Dawni Mistrzowie po raz pierwszy w Polsce!

6 października 2020

Dawni Mistrzowie po raz pierwszy w Polsce!

Dawni Mistrzowie to wyjątkowa i pierwsza na polskim rynku aukcja, na nowo przecierająca szlaki w materii, która zasługuje na swój renesans. Są tu nie tylko dzieła mistrzów malarstwa zachodniego, ale również środkowoeuropejskiego i polskiego. Obok dzieł z podręczników malarstwa, czytanych na zachodzie, portrety polskie z XVII wieku.

 

Wśród prac zgromadzonych na aukcji znajdują się prace wybitnych artystów, których dzieła jednym tchem wymienia się z pracami Rembrandta. To właśnie oni ukształtowali to, jak dziś postrzegamy wielką sztukę. Holenderscy mistrzowie dramatyzmu i nastrojowości tworzyli obrazy przepełnione niezwykłymi znaczeniami. 

Prezentujemy dzieła wybitne, które mogłyby zawisnąć w najlepszych światowych muzeach, m.in. piękna, wyjątkowa i tajemnicza "Martwa natura na udrapowanym stole (z kielichem typu Römer i pucharem ozdobionym ornamentem typu 'kwab', 1649 r.) Simona Luttichuysa, czy "Pejzaż rzeczny z architekturą" Jana van Goyena (ok. 1643 r.), jednego z dwóch najważniejszych holenderskich pejzażystów. 

Dawni Mistrzowie to też inne niż współcześnie podejście do świata. To umiejętność podniesienia do wysokiej rangi rzeczy zwykłych i pozornie nieważnych. Kwiaty w wazonie, przedmioty na stole i świat na oknie stają się przedmiotem godnym przypomnienia nam o swojej obecności, o ulotności chwili i kruchości materii. Dają pretekst do zatrzymania nad chwilą, tu i teraz.