Szmaragd jako symbol wierności
Szmaragd jest barwną odmianą berylu, który znany i stosowany był w sztuce jubilerskiej od starożytności. Jest najdroższą i jednocześnie najbardziej cenioną odmianą tego minerału. Ten piękny, szlachetny kamień o ciemnozielonej barwie, budzi zachwyt od stuleci – przez starożytne cywilizacje i potężne średniowieczne imperia, po papieży, współczesne rodziny królewskie oraz gwiazdy Hollywood.
Jego nazwa pochodzi z języka greckiego (smaragdos) i oznacza "zielony kamień". Stąd też w czasach starożytnych tym mianem określano wszystkie kamienie o tej barwie. Od wieków zachwyt budzi zwłaszcza intensywna, głęboka zieleń szmaragdów. Prawie nie zauważalne stopniowanie palety zieleni waha się od bladej zieleni liści przez zieleń ostrą, do posępnej zieleni jodłowej. Szmaragdy często są zmętniałe wskutek inkluzji, ale nie jest to uważane za defekt, jeśli zmętnień nie jest za wiele. Jednak do najbardziej wartościowych szmaragdów zalicza się kamienie przezroczyste. Do jednych z najważniejszych złóż szmaragdów, zalicza się tereny Kolumbii. Znajdują się tam kopalnie dostarczające kamienie najlepszej jakości.
Dawniej szmaragdom przypisywano magiczne i lecznicze właściwości, dlatego używano ich także jako amuletów. Cywilizacje Azteków i Inków postrzegały szmaragdy jako kamienie święte, tymi klejnotami ozdabiano więc maski pośmiertne. Kolor zielony był także świętym kolorem dla Egipcjan, a Faraonów chowano ze szmaragdami, symbolem życia wiecznego. W starożytności największe kopalnie tych zielonych kamieni znajdowały się na wybrzeżu Morza Czerwonego, nazywano je "Kopalniami Kleopatry", ponieważ szmaragdy należały do ulubionych klejnotów królowej Egiptu. Słynne egipskie kopalnie szmaragdów stanowiły główne źródło pozyskiwania szmaragdów na świecie, dopóki nie odkryto znaczących złóż w Ameryce. Dziś "Kopalnie Kleopatry" mają wartość jedynie historyczną. Szmaragdy odgrywały także znaczącą rolę w średniowiecznym życiu dworskim. Pierścionki wysadzane drogocennymi kamieniami stanowiły często rodzaj nagrody w konkursach turniejowych.
Ze względu na trudną dostępność tego klejnotu, był bardzo pożądany przez władców na przestrzeni wieków i utożsamiano go z oznaką majestatu oraz bogactwa. Jedna z największych i najwspanialszych kolekcji szmaragdów zgromadzona została przez monarchię irańską. Kolekcja składa się z wysadzanych szmaragdami tiar, tronów, naszyjników, mieczy, tarcz, tabakierek oraz koron. Tzw. korona Pahlavi, jedna z najbardziej drogocennych insygniów ze zbioru, zawiera pięć dużych szmaragdów o łącznej wartości 200 karatów. Wielkim uwielbieniem szmaragdy darzy także brytyjska rodzina królewska. Zielonymi klejnotami, zwanych szmaragdami z Cambridge, wysadzano wiele wspaniałych egzemplarzy biżuterii. Szmaragdami z Cambirdge zdobiły m.in. tiarę należącą do królowej Marii Teck, żony Jerzego V. Królowa nakazała stworzyć ją z okazji koronacji brytyjskich władców na cesarza i cesarzową Indii w 1911 roku.
Szmaragd, od wieków postrzegany jako symbol wierności, uważany jest także za kamień doskonale nadający się na ozdobę pierścionka zaręczynowego. Prawie 3 karatowy szmaragd, w towarzystwie 2,88 karatowego diamentu, stanowił oprawę pierścionka zaręczynowego Jackie Kennedy. Szmaragdową broszę marki Bulgari w formie zaręczynowego prezentu otrzymała także Elisabeth Taylor od Richarda Burtona. W kolejnych latach aktorka otrzymała od męża wysadzany szmaragdami naszyjnik, kolczyki, bransoletę oraz pierścionek, dzięki czemu Taylor stała się posiadaczką pokaźnego szmaragdowego kompletu. Biżuteria ze szmaragdami stanowić może również idealny prezent na 55-tą, szmaragdową, rocznicę ślubu.