Najdroższa odbitka graficzna na polskim rynku

27 stycznia 2023

Najdroższa odbitka graficzna na polskim rynku

"Odwieczna baśń" I Brunona Schulza stała się najdrożej wylicytowaną odbitką graficzną na polskim rynku aukcyjnym. Praca przekroczyła swoją górną estymację i została sprzedana za 132 000 zł. Dzieło pochodzi z z "Xięgi Bałwochwalczej", najważniejszego dzieła graficznego artysty. Obrót całkowity aukcji "Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna" wyniósł 387 840 zł. 

 

Zacięta licytacja towarzyszyła dziełu Stanisława Wyspiańskiego "Dziewczynka z warkoczami" ("Dziewczynka") dochodząc do kwoty 38 400 zł z opłatą aukcyjną. Prace artysty w technice fluoroforty należą do wielkiej rzadkości. Wysoko licytowała się także praca klasyka polskiej sztuki, Leona Wyczółkowskiego "Arrasy w Katedrze Wawelskiej II", która została sprzedana za 16 800 zł. 


Dużo emocji przyniosły także licytacje "Kopernika" Stanisława Szukalskiego osiągając kwotę 15 600 zł z opłatą aukcyjną, "Dziewczyny w chuście" Mojżesza Kislinga osiągając 15 000 zł czy akwarela Salvadora Dalego "Głowa cierniowa (Okopy) z cyklu 'Poemes Secrets' Guillaume Apollinaire'a" dochodząc do 12 000 zł. Z kolei akwaforta autorstwa Giovanniego Battista Piranesiego "Veduta di Piazza di Spagna z Vedute di Roma" została wylicytowana za 8 400 zł z opłatami aukcyjnymi. Piranesi to jedna z najciekawszych artystycznie postaci XVIII wieku.


Fantastyczne wyniki osiągnęły również prace Witolda Wojtkiewicza przekraczając górną estymację. Litografia ‘Jadwiga Mrozowska jako Psyche w sztuce Jerzego Żuławskiego "Eros i Psyche"' doszła do pułapu 16 800 zł z opłatą aukcyjną, a grafika ‘Jadwiga Mrozowska i Andrzej Mielewski jako Klara i Albin w "Ślubach Panieńskich"' do 12 000 zł. Nie były to oczywiście jedyne licytacje, które przekroczyły górne estymacje. To również m.in. Wojciech Weiss "Bałtyk – powrót z połowu", Jan Stanisławski "Plac św. Marka", Joan Miro "Poligrafia 15 ans", Tymon Niesiołowski "Profil dziewczyny", Stefan Rassalski "Don Kichot defilujący". 
 

Dziękujemy serdecznie za obecność i zapraszamy na kolejne aukcje Grafiki Artystycznej!