Kolekcjonerka - aukcje dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk

Film

Kolekcjonerka - aukcje dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk

"Sztuka była wsparciem, podporą, bliźniaczą siostrą, bez której nie potrafiłam funkcjonować" – mówi Grażyna Kulczyk. O sztuce, jej promowaniu i kulisach budowania swojego zbioru kolekcjonerka opowiedziała DESA Unicum. Film uzupełniają wypowiedzi m.in. Andy Rottenberg, Andrzeja Starmacha oraz członków zespołu DESA Unicum. Pretekstem do rozmów stało się bezprecedensowe wydarzenie na polskim rynku sztuki – 5 aukcji dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk.

 

Blisko 200 obiektów zostało podzielonych i przedstawionych w pięciu katalogach aukcyjnych. Każdy z nich to odrębna narracja. Pierwszy "Awangarda" – przedstawia najważniejsze nurty w polskiej historii sztuki powojennej. Drugi, "Klasyka" – w syntetyczny sposób ujmuje całą twórczość Tadeusza Kantora. Trzeci "Pasja" – trzy nazwiska, na które sama kolekcjonerka zwraca szczególną uwagę: Chlanda, Markowski, Szewczyk. Czwarty katalog, "Powiększenie" – to aukcja skupiająca się wokół fotografii, która zawsze miała bardzo duże znaczenie w kolekcji Grażyny Kulczyk. Piąty " Odkrycia" – to katalog, w którym kolekcjonerka jawi się jako kurator, mecenas sztuki.

 

Zapraszamy na wystawy przedaukcyjne, które są dostępne dla zwiedzających w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ulicy Pięknej 1A.