Fantastyczne komiksy
Narodziny współczesnego komiksu datujemy na przełom XIX i XX wieku. Dzięki amerykańskiej prasie wypracowana została forma funkcjonująca do dziś. Komiks jako gatunek łączy w sobie część graficzną i fabularną, jest więc formą z pogranicza kina, literatury i rysunku. W XX wieku komiks jako zjawisko, zaczął wypracowywać odrębną jakość z której przemysł filmowy zaczął bardzo chętnie i często czerpać.
Polski komiks w czasach PRL uważany był za przejaw amerykańskiego imperializmu. Cenzura znacznie ograniczała twórczość artystów, mimo to możemy pochwalić się znakomitymi pozycjami autorstwa Janusza Christy, Henryka Jerzego Chmielewskiego, Tadeusza Baranowskiego. W ofercie aukcji warto zwrócić uwagę szczególnie na prace okładkowe tych artystów, bardzo rzadkie jak w przypadku okładki do przygód wojów Kajka i Koka pt. "Szranki i konkury".
Przygody profesorka Nerwosolka i jego gospodyni Entomologii ukazywały się początkowo w latach '80 na łamach "Świata Młodych". W ofercie aukcyjnej znajdziemy piękną, tylną okładkę wydania albumowego "Antresolki Profesorka Nerwosolka".
"Tytusa, Romka i A'Tomka" nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, seria wydawana jest od 1957, początkowo na łamach młodzieżowego magazynu "Świat Młodych". W ofercie aukcji aż dwie okładki do Ksiąg nr VII i X.
Bardzo szczególną pracą wartą uwagi jest cały komiks, autorstwa Tadeusza Raczkiewicza. Ta nigdy niewydana praca jest komiksową, swobodną adaptacją powieści "Potop".
Mimo załamania rynku komiksowego na przełomie lat 80-90 dostrzegalny jest wzrost dynamiki w rozwoju sztuki tego gatunku. Szczególnie wybija się tutaj postać Bogusława Polcha i stworzona przez niego postać detektywa Funky Kovala tropiącego międzyplanetarne afery.
Dzięki łódzkim konwentom dokonania klasyków i mistrzów gatunków pokazywane były w kontekście młodych, utalentowanych twórców. Wśród nich był niedawno zmarły Andrzej Janicki, ten rysownik i scenarzysta komiksowym znany był z dynamicznej, ostrej kreski oraz czarnego humoru. Zaistniał w świecie twórców komiksowych pod koniec lat 80. Założył magazyn komiksowy "Awantura", pierwszy numer został wydany w 1990. Regularnie publikował w poznańskim magazynie "AQQ". Janicki był zaangażowany w tworzony przez Michała Śledzińskiego "Produkt", jeden z najważniejszych periodyków komiksowych w Polsce, artysta został zastępcą redaktora naczelnego tego pisma. Rysunki Janickiego ukazywały się m.in. w tworzonym w Bydgoszczy "Świecie Gier Komputerowych", a także magazynach "Bajtuś", "Atomix" czy SFera. Jego prace można było zobaczyć na dziesiątkach wystaw i konwentów, a także w wielu polskich i zagranicznych magazynach – "Nowa Fantastyka" czy "Czas komiksu". W roku 2017 prace artysty zostały zebrane w monografii "Napalony na komiks". Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia był Maciej Jasiński, jeden z bydgoskich twórców scenariuszy komiksowych, znawców i popularyzatorów gatunku, który wielokrotnie współpracował z Janickim. Publikacja składa się z ponad 200 ilustracji i stała się publikacją przekrojowo ukazującą twórczość artysty.