live

14 września 2023 19:00

Oczy Szeroko Zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku

ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa: 1 września 2023 - 14 września 2023

Termin i miejsce aukcji:
14 września 2023 godz. 19:00

WARSZAWA

Miejsce wystawy:
ul. Piękna 1A, Warszawa
Departament:
Sztuka Dawna
kod aukcji:
1377KOL038
W ofercie aukcji „Oczy Szeroko Zamknięte. Nadrzeczywistość w Sztuce XX-XXI wieku” prezentujemy dzieła, w których artyści ożywili świat mitów, przypowieści biblijnych oraz dzieła o tematyce odnoszącej się do szeroko pojętego świata nadrealnej wyobraźni.
Punktem wyjścia do niniejszej aukcji jest utrzymane w duchu symbolizmu malarstwo Jacka Malczewskiego oraz ogromny wpływ, jakie wywarło ono na pokolenia kolejnych artystów. Zaprezentujemy dwa obrazy Malczewskiego. Znaczącym dziełem w ofercie jest z pewnością portret Józefa Nekanda-Trepki z 1909. To bardzo charakterystyczny w formie oraz wymowie portret autorstwa Malczewskiego o charakterze patriotyczno-symbolicznym.
Druga z prezentowanych kompozycji Malczewskiego to także portret. Tożsamość modela nie jest tu jednak pewna. Podobieństwo fizjonomii wskazuje na postać Tadeusza Błotnickiego (1858-1928), rzeźbiarza i kostiumologa. Obraz o niezwykle dekoracyjnym charakterze przedstawia portretowanego przy fortepianie w nie do końca określonej przestrzeni, na pół rzeczywistej, na pół iluzyjnej, którą zamieszkały fantastyczne postacie wznoszące się i opadające w sferze skąpanej złotem.
W ofercie nie mogło oczywiście zabraknąć dzieł Wlastimila Hofmana, najsłynniejszego ucznia ojca polskiego symbolizmu – Malczewskiego.Prezentujemy jego obrazy: Wiosna oraz Anioł z kluczem.
W zakresie sztuki współczesnej zaprezentujemy prace najważniejszych polskich malarzy surrealistów. W ofercie znajdzie się również dzieło czołowego nadrealisty światowego formatu.
Salvador Dali – bo o nim mowa – zasłynął ze swych niebywale oryginalnych prac oraz ciekawych spostrzeżeń. Przypisuje się mu chociażby taką wypowiedź: „Surrealizm nie jest nurtem w sztuce. Jest to ukryty stan umysłu, który można dostrzec dzięki potędze snu i koszmaru”. Na naszej aukcji zaprezentujemy dzieło tego wybitnego hiszpańskiego artysty przedstawiające koronację jego wieloletniej wybranki życiowej – Gali.
Specjalnie na tę aukcję Rafał Olbiński namalował dla nas obraz „Siostra Ikara”. W swym dziele artysta poprzez tytuł oraz symbol skrzydeł nawiązał do mitu o Dedalu i Ikarze. Kolejnym sztandarowym dziełem tej aukcji jest obraz Wojtka Siudmaka „La dignite d’un attente eternelle”. Dzieło to zachwyciło nas na tyle, że to ono znalazło się na okładce katalogu do niniejszej aukcji.
Mamy też przyjemność zaprezentować obraz autorstwa Zdzisława Beksińskiego, na którym artysta uwiecznił jeden ze swoich ulubionych symboli, czyli ludzką głowę.
Przedstawimy również dwa dzieła Kazimierza Mikulskiego, które niezwykle dobrze pasują do nazwy naszej aukcji. Jest to obraz na płótnie „Teatr lalek – zakazane zabawy” przedstawiający ponętne nimfetki oraz manekin kobiety ze sztuki „Męczeństwo Piotra Oheya”. Ostatnim dziełem, o którym warto wspomnieć, jest obraz autorstwa Dariusza Kalety. Artysta ten poprzez tytuł obrazu „Dialog z Malczewskim II”, jego technikę i kolorystykę oraz odwzorowanie postaci dzieci, w sposób dobitny oddał hołd Jackowi Malczewskiemu, którego twórczość była punktem wyjścia do powstania tej aukcji.
Reasumując: „Oczy Szeroko Zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku” to duża dawka dobrego, zróżnicowanego malarstwa, oscylującego w kierunku symbolizmu, nadrealizmu oraz zmysłowej erotyki.

Filmy o aukcji

Koordynator sprzedaży

Redakcja katalogu

Redakcja katalogu

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie