Grażyna Kulczyk Collection. Pasja. Markowski - Chlanda - Szewczyk

Termin i miejsce aukcji:
19 października 2022 godz. 20:00

WARSZAWA

Departament:
Sztuka Współczesna
kod aukcji:
1190KOL032
Projekt zatytułowany „Pasja. Markowski – Chlanda – Szewczyk” w całości poświęcamy trzem artystom, którzy są szczególnie bliscy kolekcjonerce. Choć byli inni, posiadają ważną wspólną cechę: wszyscy trzej szli pod prąd, uparcie realizując swoją wizję, a ich sztuka nie miała analogii w okresie powstawania. Połączyła ich również tytułowa pasja, nawiązująca do kolekcjonerskiej fascynacji Grażyny Kulczyk. Wybór Markowskiego, Chlandy i Szewczyka wyznacza drogę dokonywania niestandardowych wyborów, dostrzegania walorów i nazwisk, na które inni przez jeszcze długi czas nie zwracali uwagi. Umiejętność dostrzeżenia potencjału tam, gdzie inni go nie widzą, to jedna z dystynktywnych cech Grażyny Kulczyk jako kolekcjonerki.

Wszyscy trzej artyści odegrali znaczącą rolę w polskim środowisku artystycznym. Kontekst ten przybliża Dorota Monkiewicz w tekście „Trzech artystów, trzy spotkania, trzy punkty na linii czasu”, który opowiada o tym, jakie znaczenie w jej życiu miało spotkanie z Markowskim, Chlandą i Szewczykiem. Przybliża też ciekawe i nieznane aspekty związane z życiem i osobowością tych trzech postaci, dzięki czemu pozwala nam lepiej zrozumieć ich sztukę.

Niniejszy katalog jest dla nas pretekstem do opowiedzenia historii sztuki przez pryzmat działalności artystycznej tych trzech innowatorów. Przez wiele lat byli ignorowani przez rynek kolekcjonerski. Dziś zajmują należne miejsce pośród klasyków powojennej awangardy – w dużej mierze za sprawą świadomych wyborów takich osób jak Grażyna Kulczyk. Nie jest przesadą stwierdzenie, że decyzje, które podejmowała kolekcjonerka, inspirowały innych do odwagi. Innym pozwalały dostrzec potencjał tam, gdzie dostrzegła go jako pierwsza. Taką właśnie rolę odgrywa projekt, który mamy przyjemność Państwu przedstawić.

Filmy o aukcji

Koordynator sprzedaży

Redakcja katalogu

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie