Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie

W czerwcowej ofercie aukcji Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie na pierwszy plan wysuwa się silna reprezentacja artystów tworzących w II połowie XIX stulecia. Wystarczy wymienić tutaj chociażby monumentalne płótno mistrza realistycznego pejzażu – Józefa Chełmońskiego, a obok niego krajobrazowe studia tego artysty, „Podwieczorek” Wojciecha Gersona, „Kozaka na koniu” Józefa Brandta, jak również prace monachijczyków – Stanisława Bohusza-Siestrzeńcewicza czy Antoniego Piotrowskiego.

Warto zwrócić także uwagę na dzieła malarzy młodopolskich. Na aukcji prezentujemy aż dwa symboliczne autoportrety Jacka Malczewskiego, a także scenę „Swatów” Włodzimierza Tetmajera utrzymaną w duchu chłopomanii.

Nie zabrakło także w ofercie prac twórców działających w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a pośród nich Zofii Stryjeńskiej, Jerzego Hoppena czy Wlastimila Hofmana. Na aukcji pojawią się także obok nich dzieła reprezentantów École de Paris: Meli Muter, Mojżesza Kislinga, Włodzimierza Terlikowskiego i Zygmunta Józefa Menkesa.

Filmy o aukcji

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (52)

Bronisław Jamontt - "Podwórko w Wilnie"
Bronisław Jamontt
"Podwórko w Wilnie", 1944
olej/płótno naklejone na tekturę, 25,5 x 34,5 cm
Cena wylicytowana: 18 000 zł
Jerzy Hoppen - "Portret ojca"
Jerzy Hoppen
"Portret ojca", 1926
olej/płótno, 81 x 67 cm
Cena wylicytowana: 48 000 zł
Zofia Stryjeńska - Tańcząca para
Zofia Stryjeńska
Tańcząca para, lata 30. XX w.
ołówek, gwasz/papier, 48,5 x 65,5 cm (w świetle passe-partout)
Cena wylicytowana: 200 000 zł
Wlastimil Hofman - Mała krakowianka
Wlastimil Hofman
Mała krakowianka, lata 20.-30. XX w.
olej/tektura, 47,5 x 51 cm
Cena wylicytowana: 65 000 zł
Jacek Malczewski - Autoportret z Eryniami
Jacek Malczewski
Autoportret z Eryniami, 1920
olej/sklejka, 55 x 65 cm
Cena wylicytowana: 870 000 zł
Jacek Malczewski - Autoportret. Wizja Ezechiela
Jacek Malczewski
Autoportret. Wizja Ezechiela, 1914
olej/tektura, 99 x 68 cm
Cena wylicytowana: 2 200 000 zł
Jacek Malczewski - Powrót z pól
Jacek Malczewski
Powrót z pól, 1901
olej/deska, 45 x 56 cm
Cena wylicytowana: 320 000 zł
Edward Okuń - "Południe w Anticoli"
Edward Okuń
"Południe w Anticoli", 1917
olej/płótno, 47,5 x 62,5 cm
Cena wylicytowana: 130 000 zł
Włodzimierz Tetmajer - Swaty ("Zaręczyny")
Włodzimierz Tetmajer
Swaty ("Zaręczyny"), około 1900
olej/płótno, 99,5 x 114,5 cm
Cena wylicytowana: 460 000 zł
Józef Chełmoński - "Powrót z łąk"
Józef Chełmoński
"Powrót z łąk", 1911
olej/płótno, 140 x 177 cm
Cena wylicytowana: 1 500 000 zł
Józef Chełmoński - Wśród pól. Szkic
Józef Chełmoński
Wśród pól. Szkic
olej/płótno naklejone na tekturę, 12 x 18,5 cm
Cena wylicytowana: 38 000 zł
Józef Chełmoński - Pejzaż o zachodzie słońca. Szkic
Józef Chełmoński
Pejzaż o zachodzie słońca. Szkic
olej/płótno naklejone na tekturę, 12 x 16 cm
Cena wylicytowana: 24 000 zł
Józef Chełmoński - Zmierzch nad jeziorem. Studium
Józef Chełmoński
Zmierzch nad jeziorem. Studium
olej/płótno naklejone na tekturę, 13 x 17,5 cm
Cena wylicytowana: 30 000 zł
Franciszek Żmurko - Portret kobiety w czerwonym kapeluszu
Franciszek Żmurko
Portret kobiety w czerwonym kapeluszu
olej/tektura, 57 x 45 cm
Cena wylicytowana: 65 000 zł
Stanisław Sawiczewski - Lekcja historii
Stanisław Sawiczewski
Lekcja historii, 1912
olej/tektura, 15 x 22 cm
Cena wylicytowana: 3 800 zł
Paweł Merwart - "Impromptu" ("Carmen" Bizeta)
Paweł Merwart
"Impromptu" ("Carmen" Bizeta), 1889
olej/deska, 61 x 49,5 cm
Cena wylicytowana: 22 000 zł
Wojciech Gerson - "Podwieczorek" ("Oracz")
Wojciech Gerson
"Podwieczorek" ("Oracz"), 1868
olej/płótno, 55 x 47 cm
Cena wylicytowana: 290 000 zł
Antoni Piotrowski - W drodze na polowanie
Antoni Piotrowski
W drodze na polowanie, 1883
olej/płótno, 59 x 92 cm
Cena wylicytowana: 230 000 zł
Antoni Piotrowski - Święto wiosny
Antoni Piotrowski
Święto wiosny
olej/płótno, 74 x 148 cm
Cena wylicytowana: 120 000 zł
Jakub Zucker - "Ulica Cinq Diamants w Paryżu"
Jakub Zucker
"Ulica Cinq Diamants w Paryżu", lata 20. XX w.
olej/tektura, 39,5 x 53 cm
Cena wylicytowana: 26 000 zł
Zygmunt Józef Menkes - Autoportret jako marynarz
Zygmunt Józef Menkes
Autoportret jako marynarz, 1925
olej/płótno, 73 x 60 cm
Cena wylicytowana: 210 000 zł
Mojżesz Kisling - Portret długowłosej dziewczyny
Mojżesz Kisling
Portret długowłosej dziewczyny, 1942
olej/płótno, 38 x 30 cm
Cena wylicytowana: 360 000 zł