Sztuka Dawna poszukiwana

19 marca 2021

Sztuka Dawna poszukiwana

 

Kolekcjonerzy kierują się w profilowaniu swoich zbiorów w kierunku sztuki dawnej wieloma przesłankami. Z jednej strony motywacją są pobudki natury estetycznej, z drugiej – inwestycyjnej. Zwłaszcza w niepewnych czasach, lokata kapitału w alternatywny sposób – w dzieła sztuki, a szczególnie odporną na spadki wartości sztukę dawną –  jest bezpieczną inwestycją. 

 

W ofercie wczorajszej aukcji: "Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie" pojawiły się dzieła klasy muzealnej, jak choćby dwa płótna Jacka Malczewskiego, a ich obecność wzbudziła duże emocje. To ogromne zainteresowanie zyskało odzwierciedlenie w wyniku aukcji, bowiem jej całkowity obrót wyniósł blisko 10 mln zł. Warto nadmienić, że to o połowę więcej niż analogiczna aukcja z 2020 roku, która w tamtym czasie już była wielkim sukcesem. Jest to niezbity dowód na to, jak rynek sztuki w Polsce dynamicznie rośnie.  

 

Najdrożej sprzedanym dziełem na aukcji została praca Jacka Malczewskiego "Orfeusz i Eurydyka". Obraz można śmiało ocenić jako jeden z najwybitniejszych spośród pojawiających się dotąd na rynku aukcyjnym dzieł artysty. Zapłacono za niego ponad 2,8 mln zł. 

 

Rekordową kwotę osiągnęła w wyniku licytacji młodopolska praca "Orka" Włodzimierza Tetmajera, o modnej dla tego okresu tematyce wsi i ludowości, jednocześnie jedna z najlepszych prac, które wyszły spod ręki artysty. Dzieło kupiono za ponad 1,2 mln złotych ustanawiając rekord sprzedażowy na pracę tego artysty. 

 

Ogromne zainteresowanie wzbudziło również dzieło Feliksa Wygrzywalskiego, o wymownej, nawiązującej do mitologii symbolice – zostało sprzedane za 120 tys. zł, stając się tym samym najdrożej sprzedaną pracą tego artysty. 

 

Gratulujemy udanych licytacji!

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcji.

Wyniki aukcji