11 marca 2021

Miss Dorys i jej Gang

Weronika Daniluk

 

Żylaki można zobaczyć w Warszawie w bramie przy ulicy Wiejskiej 2 (w bliskiej odległości Sejmu i Senatu), oraz przy klubie Chmury w instalacji "Rozchmurz się". Czym są te zabawne, różowe organizmy, które "kolonizują" ściany kamienic, a także wnętrza domów?

 

Według autorki Doroty Cieślik (Miss Dorys):

"Żylaki to w moim wyobrażeniu organizm miasta drzemiący pod skorupą murów. Tam, gdzie mury pękają, Żylaki wydostają się na światło dzienne: wyzierają najczęściej spomiędzy starych cegieł, spod urwanych blach czy odpryśniętych tynków".

 

Artystka wymyśliła cały Gang Obrzydliwiaków, których przedstawienia, zwane przez nią "Portretami Przodków", wplata w tkankę miejską. Zaczęło się od Warszawy, a konkretnie od Pragi Północ. Teraz można je zobaczyć na ulicach Berlina, Amsterdamu czy nawet Lizbony. To właśnie z Pragą łączą się obrazy Żylaków wystawiane na naszej aukcji, ponieważ powstały na podobraziach dawnych obrazów znalezionych w praskich antykwariatach.

"Stare obrazy kojarzą mi się z praskimi kamienicami  ̶  są tak samo niedoskonałe, czasami podrapane, wyblakłe i dziurawe. Kiedyś cieszyły oko, dzisiaj niszczeją, dlatego maluję na nich Żylaki i inne postacie   ̶   aby dodać im życia i zainteresować nimi przechodniów oraz wielbicieli sztuki".

 

Trzeci Żylak to instalacja, stworzona wespół z Szymonem Gotowskim (panem Szymonem). Trójwymiarowe przedstawienia Żylaków, przypominające pluszaki, czy też zabawki, zapoczątkował festiwal "Instytut" w Twierdzy Modlin. W 2019 artyści zaprezentowali na nim instalację pt.: "What is inside your brain?". Praca zakładała bezpośrednią interakcję z uczestnikami festiwalu. Byli oni zapraszani, aby wejść do środka kontenera wypełnionego pluszowym materiałem, z którego robione są Żylaki i rozsiąść się na fotelach i pufach. Według zamierzenia artystów wnętrze miało reprezentować zwoje mózgowe człowieka w trakcie słuchania muzyki techno.