Graficzki. Ryciny polskich kobiet.
Wielu wybitnych grafików dwudziestolecia międzywojennego i czasów po wojnie to graficzki. To słowo, mylące w swojej dwuznaczności (nie chodzi o małą grafikę) odsyła w Polsce do licznej grupy wybitnych artystek, zajmujących się medium graficznym.

Czy był jakiś szczególny powód, dla którego kobiety tak znakomicie wyżyły się w tym medium? Czy coś w samej drobiazgowej procedurze tworzenia odbitek powodowało taką eksplozję kobiecego geniusz w tej dziedzinie? Czy była to mała forma, w której kobiety wypowiadały się śmielej, jakby czując, że oto jest "szydełkowe" medium, przeznaczone specjalnie dla nich? Czy w końcu sięgały chętniej po jakieś określone tematy, żeby w tym medium, wypowiedzieć ważne dla swojego losu sprawy?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na któreś z tych pytań, ale warto szukać na nie odpowiedzi, oglądając znakomite dzieła sztuki stworzone przez wybitne artystki-graficzki: Zofia Stankiewicz, Aniela Cukierówna, Janina Konarska, Leonia Nadelman, Wanda Gołkowska, Danuta Leszczyńska-Kluza czy Magdalena Abakanowicz.

Prace polskich graficzek, które często były wybitnymi artystkami, wciąż wydają się nie dość cenione na polskim rynku. Wobec wysokiej jakości ich prac trudno spodziewać się czegokolwiek innego niż wzrostu cen rycin polskich kobiet.
Zapraszamy do kontaktu z koordynatorem aukcji:


Zachęcamy do zgłaszania obiektów na aukcję:
Tutaj
Zapraszamy do zapoznania się z procedurą sprzedaży dzieła sztuki na aukcji w DESA Unicum.
Zobacz