Marc Newson i Boucheron

19 października 2021

Marc Newson i Boucheron

 

Marc Newson jest światowej sławy projektantem działającym na wielu polach. W swojej nieprzerwanie rozwijającej się karierze został wyróżniony wieloma nagrodami branżowymi, a także okrzyknięty przez New York Times jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

 

Marc Newson jest znany głównie ze swoich niespotykanych projektów użytkowych. Na koncie ma już linie zegarków, ubrań, biżuterii, mebli, rowerów, a nawet jachtów i samolotów. W czasie pełnienia funkcji dyrektora kreatywnego Qantas Airlines zaprojektował oszałamiające wnętrze Airbusa A380.

 

Projekty Newsona odnoszą sukces nie tylko na rynku, są doceniane także przez środowisko krytyków sztuki i designu. Jego dzieła można znaleźć w kolekcjach największych światowych muzeów w tym: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie, Gagosian Gallery w Nowym Jorku i w Londynie, Musée des Arts Décoratifs i Centre Pompidou w Paryżu czy Groninger Museum w Groningen w Holandii. Swoją karierę rozpoczął w Australii, gdzie studiował projektowanie biżuterii w Sydney College of the Arts. Obecnie prowadzi zajęcia na rodzimej uczelni w Katedrze Designu oraz w Hong Kong Polytechnic University. Królowa Elżbieta odznaczyła go również tytułem Royal Designers for Industry.
 

Marc Newson nawiązał współpracę z Boucheron w szczytowym momencie swojej kariery. W tym czasie był już znany ze swojego unikalnego, nowoczesnego stylu łączącego formy industrialne z estetyką wysokiej sztuki i mody. Jeana-Christophe'a Bédosa, prezesa zarządu Boucheron, poznał na początku lat 90., kiedy mieszkał i działał w Paryżu. Pomysł współpracy pojawił się naturalnie i natychmiastowo. Projekt miał połączyć wyjątkowy styl dzieł Newsona oraz perfekcyjne rzemiosło Boucheron. Kreatywne i nowatorskie podejście Boucheron do tworzonej przez siebie biżuterii dało projektantowi możliwość triumfalnego powrotu do projektowania szczególnej biżuterii.

 

Marc Newson opowiada o swoim projekcie w ten sposób: "Chciałem zaoferować coś innego, obiekt przestrzenny, ale niekoniecznie w typowej dla Boucheron formie". Inspirację odnalazł w matematycznym, ekscytującym świecie fraktali. Magiczne, schematyczne formy fascynowały go od ponad 20 lat. Potrzeba było jednak czasu, aby znaleźć idealny pretekst do wykorzystania ich w projektowaniu. Biżuteria jest w końcu jedną najbardziej plastycznych i spektakularnych form wizualnych.

 

Współpraca między projektantem a zespołem jubilerów Boucheron od początku odbywała się pod znakiem zaangażowania i ambicji. Wizjonerski duch francuskiego domu wnet przyjął nowoczesne założenia projektu. O pierwszych rozmowach Marc Newson wspomniał tymi słowami: "Od początku uderzył mnie entuzjazm Boucheron. Byłem zachwycony ich reakcją i akceptacją projektu, mimo świadomości jak trudne będzie wykonanie tego naszyjnika. Chętnie podjęli to wyzwanie, respektując jednocześnie projekt wynikający z matematycznego równania".

 

Godziny pracy Newsona nad projektem struktury fraktalu oraz umiejętności zespołu zaowocowały prezentowanym naszyjnikiem, nazwanym na cześć odkrywcy struktury fraktalnej, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku francuskiego matematyka, Gastona Julii. Matematyka, sztuka i biżuteria złączyły się w ponadczasowym designie i wypracowanej formie naszyjnika "Julia".