Wielki sukces aukcji z kolekcji Grażyny Kulczyk

21 października 2022

Wielki sukces aukcji z kolekcji Grażyny Kulczyk

 

37,4 mln zł – taki obrót miało 5 aukcji blisko 200 dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk w DESA Unicum, stając się najdroższą aukcją kolekcji i ustanawiając rekordowy obrót w historii polskiego rynku sztuki. Spektakularny wynik osiągnęła praca Tadeusza Kantora "Pewnej nocy weszła do mojego pokoju Infantka Valezqueza" sprzedana za ponad 5 mln zł oraz "SU 2" Wojciecha Fangora, który znalazł nabywcę za 3 mln zł. 

 

Podzielone na 5 sekcji tematycznych aukcje osiągnęły kolejno obroty: Awangarda – 16,8 mln, Klasyka. Tadeusz Kantor – 16,3 mln, Pasja. Markowski. Chlanda. Szewczyk – 1,6 mln, Powiększenie – 1,3 mln, Odkrycia – 1,4 mln. Na aukcjach padło aż 14 rekordów na najdrożej sprzedane prace artystów, m.in.: Teresy Tyszkiewicz, Teresy Murak, Jerzego Kujawskiego, Ernsta Benkerta, Edwina Mieczkowskiego, Jerzego Ryszarda Zielińskiego, Bronisława Kierzkowskiego, Eugeniusza Markowskiego czy Marka Chlandy.

 

"To niebagatelne wydarzenie na polskim rynku sztuki przyciągnęło wielu kolekcjonerów i inwestorów z Polski i zagranicy, m.in. z Niemiec, Węgier i Litwy, którzy zwrócili uwagę na bardzo wysoki poziom oferty i wyjątkową odwagę kolekcjonerki. Sukces aukcji dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk potwierdza ogromne zainteresowanie, jakim od lat cieszy się sztuka współczesna i najnowsza, a także zwraca uwagę, jak wielką wagę w budowaniu rynku sztuki mają kolekcje. Tym bardziej nas cieszy, że kolekcjonerka, z którą mieliśmy zaszczyt współpracować, planuje rozwijać swoją pasję do sztuki  i skupić się teraz wyłącznie na twórczości kobiet" –

 

– mówi Agata Szkup, Prezes Zarządu DESA Unicum.

 

Highlightami aukcji były prace Jerzego Nowosielskiego ("Abstrakcja" – 744 tys. zł), Jerzego Ryszarda Zielińskiego ("Przed [Genesis]" – 900 000 tys. zł), Eugeniusza Markowskiego (Bez tytułu – 396 tys. zł) czy Stanisława Fijałkowskiego ("Czas na przebudzenie" – 372 tys. zł). Na szczególną uwagę zasłużyła zacięta licytacja pracy Romana Opałki "Akt z pomarańczą", która dziesięciokrotnie przekroczyła granicę estymacji, by ostatecznie zostać sprzedana za prawie 650 tys. zł. 
Ważnym wydarzeniem była pierwsza na polskim rynku przekrojowa aukcja monograficzna poświęcona Tadeuszowi Kantorowi, na której została ustanowiona najwyższa średnia cena pracy w historii polskiego rynku – 1 mln zł, a także padł najwyższy BID złożony przez internet – 4 mln zł.  Wiele prac zostało zakupionych za kwoty powyżej górnych estymacji, np. "Monsieur Exotique" – 3 840 000 zł czy praca na papierze "Bestia domestica" – sprzedana za 36 000 zł.
Szczególnie interesujące były transakcje dotyczące zagranicznych artystów, którzy stanowią kanon światowego rynku sztuki najnowszej i w Polsce pojawiają się niezwykle rzadko. Fotografia Vanessy Beecroft sprzedała się za 300 000 zł, "Bionic angel" Michaela Najjara osiągnął kwotę 36 000 zł. Z kolei fotografia "Shanghai Family Tree" chińskiego artysty tworzącego w Stanach Zjednoczonych – Zhanga Huana – znalazła nabywcę za 528 000 zł.

 

5 wystaw dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk i blisko 200 obiektów zostało wyeksponowanych na obu poziomach galerii domu aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A i przyciągnęło tłumy miłośników sztuki, którzy mogli brać udział w oprowadzaniach kuratorskich. Aukcje i towarzyszące im zacięte licytacje cieszyły się gigantyczną frekwencją, co potwierdza, że polski rynek sztuki rozwija się w zawrotnym tempie.


Grażyna Kulczyk, od wielu lat wymieniana na liście Top 200 Collectors prestiżowego magazynu Artnews, nadal kontynuuje rozwój swojej kolekcji i – zgodnie z zapowiedzią –  poświęci się teraz przede wszystkim promocji zarówno współczesnych, jak i historycznie tworzących artystek. Kolekcjonerka intensywnie pracuje nad nowymi inicjatywami artystycznymi w szwajcarskim muzeum Susch, które otworzyła w 2019 roku, i już wkrótce ogłosi zaplanowane na najbliższy sezon wystawy.