Film: Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier

1 listopada 2020

Film: Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier

Ponad 70 imponujących rzeźb z brązu jednego z najwybitniejszych światowych artystów w historii, Edgara Degasa, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Rzeźby tego twórcy oglądać można w najbardziej prestiżowych instytucjach jak nowojorska MoMA, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Musée d'Orsay w Paryżu. Teraz jedyna taka okazja pojawi się w Polsce. 10 listopada obiekty zostaną wystawione na aukcji. 

 

Edgar Degas uważany jest za jednego z najwybitniejszych światowych artystów. Malował liczne sceny rodzajowe oraz portrety. Znany jest jednak szczególnie z obrazów i rzeźb przedstawiających tancerki baletu. Rzeźbą zajął się około 1860 roku. Tworzył głównie w wosku, ale wykonywał też kompozycje terakotowe, jednak żadna figura z brązu nie została odlana za życia artysty. Publicznie pokazał tylko jedną rzeźbę, w roku 1881 podczas VI wystawy impresjonistów w Paryżu. Jego najbardziej znana realizacja, przedstawiająca 14-letnią tancerkę, wywołała wówczas falę krytyki i skrajne opinie publiczności. Dziś zobaczyć można ją w National Gallery of Art w Waszyngtonie.

 

 

Edgar Degas to artysta światowej klasy. Jego dzieła osiągają na rynku sztuki zawrotne kwoty, a kolekcjonerzy zawzięcie walczą ze sobą o wszystkie wystawiane podczas licytacji prace. Aukcja kompletnego zestawu brązowych odlewów rzeźb Degasa, to w Polsce wydarzenie wyjątkowe i bezprecedensowe. Jest to jednocześnie okazja do zapoznania się z twórczością mistrza, jak także możliwość wzbogacenia swojej kolekcji o dzieła wybitnej rangi.