Grażyna Kulczyk Collection. Awangarda

Termin i miejsce aukcji:
18 października 2022 godz. 19:00

WARSZAWA

Departament:
Sztuka Współczesna
kod aukcji:
1188KOL030
Aukcja „Awangarda” to wydarzenie, które jest okazją do przybliżenia kolekcjonerom i miłośnikom sztuki dzieł szczególnych – nie tylko stworzonych przez najważniejsze artystki i artystów powojennych w Polsce, ale również należące do najwyżej cenionych w ich dorobku. Naszym celem jest ukazanie charakteru i szerokiego spektrum kierunków rozwoju kolekcji oraz odpowiedzenie na pytanie – dlaczego to właśnie ta sztuka miała tak wielki wpływ? Katalog ma na celu odzwierciedlenie podróży przez sztukę II połowy XX wieku i początek XXI wieku. Obok historii kolekcji zostały opisane artystyczne relacje i nurty reprezentowane przez artystki i artystów, których dzieła znalazły się w zbiorze. Szerokie opracowanie merytoryczne, które skupia się na kamieniach milowych rozwoju kultury europejskiej, pomoże nie tylko przybliżyć odbiorcom historię sztuki na przykładzie tych dzieł, ale ukazać, dlaczego kolekcja należy do najważniejszych w Europie.

Katalog otwierają dwie prace Magdaleny Abakanowicz – praca na papierze z cyklu „Katarakta” oraz „Studium faktur” z 1964, doskonały przykład jej charakterystycznej twórczości, którą docenili kolekcjonerzy i krytycy sztuki na całym świecie. Pojawią się też wybitne prace Stanisława Fijałkowskiego, w tym datowany na 1969 „Czas na przebudzenie”. Do najbardziej spektakularnych należą dwa dzieła Wojciecha Fangora – obie jak w soczewce pokazują rozwój artysty, który miał miejsce w latach 60. – droga od obrazów „bezkrawędziowych”, aż po „obrazy telewizyjne”. Na szczególną uwagę zasługują też prace Jerzego Nowosielskiego. Dwie z nich ukazują jego specyficzne spojrzenie na kobiety, które zajmuje szczególne miejsce w kolekcji Grażyny Kulczyk. Rzadko mamy okazję prezentować aż tak wybitne prace Henryka Stażewskiego – w tym niezwykle rzadki „Relief biały nr XXVIII” z 1961, należący do najbardziej poszukiwanych. W katalogu nie zabrakło też znanych przedstawicieli sztuki optycznej: Juliana Stańczaka, Ernsta Benkerta, Eda Mieczkowskiego i Francisa Hewitta. Prawdziwym wydarzeniem jest też pojawianie się trzech prac Jerzego Ryszada Zielińskiego, czyli „Jurrego”. Od lat jego prace są obiektem nieustannych poszukiwań topowych polskich kolekcjonerów. W katalogu znalazły się też wybitne prace Jana Berdyszaka, Kojiego Kamojiego, Romana Opałki, Sylwestra Ambroziaka czy Teresy Tyszkiewicz. Grupę zagranicznych artystów w katalogu reprezentuje węgierski konstruktywista Imre Bak – kluczowa postać neoawangardy węgierskiej. Obok przedstawiamy prace Węgra Endre Tóta i Brazylijczyka Almira da Silva Mavigniera.

Z wielką dumą i radością prezentujemy Państwu ten wyjątkowy zbiór. Dla nas jest to okazja do opowiedzenia niebywałej historii pasji i odwagi osoby, która stworzyła najbardziej znaczącą i odkrywczą kolekcję w Polsce, mającej swoje wysokie miejsce w świecie. Jednocześnie jest to wspaniała historia sztuki i jej twórczyń i twórców – w każdym przypadku idących pod prąd, wyjątkowych i niepokornych. Dlatego niezmiernie cieszymy się, że przyszło nam tę historię Państwu opowiedzieć i jednocześnie przedstawić unikalny punkt widzenia największej polskiej kolekcjonerki.

Filmy o aukcji

Koordynator sprzedaży

Redakcja katalogu

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie