19 lutego 2021

Duża popularność współczesnych prac na papierze

 

Wyniki wczorajszej aukcji niezbicie dowodzą, że malarstwo na papierze cieszy się ogromnym zainteresowaniem szerokiego grona kolekcjonerów. Sympatycy mniejszych form malarskich, podczas aukcji Sztuka Współczesna. Prace na Papierze, mieli możliwość zakupić dzieła najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. Łączny obrót aukcji wyniósł ponad 850 000 zł. 

 

Najwyższy wynik, bo 102 tys. zł, przyniosła sprzedaż monochromatycznego "Studium schodów I" Tomasza Tatarczyka, artysty znanego z mistrzowskiego operowania samymi zaledwie tonami bieli i czerni.

 

Dwustronna praca Andrzeja Wróblewskiego "Szkic do Portretu skupionego, Studium kobiety nr 759", na odwrociu: "Kompozycja figuralna nr 759", został natomiast wylicytowany za ponad 50 tys. zł. Praca stanowi część cyklu rysunków przygotowawczych z lat 50. XX w., będących projektami do postaci, pojawiających się w obrazach olejnych artysty. 

"Portret chłopca" Władysława Strzemińskiego został natomiast wylicytowany za 42 tys. zł. Rysunek powstał jako jedna z zespołu prac przedstawiających podopiecznych sierocińca w Bierutowicach, które artysta wykonał podczas wypoczynku na Śląsku w 1949 r.

Obie prace Magdaleny Abakanowicz osiągnęły z kolei w drodze licytacji niebagatelny wynik przekraczający trzykrotnie górną granicę swojej estymacji. "Tańczącą" kupiono za blisko 34 tys. zł, natomiast akwarelę Bez tytułu ("Ptak") za ponad 31 tys. zł.

 

Gratulujemy udanych licytacji!

 

Zapraszamy na kolejne aukcje prac na papierze. Najbliższa aukcja: Prace na Papierze. Sztuka Dawna, odbędzie się już 25 lutego o godz. 19:00. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną. 

Katalog aukcji
Zobacz

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcji Prace na Papierze. Sztuka Współczesna, z 18 lutego 2021. 

Wyniki aukcji
Zobacz