Wschodzące gwiazdy, obiecujące talenty – młoda sztuka szybko zyskuje na wartości

17 maja 2022

Wschodzące gwiazdy, obiecujące talenty – młoda sztuka szybko zyskuje na wartości

Ponad 1,1 mln złotych wyniosły obroty pracami twórców najmłodszego pokolenia w pierwszym kwartale 2022 roku. To o niemal 19 proc. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku, który był rekordowy dla cyklu "Młodej Sztuki" realizowanego przez DESA Unicum od 14 lat. Jego celem jest wspieranie młodych, debiutujących na rynku artystów, a cena wywoławcza każdej pracy to 1 000 zł. Jeszcze bardziej udany dla pionierskiego projektu największego domu aukcyjnego w Polsce może być drugi kwartał tego roku. Obroty pierwszej majowej aukcji były najwyższe spośród pięciu tegorocznych licytacji, przebijając wartość sprzedaży poprzedniej aż o 48 proc. Ponad 150 zorganizowanych do tej pory aukcji "Młodej Sztuki" w DESA Unicum pomogło wypromować wielu debiutujących artystów. Wśród poszukiwanych twórców, których prace regularnie trafiają pod młotek są rekordziści aukcji z pierwszego kwartału 2022 roku: Katarzyna Chmiel, Robert Jadczak oraz Marcin Gregorczuk. Dzieła kultowych już twórców, a także szturmujących rynek wschodzących talentów pojawią się po raz kolejny 24 maja i 6 czerwca na aukcji live w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

 

Malarstwo jest dla niej całym życiem, osobistą refleksją, zapisem chwili – Bożena Sieczyńska, trójmiejska artystka, której prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Włoszech, Szkocji, Niemczech, Szwecji, Francji oraz Stanach Zjednoczonych, jest jednym z najgłośniejszych nazwisk tego sezonu. Wszystko za sprawą refleksyjnego obrazu "Szczęście", sprzedanego na majowej aukcji "Młodej Sztuki" za 66 tys. złotych. Tak wysokiej ceny nie uzyskała do tej pory żadna z prac popularnego cyklu, który DESA Unicum organizuje od 2008 roku. Nowy rekordzista zdetronizował "Dom przy oceanie" Dariusza Grabusia kupiony w 2021 roku za 44 tys. złotych. Obraz Sieczyńskiej sprzedany został za cenę 66 razy przekraczającą cenę wywoławczą, która w przypadku każdej z prac wystawianych w ramach projektu "Młodej Sztuki" wynosi 1 000 złotych. To świetna okazja dla osób chcących rozpocząć inwestowanie w sztukę, a następnie śledzić rozwój artystyczny ulubionych twórców. 

 

Bożena Sieczyńska jest jednym ze wschodzących talentów, które z sukcesem przecierają szlaki na polskim rynku sztuki. Uwagę kolekcjonerów przyciągają szczególnie czarne obrazy Patryka Paliwody, Pfishova i Ryszarda Rabsztyna oraz rzeźby Jakuba Górskiego, Szymona Stali i Marcina Myśliwca. Coraz popularniejsze są również prace Nicole Szmidt, Piotra Wolskiego, Jolanty Kitowskiej, Magdy Parkitny, Agaty Padol czy Mariusza Szydła. Zainteresowaniem kupujących na ostatnich licytacjach DESA Unicum cieszyły się także kompozycje z motywami zwierzęcymi Magdaleny Jędrzejczyk czy Klaudyny Biel. Rozchwytywane przez kolekcjonerów przedstawienia zwierząt przyniosły już status gwiazd Adelajdzie Kot i Grzegorzowi Klimkowi, którego praca "Allegro Moderato" sprzedana została podczas majowej aukcji za 33,6 tys. złotych. Wśród najwyżej wylicytowanych wówczas prac znalazło się także płótno "W barze na Manhattanie" Roberta Jadczaka. Praca artysty należącego do ścisłego grona gwiazd cyklu "Młodej Sztuki" kupiona została za 24 tys. złotych. W styczniu obraz "Paris" jego autorstwa sprzedał się za 15 tys. złotych stając się najwyżej wylicytowanym obiektem pierwszej tegorocznej aukcji projektu.

 

Wśród cenionych artystów, których prace regularnie pojawiają się na aukcjach DESA Unicum, są również Katarzyna Chmiel, rekordzistka aukcji lutowej z pracą "Forma fizyczna – Carmen" zakupioną za 20 tys. złotych oraz Marcin Gregorczuk i Małgorzata Pabis, których obrazy osiągnęły najwyższe ceny na aukcjach w marcu. Mocną pozycję na rynku sztuki najnowszej mają także Agnieszka Zabrodzka, Katarzyna Orońska/Orno, Anna Pszonka, Patrycja Kruszyńska-Mikulska, Jakub Górski, Romuald Musiolik, Iwona Kobryń czy Adam Wątor.

 

W ślad za rosnącą popularnością twórczości artystów najmłodszego pokolenia zwiększa się oferta prac wystawianych przez DESA Unicum. Podczas czterech aukcji "Młodej Sztuki" zorganizowanych w pierwszym kwartale 2022 roku pod młotek trafiło aż 335 obiektów. Ich liczba była o ponad 30 proc. wyższa niż przed rokiem. Średnia cena sprzedanej pracy przekroczyła 4,3 tys. złotych, ponad czterokrotnie przebijając cenę wywoławczą. Sprzedanych zostało – co jest rzadkością na rynku aukcyjnym w Polsce – 92 proc. oferowanych obiektów. 
 

Młoda, tworzona w XXI wieku sztuka to obecnie najdynamiczniej rozwijający się segment rynku sztuki. Projekt "Młoda Sztuka" reprezentowany jest przez liczne grono utalentowanych artystów, mających na swoim koncie wystawy indywidualne i prestiżowe nagrody. Na przestrzeni ponad 150 aukcji, które DESA Unicum zorganizowało od 2008 roku wielu z nich zyskało już status gwiazd rynku kolekcjonerskiego, a ich dzieła osiągają ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych, a wśród nich: Katarzyna Chmiel, Mariusz Klimek, Robert Jadczak, Marcin Gregorczuk, Małgorzata Pabis, Agnieszka Zabrodzka, Katarzyna Orońska/Orno, Anna Pszonka, Patrycja Kruszyńska-Mikulska, Jakub Górski, Romuald Musiolik, Adelajda Kot czy Adam Wątor. Jest to także pierwszy projekt, w którym wprowadzona została formuła prelicytacji online. Projekt "Młoda Sztuka", realizowany przez DESA Unicum od niemal 14 lat, dedykowany jest wspieraniu i promocji artystów debiutujących na rynku sztuki. Zorganizowane w tym czasie aukcje przyniosły młodym twórcom znaczący rozgłos, a tak duże zainteresowanie najnowszą twórczością przekłada się na szybki wzrost wartości rynkowej prezentowanych prac. Podczas pierwszej majowej aukcji "Młodej Sztuki" obraz "Szczęście" Bożeny Sieczyńskiej osiągnął cenę 66 tys. złotych, co aż o 12 tys. złotych przebiło dotychczasowy rekord należący od 2021 roku do pracy Dariusza Grabusia "Dom przy oceanie". Łączne obroty wystawionych wówczas prac przekroczyły 389,5 tys. złotych, najwięcej spośród tegorocznych aukcji tego segmentu 

– mówi Paulina Brol, koordynatorka aukcji.