5 lipca 2021

Wakacyjna Aukcja Młodej Sztuki

Paulina Brol

 

Nadchodząca Aukcja Młodej Sztuki zapowiada się niezwykle ciekawie. W najbliższy wtorek zarówno w siedzibie Desa Unicum przy ulicy Pięknej w Warszawie, jak i za pośrednictwem Internetu i aplikacji mobilnej będzie można wylicytować różnorodne obiekty – przede wszystkim obrazy, ale także rzeźby i prace na papierze.

 

Na tle innych prac niewątpliwie wyróżnia się tondo autorstwa Stanisława Tomalaka. Praca wykonana jest farbami olejnymi na płótnie, jednak jej bogata faktura zbliża ją wręcz do obiektu przestrzennego. Idąc za nitką skojarzeń obraz "Fragment 626" z cyklu "Niebo i Ziemia", nieśmiało można porównać do awangardowych form Włodzimierza Borowskiego. Twórczość Tomalaka przywodzi na myśl cykl okrągłych, interaktywnych i niemal organicznych "Artonów" z przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

 

Kolejną pracą wartą uwagi jest obraz Magdaleny Szilke "Księżyc i Łąka". Akwarela uwodzi delikatnością i subtelnym urokiem przedstawionej sceny. Nasycone, niebieskie niebo poranka kontrastuje z zanurzoną we mgle łąką pełną kwiatów. Oglądając akwarelę Szilke warto zauważyć różnorodność stylistyczną i zdolności malarskie artystki. Górna część obrazu przedstawiająca niebo ujęta jest w prostych, zdecydowanych pociągnięciach pędzla, które nieco niżej płynnie przechodzą w mglistą biel na linii horyzontu. Widniejące na drugim planie drzewa niejako oddzielają minimalistyczną powierzchnię nieba od zdominowanej przez barwne plamy łąki. Wiosennym wyrazem ujmują  utrzymane w kolorach różu kępy kwiatów u dołu akwareli.

Młoda Sztuka to jednak nie tylko obrazy. Miłośników rzeźby zainteresować może praca Jakuba Górskiego "Narcyz". Rzeźba przedstawia głowę o delikatnych rysach. Gładka powierzchnia twarzy i subtelnie zaznaczone oczy, nos i usta wspaniale wydobywają charakter materiału. Do stworzenia twarzy artysta wykorzystał stonowaną, jasną część kamienia. Jej wypracowana powierzchnia kontrastuje z tyłem rzeźby surowym, ledwie ociosanym, eksponujący brązowe, kontrastujące żyłki kamienia.

 

Uwagę warto poświęcić także twórczości Adelajdy Kot. Na aukcji dostępny będzie jej najnowszy obraz - "Jemiołuszka - dziewczynka z małpką". Jest to obiekt cieszący się niezwykle dużym zainteresowaniem, już na kilka dni przed aukcją w prelicytacji osiągnął bowiem cenę ponad 6 tysięcy złotych! Płótna Kot przesycone oniryczną, baśniową atmosferą i symbolicznymi znaczeniami zachwycają umiejętnościami technicznymi. Artystka niezwykle trafnie oddaje fakturę przedstawianych obiektów. Na swoich obrazach często umieszcza zwierzęta, szczególnie małpy, ptaki i konie. Nie zabrakło ich również na prezentowanym obecnie obrazie – tytułowa małpka przykuwa wzrok świetnie oddanym, miękkim i połyskującym futrem. Obraz jest ponadto bogaty w symbole, takie jak zegar, czy jemioła. Jak mówi sama artystka, w swoich pracach stara się oddać mistyczny charakter natury oraz zaznaczyć jej silny związek z życiem człowieka.

 

Wyjątkową wystawę przedaukcyjną można oglądać w siedzibie DESY Unicum do 6 lipca 2021. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą, która dostępna jest na naszej stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej.
Zobacz Ofertę
Zobacz