REKORDY NA AUKCJI „FEMINIZM. SZTUKA KOBIET”

17 września 2021

REKORDY NA AUKCJI „FEMINIZM. SZTUKA KOBIET”

 

Wczorajsza aukcja to już drugi projekt z cyklu "Feminizm i Sztuka Kobiet", organizowanego przez DESA Unicum. Wyniki dowodzą, że kolejny raz spotkał się z ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów – całkowity obrót z aukcji wyniósł bowiem aż 2,4 mln zł! Padły też kolejne rekordy sprzedażowe. 

 

Ofertę tegorocznej aukcji "Feminizm. Sztuka Kobiet" stanowiły  prace polskich artystek rozpoznawalnych i cenionych zarówno na rodzimym, jak i na międzynarodowym rynku aukcyjnym. W wyniku wczorajszej licytacji aż pięć z nich ustanowiło nowy rekord sprzedażowy. Entuzjastyczne zainteresowanie ofertą dowodzi, że uwaga kolekcjonerów i inwestorów skupia się na tematyce feministycznej, a problematyka poruszana przez artystki tego nurtu jest istotnym elementem dyskursu feministycznego.

 

Wczesna praca Izabelli Gustowskiej "Ona I – Kobieta I" zlicytowana została za 384 tys. zł. To jedna z ważniejszych prac o tematyce feministycznej, jakie powstały w Polsce po II wojnie światowej. 

 

Słynną pracę Katarzyny Kozyry "Olimpia" kupiono natomiast za 216 tys. zł. Ta zainscenizowana na wzór obrazu Maneta fotografia Kozyry w przewrotny sposób obnaża fałsz i hipokryzję przedstawiania kobiecości. Główna bohaterka, prezentująca cielesność pacjentki onkologicznej, nie mieści się w konwencji prezentacji ciała kobiety. Celem autorki było przywrócenie godności umierającemu, schorowanemu ciału, a także polemika z lansowanym krzywdzącym wizerunkiem ciała wyłącznie pięknego i zdrowego.

 

Dwuznaczna i nieoczywista praca "Doktorantki" Agaty Kus – zlicytowana za 78 tys. zł –  skłania odbiorcę do poszukiwania jej sensu na wielu płaszczyznach. Głównym tematem twórczości artystki są – często zawiłe – ludzkie historie.


Za 66 tys. zl natomiast sprzedano obraz Karoliny Jabłońskiej "Autoportret bez głowy". Cechą charakterystyczną malarstwa tej artystki jest wykorzystywanie uproszczonego, prymitywizującego wizerunku bohaterek. 
 

 

Nasycona tajemniczą aurą "Plaża" jednej z najwybitniejszych artystek XX wieku – Marii Anto zlicytowana została za 40 tys. zł. Wyjątkowy styl artystki oscyluje między surrealizmem, prymitywizmem a malarstwem baśniowym. 

Bardzo wysokie kwoty osiągnęły też prace Teresy Pągowskiej (360 000 zł), Pauliny Ołowskiej (264 000 zł), Magdaleny Abakanowicz (240 000 zł) oraz Agaty Bogackiej (120 000 zł).

 

Dziękujemy za udział w aukcji i gratulujemy udanych licytacji.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami z aukcji.

Wyniki aukcji