoby to dla niej ograniczające. Decyzję o położeniu danej plamy barwnej podejmuje spontanicznie, w odpowiedzi na zaistniałą sytuację na płótnie. Jest to rodzaj dialogu, który przypomina rozgrywkę szachową. Mieszanie barw następuje dopiero na płótnie, na którym chętnie pozostawia ślady całego procesu, gdyż ta droga jest częścią jej celu. Najnowsza praca artystki to dynamiczna kompozycja pod tytułem "A new beginning".
Hanna Rozpara porusza się w swojej sztuce dwa główne tematy. Bliskie abstrakcji, wibrujące kolorami studia kwiatów oraz szeroko pojęte zjawisko kamuflażu, bezpostaciowości i chaosu. Dąży do stworzenia obrazu oddziałującego na widza, pobudzającego intuicyjne, nieracjonalne pokłady świadomości. W tym miesiącu prezentujemy hipnotyzującą kompozycję płynnych, przenikających się płaszczyzn pod tytułem "Z A 10".
Twórczość Agaty Beceli charakteryzuje się żywymi barwami, warstwami plam i różnorodnością struktur. Intuicyjnie kontrolując przestrzeń w obrazach, tworzy fascynujące momenty pełne nawarstwiających się form, łącząc je z pustką, momentami wytchnienia. Prace złożone są z odważnych, falujących i wirujących ruchów, przenikających się z liniami i różnorodnymi organicznymi formami. Dzięki złożonej strukturze powstaje rodzaj kontrolowanego chaosu. Artystka stara się badać formy, kolory i wzory, które występują w naturalnym świecie. W każdym obrazie pozostawia tajemnicę, przestrzeń do kontemplacji, szukając związku człowieka z naturą. Prezentowana kompozycja "Prześwity" to pełne subtelności połączenie fioletu, pomarańczu i błękitu.
Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia wspominanych prac na żywo w naszej siedzibie w Warszawie przy ulicy Pięknej 1A. Do 3 lutego w galerii na poziomie -1 będzie można zapoznać się z całą ofertą lutowej Aukcji Młodej Sztuki. Zachęcamy do wzięcia udziału w prelicytacji za pośrednictwem naszej aplikacji mobilnej. Zapraszamy do uczestnictwa w aukcję na żywo i poprzez transmisję na stronie internetowej. Do zobaczenia już w czwartek 3 marca o godzinie 19.00.