Książka szyta na miarę
Bohdan Butenko był twórcą ilustracji, plakatów, scenografii, rysunków satyrycznych, filmów. Jego pierwsze prace powstały już kiedy był w liceum. Od samego początku w swojej twórczości, którą tworzył z myślą o czytelniku w każdym wieku, prowadził dialog z otaczającą go rzeczywistością.
Opracował ponad 200 książek, pierwszą z nich była "Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle" autorstwa Mikołaja Leskowa. Pracował nad tytułem w ramach swojej pracy dyplomowej na Akademii Sztuk Plastycznych, gdzie w 1955 w pracowni Jana Marcina Szancera obronił tytuł magistra. Krótko po skończeniu studiów, w 1956 rozpoczął współpracę z redakcją Nasza Księgarnia, gdzie pracował jako redaktor artystyczny. Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży tj.: "Miś", "Płomyczek", "Płomyk" czy "Świerszczyk". Ilustracje Butenki charakteryzuje lekkość i poczucie humoru, był niezwykle świadomym twórcą, który podniósł technikę poligraficzną do rangi sztuki.
Zmysł estetyczny i dbałość o detal sprawiły, że książki opracowane przez Butenkę stały się obiektami artystycznymi, w których wszystkie zastosowane elementy – introligatorskie, typograficzne, rysunkowe, fotograficzne – współtworzą wielopoziomową narrację plastyczną. Szczególnym uznaniem cieszył się stworzona przez Butenkę w 1958 postać Gapiszona, czyli przedszkolak w charakterystycznej czapce z pomponem (początkowo był to beret z antenką). Po siedmiu latach występowania w telewizji (Butenko rysował Gapiszona "na żywo" na antenie programu telewizyjnego), Gapiszon trafił na łamy czasopisma "Miś".
Oprócz strony w magazynie dla dzieci, wydane zostały książeczki z przygodami zabawnego przedszkolaka – wychodziły od 1970 do 2001 – łącznie 7 części. "Miś" był pierwszym czasopismem dla dzieci, które pojawiło się po wojnie. Pierwszy numer pojawił się 15 lutego 1957. Misia stworzył a później był jego redaktorem naczelnym Czesław Janczarski. Na potrzeby swego czasopisma, Janczarski zaczął pisać opowiadania o Misiu Uszatku a Zbigniew Rychlicki (który także odpowiadał za oprawę graficzną czasopisma "Miś") narysował postać Uszatka.
Później ten sympatyczny Miś stworzony przez Pana Janczarskiego przeniósł się do Studia Se-ma-for gdzie miał swoje 10 minut w cotygodniowej dobranocce. W "Misiu" swoją rubrykę miał Gapiszon oraz Pan Hipopopo, którzy w kilku obrazkach starali się rozśmieszyć dzieci.