Kolor Roku 2020 - CLASSIC BLUE

Artykuł

Kolor Roku 2020 - CLASSIC BLUE

Termin: 28 maja 2020 godz. 19:00

fot. Marcin Koniak

"Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. Nasączony rezonansem PANTONE 19-4052 Classic Blue daje poczucie zakotwiczenia. Jest niczym wieczorne niebo, rozległe i nieskończone. Zachęca nas do spojrzenia poza to, co oczywiste, do poszerzenia naszego myślenia, zwiększania perspektywy i otwarcia przepływu komunikacji"."

LEATRICE EISEMAN , DYREKTOR WYKONAWCZA PANTONE COLOR INSTITUTE

fot. Marcin Koniak

Zainspirowani wyborem Instytutu Pantone* niebieskiego jako koloru roku 2020 przygotowaliśmy dla Państwa ofertę niezwykłych dzieł z różnych dyscyplin sztuki, który cechą wspólną jest dominanta barwy niebieskiej, koloru pełnego symboliki, jednego z najczęściej używanych w sztuce do wyrażenia niebiańskości, boskości, uduchowienia.

fot. Marcin Koniak
fot. Marcin Koniak

 

Kolor niebieski kojarzy się z niebem, morzem, przestrzenią. Symbolizuje pokój i czystość, ale oznacza również nowatorstwo, pomysłowość i kreatywność. Stosowany we wnętrzach ma uspokajać, ale również poprawiać koncentrację oraz rozbudzać wyobraźnię ich użytkowników. Prezentowane w katalogu prace z zakresu malarstwa, rzeźby czy designu choć czasem odległe od siebie czasowo i przynależne do zupełnie innych obszarów twórczych działalności łączy nie tylko kolor. Są to prace najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa zarówno dawnego jak i współczesnego, polskiej szkoły plakatu, szkła czy ceramiki, na stałe zapisanych na kartach polskiej historii sztuki.

fot. Marcin Koniak
fot. Marcin Koniak

*Pantone to popularna na całym świecie amerykańska firma znana z produkcji systemów używanych w przemyśle poligraficznym. Od 1999 roku Pantone wybiera kolor na nadchodzący rok. Firma ma tak dużą pozycję na rynku, że wybór koloru nie jest oparty na przewidywaniu trendów, lecz (skuteczną) próbą wyznaczania ich. Wybierane przez Pantone kolory stają się "obowiązkowymi" w danym roku w branży projektowania wnętrz, szeroko pojętej mody, wzornictwie przemysłowym.