Twórczość rzeźbiarska Jakuba Górskiego
Październikowa Aukcja Młodej Sztuki DESA Unicum zapowiada się bardzo obiecująco. W czasie najbliższej aukcji będzie możliwość wylicytowania wielu niepowtarzalnych prac zarówno najpopularniejszych młodych twórców, jak i debiutantów na rynku sztuki. W tym miesiącu zaprezentujemy Państwu prace takich artystów jak Martyna Mączka, Blubird, Agnieszka Zabrodzka, Aleksandr Yasin, Bożena Sieczyńska, Robert Jadczak, Katarzyna Chmiel, czy Małgorzata Pabis. Spośród bardzo bogatej oferty malarstwa, wybija się jednak twórczość czołowego rzeźbiarza Aukcji Młodej Sztuki DESA Unicum, Jakuba Górskiego. Rzeźba "Chocolate Lady" to pełen uroku pół-portret w nietypowym, ciepłym, brązowym kamieniu. W prezentowanej pracy Górski w charakterystyczny dla siebie sposób mistrzowsko połączył subtelne rysy twarzy modelki z surowością nieobrobionego materiału.
Jakub Górski jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, dyplom magistra sztuki uzyskał w Pracowni Rzeźby pod kierownictwem J. Kierskiego w 2013 roku. W swojej twórczości zajmuje się formami figuratywnymi i realizacjami pomnikowymi. Jego rzeźby znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych.
Jakub Górski w swojej twórczości skupia się głównie na podkreśleniu natury kamienia. Opracowuje jego oryginalny kształt w taki sposób, aby ostateczna forma była figuratywnym przedstawieniem cech ludzkich. Artysta najczęściej rozpoczyna swoją pracę od ułożenia kompozycji głównej materii – kamienia i odpowiedniej, najczęściej drewnianej podstawy. Następnie nanosi na kamień prosty, intuicyjny rysunek, pozwalający na odkucie nadmiaru materiału. Dalej kontynuuje proces odkuwania do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Artysta wypracował schemat twórczy, w którym stale pracuje nad kilkoma obiektami jednocześnie, aby wracać do poprzednich prac wciąż ze świeżym spojrzeniem. Główną inspiracją twórczą Górskiego są starannie dobierane kamienie. Stanowią źródło, w którym szuka pomysłu odpowiadającego na naturę materii. W swoich rzeźbach wydobywa piękno koloru, faktury i wzorzystości materiału. Szanuje kamień pozostawiając w nim dozę pierwotnej surowości.

"Kreowane przeze mnie figury podkreślają prostotę i surowość materiału, w którym pracuję. Skromny odłam surowego kamienia, kryje w sobie wiele tajemniczych możliwości jego preparacji. Każda z rzeźb jest dla mnie wyzwaniem zarówno emocjonalnym jak i warsztatowo technicznym. Syntetyczne, milczące bryły zimnego kamienia, ożywają pod rytm dłuta. Ostrość faktur przenika się tu z lustrem błyszczącego poleru, walor natęża się i zanika, a wyrazista krawędź urywa się poprzez transformację w płaszczyznę. Światło współgra z dosadnym cieniem, rysując przejrzyste oblicze aranżowanej, niepowtarzalnej kompozycji. Konstrukcja powstającej pracy, jest wynikiem wcześniejszej analizy budowy kamienia. Przemijanie zapisane w pradawnej materii jest jej dalszą ewolucją w moich dziełach."
Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia rzeźby Jakuba Górskiego oraz całej wystawy przedaukcyjnej na żywo w naszej siedzibie w Warszawie przy ulicy Pięknej 1A już od 29 września. Zachęcamy do wzięcia udziału w prelicytacji za pośrednictwem naszej aplikacji mobilnej. Zapraszamy także do uczestnictwa w aukcji na żywo oraz poprzez transmisję na stronie internetowej. Do zobaczenia w poniedziałek 3 października o godzinie 19.